Noi 496 +6,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.987 -19,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.360 -13,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 311 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2002: 1 noi < 2002: 73 rulate, prima înmatriculare 2002: 17 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 38 rulate, prima înmatriculare 2005: 31 rulate, prima înmatriculare 2006: 36 rulate, prima înmatriculare 2007: 59 rulate, prima înmatriculare 2008: 54 rulate, prima înmatriculare 2009: 34 rulate, prima înmatriculare 2010: 56 rulate, prima înmatriculare 2011: 65 rulate, prima înmatriculare 2012: 83 rulate, prima înmatriculare 2013: 78 rulate, prima înmatriculare 2014: 90 rulate, prima înmatriculare 2015: 105 rulate, prima înmatriculare 2016: 111 rulate, prima înmatriculare 2017: 88 rulate, prima înmatriculare 2018: 91 rulate, prima înmatriculare 2019: 107 rulate, prima înmatriculare 2020: 117 rulate, prima înmatriculare 2021: 158 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 127 rulate, prima înmatriculare 2023: 108 rulate, prima înmatriculare 2024: 65 rulate, prima înmatriculare 2025: 28 noi 2025: 155 rulate, prima înmatriculare 2026: 466 noi 2026: 18 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 1 73 2002 0 17 2003 0 23 2004 0 38 2005 0 31 2006 0 36 2007 0 59 2008 0 54 2009 0 34 2010 0 56 2011 0 65 2012 0 83 2013 0 78 2014 0 90 2015 0 105 2016 0 111 2017 0 88 2018 0 91 2019 0 107 2020 0 117 2021 0 158 2022 1 127 2023 0 108 2024 0 65 2025 28 155 2026 466 18
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 355 14,3% CLASA E 355 14,3% GLC 323 13,0% GLE 204 8,2% CLA 174 7,0% CLASA A 163 6,6% CLASA V 114 4,6% GLA 94 3,8% CLASA S 91 3,7% VITO 84 3,4%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA B 78 3,1% GLB 74 3,0% SPRINTER 52 2,1% ML 45 1,8% GLK 40 1,6% CLE 35 1,4% CLS 34 1,4% CLASA G 28 1,1% VIANO 25 1,0% AMG GT 16 0,6% Model necompletat 15 0,6% CLK 14 0,6% GLS 13 0,5% SL 13 0,5% SLK 7 0,3% EQE 6 0,2% EQS 5 0,2% CITAN 4 0,2% EQA 4 0,2% CLC 3 0,1% GL 3 0,1% EQB 2 0,1% EQC 2 0,1% 190 1 0,0% 200 1 0,0% 250 LANG 1 0,0% CL 1 0,0% MAYBACH EQS 680 1 0,0% MERCEDES-MAYBACH S 580 1 0,0% V-KLASS 1 0,0% VANEO 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 843 34,0% Compacte (C) 693 27,9% Mari și de lux (E) 515 20,7% Monovolume (MPV) 306 12,3% Utilitare 52 2,1% Sport 51 2,1% Neclasificate 20 0,8% Medii (D) 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 574 23,1% Timiș 111 4,5% Ilfov 103 4,1% Suceava 100 4,0% Cluj 96 3,9% Constanța 85 3,4% Bihor 79 3,2% Prahova 77 3,1% Iași 76 3,1% Argeș 67 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 65 2,6% Arad 63 2,5% Brașov 62 2,5% Dolj 59 2,4% Maramureș 59 2,4% Satu Mare 55 2,2% Bacău 51 2,1% Galați 51 2,1% Alba 49 2,0% Dâmbovița 47 1,9% Mureș 46 1,9% Neamț 46 1,9% Botoșani 43 1,7% Vâlcea 41 1,7% Hunedoara 39 1,6% Bistrița-Năsăud 34 1,4% Mehedinți 29 1,2% Sălaj 29 1,2% Vaslui 29 1,2% Buzău 26 1,0% Vrancea 26 1,0% Giurgiu 23 0,9% Gorj 23 0,9% Caraș-Severin 21 0,8% Brăila 16 0,6% Teleorman 16 0,6% Harghita 14 0,6% Călărași 13 0,5% Covasna 13 0,5% Olt 13 0,5% Ialomița 8 0,3% Tulcea 6 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.987 80,0% Noi 496 20,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.236 49,8% Hibrid 858 34,6% Benzină 317 12,8% Electric 72 2,9%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.444 58,2% Companie 1.038 41,8% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.238 49,9% Berlină 850 34,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 161 6,5% Berlină cu hayon 101 4,1% Cupeu 96 3,9% Cabriolet 37 1,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 41 1,7% 75-109 kW 449 18,1% 110-149 kW 1.033 41,6% 150-219 kW 607 24,4% 220 kW și peste 281 11,3% Necompletat 72 2,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 127 5,1% 1400-1599 cmc 253 10,2% 1600-1999 cmc 994 40,0% 2000-2999 cmc 963 38,8% 3000 cmc și peste 74 3,0% Necompletat 72 2,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.