Noi 435 +18,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.197 +16,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.353 +4,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 454 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2001: 76 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 16 rulate, prima înmatriculare 2003: 27 rulate, prima înmatriculare 2004: 29 rulate, prima înmatriculare 2005: 36 rulate, prima înmatriculare 2006: 51 rulate, prima înmatriculare 2007: 59 rulate, prima înmatriculare 2008: 69 rulate, prima înmatriculare 2009: 37 rulate, prima înmatriculare 2010: 74 rulate, prima înmatriculare 2011: 78 rulate, prima înmatriculare 2012: 61 rulate, prima înmatriculare 2013: 84 rulate, prima înmatriculare 2014: 104 rulate, prima înmatriculare 2015: 89 rulate, prima înmatriculare 2016: 111 rulate, prima înmatriculare 2017: 106 rulate, prima înmatriculare 2018: 102 rulate, prima înmatriculare 2019: 127 rulate, prima înmatriculare 2020: 189 rulate, prima înmatriculare 2021: 195 rulate, prima înmatriculare 2022: 133 rulate, prima înmatriculare 2023: 84 rulate, prima înmatriculare 2024: 12 noi 2024: 215 rulate, prima înmatriculare 2025: 423 noi 2025: 36 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 76 2001 0 9 2002 0 16 2003 0 27 2004 0 29 2005 0 36 2006 0 51 2007 0 59 2008 0 69 2009 0 37 2010 0 74 2011 0 78 2012 0 61 2013 0 84 2014 0 104 2015 0 89 2016 0 111 2017 0 106 2018 0 102 2019 0 127 2020 0 189 2021 0 195 2022 0 133 2023 0 84 2024 12 215 2025 423 36
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 439 16,7% CLASA E 382 14,5% GLC 321 12,2% GLE 238 9,0% CLASA A 232 8,8% CLA 174 6,6% CLASA B 102 3,9% GLA 96 3,6% VITO 78 3,0% CLASA V 73 2,8%
Toate (42) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA S 61 2,3% SPRINTER 56 2,1% ML 48 1,8% CLASA G 45 1,7% GLB 37 1,4% CLS 27 1,0% GLK 27 1,0% GLS 26 1,0% EQA 21 0,8% CLE 20 0,8% Model necompletat 16 0,6% EQE 14 0,5% VIANO 14 0,5% AMG GT 12 0,5% CLK 12 0,5% SL 9 0,3% SLK 7 0,3% 190 6 0,2% EQB 6 0,2% EQS 5 0,2% GL 5 0,2% 200 4 0,2% CLASA R 4 0,2% EQC 4 0,2% CITAN 3 0,1% VANEO 2 0,1% ELECTRIC DRIVE 1 0,0% EQV 1 0,0% M270 CDI 1 0,0% SLC 1 0,0% T 1 0,0% V KLASSE 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 893 33,9% Compacte (C) 851 32,3% Mari și de lux (E) 490 18,6% Monovolume (MPV) 278 10,6% Utilitare 56 2,1% Sport 41 1,6% Neclasificate 23 0,9%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 693 26,3% Ilfov 121 4,6% Timiș 120 4,6% Cluj 103 3,9% Constanța 87 3,3% Suceava 87 3,3% Argeș 76 2,9% Bihor 76 2,9% Dolj 75 2,8% Prahova 68 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Maramureș 67 2,5% Sibiu 67 2,5% Mureș 66 2,5% Arad 60 2,3% Iași 58 2,2% Brașov 55 2,1% Bacău 53 2,0% Satu Mare 53 2,0% Dâmbovița 47 1,8% Alba 46 1,7% Galați 45 1,7% Vâlcea 42 1,6% Bistrița-Năsăud 40 1,5% Hunedoara 37 1,4% Gorj 35 1,3% Neamț 34 1,3% Caraș-Severin 30 1,1% Vrancea 30 1,1% Vaslui 29 1,1% Botoșani 28 1,1% Sălaj 25 0,9% Brăila 24 0,9% Olt 24 0,9% Mehedinți 22 0,8% Buzău 21 0,8% Teleorman 18 0,7% Tulcea 17 0,6% Ialomița 14 0,5% Covasna 11 0,4% Călărași 10 0,4% Giurgiu 10 0,4% Harghita 8 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.197 83,5% Noi 435 16,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.263 48,0% Hibrid 941 35,8% Benzină 354 13,4% Electric 74 2,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.565 59,5% Companie 1.067 40,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.338 50,8% Berlină 922 35,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 145 5,5% Berlină cu hayon 112 4,3% Cupeu 79 3,0% Cabriolet 36 1,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 62 2,4% 75-109 kW 543 20,6% 110-149 kW 1.088 41,3% 150-219 kW 574 21,8% 220 kW și peste 292 11,1% Necompletat 73 2,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 156 5,9% 1400-1599 cmc 263 10,0% 1600-1999 cmc 1.117 42,4% 2000-2999 cmc 944 35,9% 3000 cmc și peste 78 3,0% Necompletat 74 2,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.