Noi 752 -6,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 776 +34,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.285 +8,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 169 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 2.500 nov 24: 801 noi nov 24: 579 rulate, prima înmatriculare dec 24: 699 noi dec 24: 597 rulate, prima înmatriculare ian 25: 677 noi ian 25: 544 rulate, prima înmatriculare feb 25: 563 noi feb 25: 660 rulate, prima înmatriculare mar 25: 557 noi mar 25: 729 rulate, prima înmatriculare apr 25: 499 noi apr 25: 740 rulate, prima înmatriculare mai 25: 576 noi mai 25: 661 rulate, prima înmatriculare iun 25: 544 noi iun 25: 698 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.130 noi iul 25: 775 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.578 noi aug 25: 663 rulate, prima înmatriculare sep 25: 690 noi sep 25: 737 rulate, prima înmatriculare oct 25: 664 noi oct 25: 829 rulate, prima înmatriculare nov 25: 752 noi nov 25: 776 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.122 noi dec 25: 657 rulate, prima înmatriculare ian 26: 390 noi ian 26: 602 rulate, prima înmatriculare feb 26: 386 noi feb 26: 804 rulate, prima înmatriculare mar 26: 461 noi mar 26: 752 rulate, prima înmatriculare apr 26: 396 noi apr 26: 735 rulate, prima înmatriculare mai 26: 435 noi mai 26: 710 rulate, prima înmatriculare iun 26: 745 noi iun 26: 739 rulate, prima înmatriculare iul 26: 296 noi iul 26: 795 rulate, prima înmatriculare aug 26: 287 noi aug 26: 646 rulate, prima înmatriculare sep 26: 345 noi sep 26: 657 rulate, prima înmatriculare oct 26: 451 noi oct 26: 722 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 801 579 dec 24 699 597 ian 25 677 544 feb 25 563 660 mar 25 557 729 apr 25 499 740 mai 25 576 661 iun 25 544 698 iul 25 1.130 775 aug 25 1.578 663 sep 25 690 737 oct 25 664 829 nov 25 752 776 dec 25 1.122 657 ian 26 390 602 feb 26 386 804 mar 26 461 752 apr 26 396 735 mai 26 435 710 iun 26 745 739 iul 26 296 795 aug 26 287 646 sep 26 345 657 oct 26 451 722
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 4 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 15 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 20 rulate, prima înmatriculare 2010: 42 rulate, prima înmatriculare 2011: 58 rulate, prima înmatriculare 2012: 40 rulate, prima înmatriculare 2013: 59 rulate, prima înmatriculare 2014: 58 rulate, prima înmatriculare 2015: 56 rulate, prima înmatriculare 2016: 65 rulate, prima înmatriculare 2017: 58 rulate, prima înmatriculare 2018: 36 rulate, prima înmatriculare 2019: 36 rulate, prima înmatriculare 2020: 44 rulate, prima înmatriculare 2021: 76 rulate, prima înmatriculare 2022: 53 rulate, prima înmatriculare 2023: 9 rulate, prima înmatriculare 2024: 34 noi 2024: 7 rulate, prima înmatriculare 2025: 718 noi 2025: 6 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 4 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 1 2004 0 3 2005 0 4 2006 0 13 2007 0 15 2008 0 13 2009 0 20 2010 0 42 2011 0 58 2012 0 40 2013 0 59 2014 0 58 2015 0 56 2016 0 65 2017 0 58 2018 0 36 2019 0 36 2020 0 44 2021 0 76 2022 0 53 2023 0 9 2024 34 7 2025 718 6
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă TUCSON 542 35,5% I30 262 17,1% KONA 197 12,9% IX35 106 6,9% I20 102 6,7% SANTA FE 70 4,6% IONIQ 59 3,9% I10 54 3,5% I40 38 2,5% INSTER 29 1,9%
Toate (26) Modele: valoare, vehicule, cotă BAYON 20 1,3% IONIQ5 12 0,8% STARIA 10 0,7% GALLOPER 4 0,3% IX20 4 0,3% GETZ 3 0,2% GRAND SANTA FE 3 0,2% Model necompletat 3 0,2% H-1 2 0,1% IONIQ6 2 0,1% ACCENT 1 0,1% ATOS 1 0,1% COUPE 1 0,1% ELANTRA 1 0,1% MATRIX 1 0,1% SONATA 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 954 62,4% Compacte (C) 322 21,1% Mici (B) 106 6,9% Mini (A) 84 5,5% Medii (D) 41 2,7% Monovolume (MPV) 17 1,1% Neclasificate 3 0,2% Sport 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 310 20,3% Iași 93 6,1% Bihor 70 4,6% Timiș 68 4,5% Constanța 67 4,4% Ilfov 52 3,4% Prahova 52 3,4% Sibiu 51 3,3% Bacău 48 3,1% Cluj 45 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 39 2,6% Suceava 39 2,6% Arad 35 2,3% Galați 35 2,3% Harghita 35 2,3% Dolj 34 2,2% Mureș 34 2,2% Neamț 29 1,9% Hunedoara 27 1,8% Vrancea 25 1,6% Tulcea 24 1,6% Alba 23 1,5% Argeș 23 1,5% Botoșani 23 1,5% Buzău 23 1,5% Satu Mare 23 1,5% Brăila 22 1,4% Vaslui 22 1,4% Caraș-Severin 18 1,2% Gorj 17 1,1% Bistrița-Năsăud 15 1,0% Vâlcea 15 1,0% Dâmbovița 14 0,9% Olt 14 0,9% Maramureș 13 0,9% Giurgiu 11 0,7% Covasna 10 0,7% Ialomița 9 0,6% Teleorman 8 0,5% Călărași 7 0,5% Mehedinți 3 0,2% Sălaj 3 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 776 50,8% Noi 752 49,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 548 35,9% Hibrid 503 32,9% Motorină 382 25,0% Electric 90 5,9% GPL 5 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.182 77,4% Companie 346 22,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.014 66,4% Berlină cu hayon 327 21,4% Break 170 11,1% Berlină 16 1,0% Cupeu 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 325 21,3% 75-109 kW 604 39,5% 110-149 kW 508 33,2% 150-219 kW 1 0,1% Necompletat 90 5,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 34 2,2% 1000-1399 cmc 210 13,7% 1400-1599 cmc 882 57,7% 1600-1999 cmc 269 17,6% 2000-2999 cmc 43 2,8% Necompletat 90 5,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.