Înmatriculări CITROEN, februarie 2025

Noi162-11,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare359+2,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări615+0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri160

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 155 noi2025: 3 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200101
200203
200302
200406
2005013
2006016
2007022
2008019
2009022
2010033
2011034
2012032
2013020
2014024
2015024
2016016
201709
2018010
2019020
2020011
202109
202207
202343
20241550
202530

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C418034,5%
C35210,0%
C4 PICASSO468,8%
C5438,3%
C4 CACTUS234,4%
C5 AIRCROSS214,0%
BERLINGO193,6%
C1152,9%
C3 AIRCROSS122,3%
XSARA PICASSO122,3%
Toate (33)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C2101,9%
DS4101,9%
DS591,7%
C-ELYSEE81,5%
C3 PICASSO81,5%
C871,3%
E-C371,3%
JUMPY71,3%
C-CROSSER61,2%
C4 AIRCROSS61,2%
DS340,8%
E-C440,8%
C620,4%
10710,2%
2 CV 4 AZ10,2%
2CV10,2%
C4 SPACETOURER10,2%
C5 X10,2%
DS 7 CROSSBACK10,2%
GRAND C4 PICASSO10,2%
JUMPER10,2%
NEMO10,2%
SPACETOURER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)20238,8%
Monovolume (MPV)10319,8%
SUV6813,1%
Mici (B)6312,1%
Medii (D)5310,2%
Mini (A)254,8%
Neclasificate40,8%
Mari și de lux (E)20,4%
Utilitare10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București15429,6%
Cluj305,8%
Maramureș224,2%
Timiș214,0%
Hunedoara163,1%
Mureș152,9%
Prahova152,9%
Satu Mare152,9%
Alba132,5%
Brașov132,5%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava122,3%
Arad112,1%
Bihor101,9%
Iași101,9%
Olt101,9%
Sibiu101,9%
Buzău91,7%
Galați91,7%
Botoșani81,5%
Dolj81,5%
Vâlcea81,5%
Bacău71,3%
Constanța71,3%
Mehedinți71,3%
Vrancea71,3%
Argeș61,2%
Caraș-Severin61,2%
Dâmbovița61,2%
Harghita61,2%
Ilfov61,2%
Vaslui61,2%
Bistrița-Năsăud51,0%
Covasna51,0%
Gorj51,0%
Giurgiu40,8%
Ialomița40,8%
Neamț40,8%
Sălaj40,8%
Brăila20,4%
Călărași20,4%
Teleorman20,4%
Tulcea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35968,9%
Noi16231,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34165,5%
Benzină15229,2%
Hibrid163,1%
Electric112,1%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică34766,6%
Companie17433,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon31059,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12423,8%
Break5210,0%
Berlină336,3%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14227,3%
75-109 kW31760,8%
110-149 kW509,6%
150-219 kW10,2%
Necompletat112,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc163,1%
1000-1399 cmc11722,5%
1400-1599 cmc29556,6%
1600-1999 cmc7113,6%
2000-2999 cmc112,1%
Necompletat112,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București8714,1%
Cluj477,6%
Constanța294,7%
Timiș233,7%
Argeș213,4%
Brașov203,3%
Maramureș203,3%
Prahova203,3%
Arad193,1%
Hunedoara182,9%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava182,9%
Bihor162,6%
Ilfov162,6%
Bacău152,4%
Iași152,4%
Olt152,4%
Vâlcea152,4%
Buzău132,1%
Dolj132,1%
Galați132,1%
Caraș-Severin122,0%
Gorj111,8%
Botoșani101,6%
Dâmbovița101,6%
Neamț101,6%
Sibiu101,6%
Vrancea91,5%
Brăila81,3%
Călărași81,3%
Giurgiu81,3%
Satu Mare81,3%
Alba71,1%
Mehedinți71,1%
Teleorman71,1%
Tulcea71,1%
Harghita61,0%
Mureș61,0%
Sălaj61,0%
Ialomița50,8%
Bistrița-Năsăud40,7%
Vaslui30,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export13181,9%
Dezmembrare2817,5%
Înmatriculat pentru export10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.