Noi 438 +1,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.028 +19,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.996 +1,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 244 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2001: 36 rulate, prima înmatriculare 2001: 17 rulate, prima înmatriculare 2002: 25 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 73 rulate, prima înmatriculare 2005: 123 rulate, prima înmatriculare 2006: 159 rulate, prima înmatriculare 2007: 171 rulate, prima înmatriculare 2008: 186 rulate, prima înmatriculare 2009: 194 rulate, prima înmatriculare 2010: 203 rulate, prima înmatriculare 2011: 289 rulate, prima înmatriculare 2012: 298 rulate, prima înmatriculare 2013: 256 rulate, prima înmatriculare 2014: 233 rulate, prima înmatriculare 2015: 211 rulate, prima înmatriculare 2016: 172 rulate, prima înmatriculare 2017: 168 rulate, prima înmatriculare 2018: 140 rulate, prima înmatriculare 2019: 224 rulate, prima înmatriculare 2020: 256 rulate, prima înmatriculare 2021: 238 rulate, prima înmatriculare 2022: 80 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 180 rulate, prima înmatriculare 2024: 409 noi 2024: 73 rulate, prima înmatriculare 2025: 28 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 36 2001 0 17 2002 0 25 2003 0 23 2004 0 73 2005 0 123 2006 0 159 2007 0 171 2008 0 186 2009 0 194 2010 0 203 2011 0 289 2012 0 298 2013 0 256 2014 0 233 2015 0 211 2016 0 172 2017 0 168 2018 0 140 2019 0 224 2020 0 256 2021 0 238 2022 0 80 2023 1 180 2024 409 73 2025 28 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 1.106 24,8% SERIA 5 897 20,1% X3 639 14,3% SERIA 1 336 7,5% X1 320 7,2% X5 291 6,5% SERIA 4 186 4,2% X6 156 3,5% X4 128 2,9% SERIA 7 127 2,8%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 77 1,7% X2 33 0,7% Model necompletat 31 0,7% X7 21 0,5% SERIA 6 14 0,3% SERIA 8 14 0,3% XM 13 0,3% I4 11 0,2% Z4 10 0,2% IX 8 0,2% M4 8 0,2% M2 6 0,1% M3 6 0,1% M5 6 0,1% I5 4 0,1% I3 3 0,1% XDRIVE20D 3 0,1% X REIHE 2 0,0% Z3 2 0,0% 5ER 1 0,0% ACTIVEHYBRID 7L 1 0,0% GRAN COUPE 1 0,0% I7 1 0,0% I8 1 0,0% M8 1 0,0% X DRIVE 23D 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.609 36,0% Medii (D) 1.303 29,2% Mari și de lux (E) 1.057 23,7% Compacte (C) 413 9,2% Neclasificate 41 0,9% Sport 40 0,9% Mici (B) 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 884 19,8% Cluj 229 5,1% Argeș 186 4,2% Dolj 178 4,0% Timiș 172 3,9% Bihor 141 3,2% Gorj 122 2,7% Maramureș 119 2,7% Sibiu 118 2,6% Prahova 113 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 111 2,5% Suceava 107 2,4% Bacău 103 2,3% Constanța 103 2,3% Brașov 102 2,3% Iași 100 2,2% Arad 97 2,2% Mureș 96 2,1% Vâlcea 89 2,0% Bistrița-Năsăud 88 2,0% Mehedinți 82 1,8% Galați 81 1,8% Olt 79 1,8% Sălaj 77 1,7% Satu Mare 77 1,7% Alba 75 1,7% Dâmbovița 70 1,6% Neamț 69 1,5% Buzău 65 1,5% Hunedoara 65 1,5% Caraș-Severin 61 1,4% Botoșani 56 1,3% Brăila 56 1,3% Vaslui 49 1,1% Vrancea 40 0,9% Giurgiu 39 0,9% Ialomița 38 0,9% Harghita 34 0,8% Teleorman 27 0,6% Tulcea 25 0,6% Călărași 24 0,5% Covasna 19 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.028 90,2% Noi 438 9,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.846 63,7% Hibrid 1.049 23,5% Benzină 544 12,2% Electric 27 0,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.385 75,8% Companie 1.081 24,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.136 47,8% Berlină 2.075 46,5% Berlină cu hayon 118 2,6% Cupeu 101 2,3% Cabriolet 35 0,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 5 0,1% 75-109 kW 824 18,5% 110-149 kW 2.445 54,7% 150-219 kW 765 17,1% 220 kW și peste 400 9,0% Necompletat 27 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 206 4,6% 1600-1999 cmc 3.189 71,4% 2000-2999 cmc 983 22,0% 3000 cmc și peste 61 1,4% Necompletat 27 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.