Noi 481 -38,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.502 -30,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 10.702 -18,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.505 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2002: 56 rulate, prima înmatriculare 2002: 35 rulate, prima înmatriculare 2003: 44 rulate, prima înmatriculare 2004: 75 rulate, prima înmatriculare 2005: 120 rulate, prima înmatriculare 2006: 185 rulate, prima înmatriculare 2007: 189 rulate, prima înmatriculare 2008: 290 rulate, prima înmatriculare 2009: 376 rulate, prima înmatriculare 2010: 370 rulate, prima înmatriculare 2011: 1 noi 2011: 451 rulate, prima înmatriculare 2012: 402 rulate, prima înmatriculare 2013: 346 rulate, prima înmatriculare 2014: 311 rulate, prima înmatriculare 2015: 282 rulate, prima înmatriculare 2016: 188 rulate, prima înmatriculare 2017: 148 rulate, prima înmatriculare 2018: 133 rulate, prima înmatriculare 2019: 103 rulate, prima înmatriculare 2020: 68 rulate, prima înmatriculare 2021: 88 rulate, prima înmatriculare 2022: 114 rulate, prima înmatriculare 2023: 74 rulate, prima înmatriculare 2024: 21 rulate, prima înmatriculare 2025: 12 noi 2025: 28 rulate, prima înmatriculare 2026: 468 noi 2026: 5 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 56 2002 0 35 2003 0 44 2004 0 75 2005 0 120 2006 0 185 2007 0 189 2008 0 290 2009 0 376 2010 0 370 2011 1 451 2012 0 402 2013 0 346 2014 0 311 2015 0 282 2016 0 188 2017 0 148 2018 0 133 2019 0 103 2020 0 68 2021 0 88 2022 0 114 2023 0 74 2024 0 21 2025 12 28 2026 468 5
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.306 26,2% PASSAT 937 18,8% TIGUAN 686 13,8% POLO 375 7,5% TOURAN 277 5,6% GOLF PLUS 171 3,4% TOUAREG 170 3,4% SHARAN 156 3,1% CADDY 130 2,6% CC 116 2,3%
Toate (44) Modele: valoare, vehicule, cotă TRANSPORTER 96 1,9% T-ROC 77 1,5% TAIGO 62 1,2% MULTIVAN 54 1,1% ARTEON 47 0,9% JETTA 47 0,9% T-CROSS 28 0,6% SCIROCCO 26 0,5% EOS 25 0,5% UP 23 0,5% TAYRON 22 0,4% GOLF SPORTSVAN 21 0,4% CARAVELLE 16 0,3% ID 3 16 0,3% ID 4 16 0,3% BEETLE 9 0,2% Model necompletat 9 0,2% PHAETON 9 0,2% BORA 8 0,2% NEW BEETLE 8 0,2% FOX 7 0,1% ID 7 6 0,1% CRAFTER 5 0,1% ID POLO 5 0,1% LUPO 4 0,1% GOLF GTE 3 0,1% CALIFORNIA 2 0,0% ID 5 2 0,0% 1200 1 0,0% 1303 1 0,0% 1303 S 1 0,0% MUTIVAN 1 0,0% SUPER BEETLE CONVERTIBLE 1 0,0% TGUAN 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.380 27,7% Medii (D) 1.106 22,2% SUV 1.063 21,3% Monovolume (MPV) 923 18,5% Mici (B) 380 7,6% Sport 68 1,4% Mini (A) 34 0,7% Neclasificate 15 0,3% Mari și de lux (E) 9 0,2% Utilitare 5 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 515 10,3% Suceava 258 5,2% Bihor 224 4,5% Timiș 218 4,4% Iași 197 4,0% Mureș 182 3,7% Cluj 169 3,4% Arad 149 3,0% Prahova 148 3,0% Neamț 131 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bistrița-Năsăud 127 2,5% Brașov 124 2,5% Sibiu 122 2,4% Satu Mare 121 2,4% Constanța 116 2,3% Dolj 116 2,3% Alba 115 2,3% Bacău 115 2,3% Dâmbovița 112 2,2% Maramureș 112 2,2% Galați 106 2,1% Botoșani 104 2,1% Vâlcea 103 2,1% Argeș 101 2,0% Gorj 98 2,0% Mehedinți 98 2,0% Sălaj 98 2,0% Vrancea 96 1,9% Ilfov 94 1,9% Caraș-Severin 81 1,6% Buzău 78 1,6% Vaslui 77 1,5% Olt 73 1,5% Hunedoara 70 1,4% Harghita 65 1,3% Covasna 52 1,0% Brăila 50 1,0% Ialomița 47 0,9% Giurgiu 38 0,8% Teleorman 31 0,6% Călărași 29 0,6% Tulcea 23 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.502 90,3% Noi 481 9,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 3.327 66,8% Benzină 1.257 25,2% Hibrid 339 6,8% Electric 58 1,2% GNC/GNL 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 4.227 84,8% Companie 756 15,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.466 69,6% Berlină cu hayon 596 12,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 486 9,8% Berlină 372 7,5% Cabriolet 37 0,7% Cupeu 26 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 680 13,6% 75-109 kW 2.655 53,3% 110-149 kW 1.352 27,1% 150-219 kW 228 4,6% 220 kW și peste 17 0,3% Necompletat 51 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 142 2,8% 1000-1399 cmc 906 18,2% 1400-1599 cmc 1.118 22,4% 1600-1999 cmc 2.551 51,2% 2000-2999 cmc 208 4,2% Necompletat 58 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.