Înmatriculări în județul Gorj, octombrie 2026

Noi92+35,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare490-21,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.106-2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri96

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 86 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200202
200306
200404
200509
2006014
2007014
2008026
2009030
2010033
2011040
2012036
2013041
2014034
2015034
2016024
2017025
2018026
2019020
2020013
2021019
2022018
202307
202405
202563
2026860

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9816,8%
BMW7713,2%
DACIA7112,2%
RENAULT417,0%
AUDI366,2%
NISSAN305,2%
SKODA305,2%
TOYOTA284,8%
MERCEDES-BENZ234,0%
OPEL183,1%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,9%
FORD142,4%
SEAT132,2%
SUZUKI132,2%
BYD91,5%
CITROEN91,5%
HYUNDAI81,4%
KIA81,4%
GEELY61,0%
MG61,0%
FIAT50,9%
CHEVROLET30,5%
VOLVO30,5%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
MAZDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
CHERY10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER315,4%
VOLKSWAGEN GOLF305,2%
NISSAN QASHQAI234,0%
BMW SERIA 3193,3%
VOLKSWAGEN PASSAT183,1%
DACIA LOGAN172,9%
DACIA SANDERO172,9%
AUDI A4152,6%
BMW X3122,1%
SKODA OCTAVIA122,1%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 1111,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,9%
BMW SERIA 5101,7%
SUZUKI GRAND VITARA101,7%
VOLKSWAGEN TOURAN101,7%
RENAULT CLIO91,6%
TOYOTA YARIS CROSS91,6%
BMW X181,4%
OPEL ASTRA81,4%
TOYOTA COROLLA81,4%
AUDI A671,2%
PEUGEOT 300871,2%
RENAULT MEGANE71,2%
BMW SERIA 461,0%
OPEL CORSA61,0%
RENAULT KADJAR61,0%
VOLKSWAGEN POLO61,0%
RENAULT CAPTUR50,9%
SKODA FABIA50,9%
SKODA RAPID50,9%
AUDI A540,7%
BYD SEALION 540,7%
DACIA LODGY40,7%
FORD FIESTA40,7%
FORD FOCUS40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
MERCEDES-BENZ GLC40,7%
PEUGEOT 200840,7%
SEAT IBIZA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
AUDI A330,5%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 730,5%
BYD SEAL U30,5%
FIAT 50030,5%
GEELY CITYRAY30,5%
GEELY STARRAY30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
NISSAN JUKE30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT ESPACE30,5%
SEAT LEON30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN TAIGO30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
AUDI A820,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
BYD ATTO 220,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C3 AIRCROSS20,3%
FORD KUGA20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG S920,3%
MG ZS20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
AUDI A710,2%
AUDI Q510,2%
BMW I410,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS710,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ 20010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG HS10,2%
MG MG410,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
NISSAN LEAF10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22338,3%
Compacte (C)10918,7%
Mici (B)8214,1%
Medii (D)7813,4%
Monovolume (MPV)437,4%
Mari și de lux (E)295,0%
Neclasificate61,0%
Mini (A)50,9%
Sport50,9%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49084,2%
Noi9215,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30051,5%
Benzină16428,2%
Hibrid8314,3%
GPL254,3%
Electric101,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55595,4%
Companie274,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25844,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11319,4%
Berlină cu hayon10417,9%
Berlină9015,5%
Cabriolet101,7%
Cupeu71,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11419,6%
75-109 kW29049,8%
110-149 kW13423,0%
150-219 kW264,5%
220 kW și peste81,4%
Necompletat101,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc244,1%
1000-1399 cmc11820,3%
1400-1599 cmc16929,0%
1600-1999 cmc21637,1%
2000-2999 cmc457,7%
Necompletat101,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19617,7%
BMW15814,3%
DACIA12311,1%
AUDI958,6%
FORD696,2%
OPEL676,1%
SKODA605,4%
RENAULT544,9%
SUZUKI514,6%
MERCEDES-BENZ413,7%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI282,5%
PEUGEOT211,9%
SEAT191,7%
NISSAN131,2%
LAND ROVER121,1%
FIAT111,0%
TOYOTA100,9%
SMART80,7%
MITSUBISHI70,6%
CITROEN60,5%
KIA60,5%
CHEVROLET50,5%
HONDA50,5%
MAZDA50,5%
TESLA50,5%
JEEP40,4%
PORSCHE40,4%
VOLVO40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DAEWOO30,3%
JAGUAR30,3%
DAIHATSU20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
BYD10,1%
DODGE10,1%
MASERATI10,1%
OLTCIT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7881,2%
Export1818,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2020,8%
FORD1111,5%
DACIA1010,4%
RENAULT99,4%
OPEL88,3%
SKODA66,2%
DAEWOO55,2%
BMW44,2%
MERCEDES-BENZ44,2%
AUDI33,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT33,1%
FIAT22,1%
HYUNDAI22,1%
KIA11,0%
LANCIA11,0%
LAND ROVER11,0%
MAZDA11,0%
MITSUBISHI11,0%
NISSAN11,0%
SMART11,0%
TOYOTA11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.