Înmatriculări în județul Hunedoara, octombrie 2026

Noi109-8,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare551-25,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.001-25,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri122

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 104 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200204
200305
200403
200506
2006019
2007015
2008029
2009030
2010035
2011051
2012044
2013034
2014039
2015040
2016049
2017033
2018026
2019021
2020010
2021014
2022021
202307
202404
202557
20261040

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11817,9%
VOLKSWAGEN7010,6%
AUDI538,0%
RENAULT497,4%
BMW477,1%
FORD406,1%
MERCEDES-BENZ395,9%
OPEL335,0%
SKODA294,4%
NISSAN284,2%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI223,3%
PEUGEOT182,7%
SUZUKI182,7%
TOYOTA132,0%
MAZDA121,8%
VOLVO101,5%
CITROEN91,4%
KIA81,2%
SEAT81,2%
BYD60,9%
FIAT60,9%
LAND ROVER40,6%
MG40,6%
GEELY30,5%
HONDA30,5%
CUPRA20,3%
MITSUBISHI20,3%
TESLA20,3%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
JEEP10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER456,8%
DACIA LOGAN294,4%
DACIA SANDERO294,4%
NISSAN QASHQAI203,0%
AUDI A4192,9%
VOLKSWAGEN GOLF192,9%
SKODA OCTAVIA162,4%
OPEL ASTRA152,3%
FORD FOCUS132,0%
BMW SERIA 5121,8%
Toate (185)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CAPTUR121,8%
RENAULT CLIO111,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,7%
HYUNDAI TUCSON101,5%
VOLKSWAGEN PASSAT91,4%
BMW SERIA 381,2%
BMW X381,2%
FORD FIESTA81,2%
KIA SPORTAGE81,2%
RENAULT KOLEOS81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
AUDI A371,1%
DACIA BIGSTER71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
RENAULT MEGANE71,1%
AUDI A660,9%
AUDI Q560,9%
DACIA LODGY60,9%
PEUGEOT 300860,9%
BMW X550,8%
MAZDA CX-350,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
MERCEDES-BENZ VITO50,8%
SEAT IBIZA50,8%
SKODA KODIAQ50,8%
SUZUKI S-CROSS50,8%
TOYOTA C-HR50,8%
AUDI A540,6%
AUDI Q340,6%
BMW SERIA 440,6%
FORD KUGA40,6%
MERCEDES-BENZ CLA40,6%
OPEL CORSA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO XC6040,6%
BMW X130,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD MONDEO30,5%
GEELY CITYRAY30,5%
HYUNDAI I3030,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MG ZS30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 220,3%
BYD ATTO 220,3%
BYD SEALION 520,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
CUPRA TERRAMAR20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL COMBO20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA FABIA20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
AUDI A110,2%
AUDI Q210,2%
AUDI S310,2%
AUDI TT10,2%
BMW IX310,2%
BMW X210,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
BYD SEALION 710,2%
CHEVROLET CAMARO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN C810,2%
DS DS710,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG MG410,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PIXO10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20710,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26640,3%
Compacte (C)11517,4%
Mici (B)11116,8%
Medii (D)6910,5%
Monovolume (MPV)497,4%
Mari și de lux (E)284,2%
Mini (A)71,1%
Sport60,9%
Utilitare50,8%
Neclasificate40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55183,5%
Noi10916,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33450,6%
Benzină19429,4%
Hibrid7912,0%
GPL416,2%
Electric121,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60391,4%
Companie578,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28443,0%
Berlină cu hayon16525,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12719,2%
Berlină7511,4%
Cupeu50,8%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11317,1%
75-109 kW32649,4%
110-149 kW17426,4%
150-219 kW263,9%
220 kW și peste91,4%
Necompletat121,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc304,5%
1000-1399 cmc15022,7%
1400-1599 cmc17927,1%
1600-1999 cmc23135,0%
2000-2999 cmc578,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat121,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15715,7%
BMW10310,3%
DACIA10210,2%
AUDI828,2%
FORD737,3%
OPEL737,3%
RENAULT717,1%
SKODA505,0%
MERCEDES-BENZ373,7%
PEUGEOT282,8%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI272,7%
NISSAN222,2%
KIA202,0%
TOYOTA161,6%
HYUNDAI151,5%
HONDA141,4%
CITROEN131,3%
FIAT131,3%
MAZDA111,1%
SEAT111,1%
VOLVO101,0%
LAND ROVER60,6%
MITSUBISHI50,5%
CHEVROLET40,4%
DAEWOO40,4%
DODGE40,4%
JEEP40,4%
MINI40,4%
SMART40,4%
PORSCHE30,3%
SSANGYONG30,3%
TESLA30,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
OMODA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11090,2%
Export129,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2318,9%
OPEL1915,6%
VOLKSWAGEN1713,9%
DACIA129,8%
PEUGEOT97,4%
RENAULT64,9%
SKODA64,9%
MERCEDES-BENZ54,1%
DAEWOO43,3%
AUDI32,5%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW32,5%
HYUNDAI32,5%
CHEVROLET21,6%
CITROEN21,6%
ARO10,8%
FIAT10,8%
NISSAN10,8%
ROVER10,8%
SEAT10,8%
SUZUKI10,8%
TATA10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.