Înmatriculări în județul Ialomița, octombrie 2026

Noi51+34,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare197-25,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări783-11,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri91

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 48 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200404
200502
200603
200708
200806
200904
2010013
2011022
2012010
2013018
2014013
2015021
2016010
2017015
201808
201904
202008
202109
202209
202304
202402
202533
2026480

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4719,0%
BMW3212,9%
DACIA249,7%
AUDI166,5%
RENAULT156,0%
SKODA145,6%
FORD104,0%
BYD93,6%
TOYOTA93,6%
MERCEDES-BENZ83,2%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN83,2%
PEUGEOT83,2%
HYUNDAI72,8%
MG72,8%
VOLVO72,8%
SEAT62,4%
KIA31,2%
MAZDA31,2%
OPEL31,2%
SUZUKI31,2%
TESLA20,8%
CHERY10,4%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
DS10,4%
FIAT10,4%
GEELY10,4%
JEEP10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT156,0%
VOLKSWAGEN GOLF145,6%
BMW SERIA 5104,0%
AUDI A483,2%
BMW SERIA 383,2%
DACIA SANDERO72,8%
SKODA OCTAVIA72,8%
BYD SEAL U62,4%
RENAULT MEGANE62,4%
DACIA DUSTER52,0%
Toate (110)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN52,0%
NISSAN QASHQAI52,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN52,0%
MG ZS41,6%
AUDI A631,2%
BMW X531,2%
DACIA JOGGER31,2%
FORD FOCUS31,2%
FORD MONDEO31,2%
HYUNDAI TUCSON31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,2%
PEUGEOT 200831,2%
RENAULT TALISMAN31,2%
TOYOTA COROLLA31,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
AUDI A820,8%
BMW SERIA 120,8%
BMW SERIA 420,8%
BMW X120,8%
BMW X620,8%
BYD SEALION 520,8%
DACIA BIGSTER20,8%
DACIA LODGY20,8%
KIA SPORTAGE20,8%
MAZDA CX-520,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,8%
MG HS20,8%
NISSAN QASHQAI+220,8%
PEUGEOT 300820,8%
PEUGEOT 50820,8%
RENAULT KADJAR20,8%
SEAT ALHAMBRA20,8%
SEAT IBIZA20,8%
SEAT LEON20,8%
SKODA KAROQ20,8%
SKODA SUPERB20,8%
TESLA MODEL 320,8%
TOYOTA C-HR20,8%
VOLKSWAGEN ARTEON20,8%
VOLKSWAGEN TOURAN20,8%
AUDI A510,4%
AUDI Q310,4%
AUDI Q510,4%
BMW M810,4%
BMW X210,4%
BMW X410,4%
BYD DOLPHIN SURF10,4%
CHERY TIGGO710,4%
CHEVROLET CRUZE10,4%
CITROEN C410,4%
DS DS710,4%
FIAT PUNTO10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD PUMA10,4%
GEELY CITYRAY10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI IX3510,4%
HYUNDAI KONA10,4%
JEEP COMPASS10,4%
KIA CARENS10,4%
MAZDA 610,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ EQE10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MG MG410,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL ASTRA10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 30810,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT TWINGO10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SUZUKI S-CROSS10,4%
SUZUKI SWIFT10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AYGO X10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA RAV410,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN EOS10,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,4%
VOLKSWAGEN ID 410,4%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO S8010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO V7010,4%
VOLVO XC4010,4%
VOLVO XC6010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8735,1%
Medii (D)5120,6%
Compacte (C)4819,4%
Mici (B)249,7%
Mari și de lux (E)197,7%
Monovolume (MPV)156,0%
Sport31,2%
Mini (A)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19779,4%
Noi5120,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13956,0%
Hibrid4819,4%
Benzină4116,5%
GPL135,2%
Electric72,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23092,7%
Companie187,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10441,9%
Berlină cu hayon5020,2%
Berlină4618,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4518,1%
Cabriolet20,8%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3514,1%
75-109 kW10642,7%
110-149 kW7530,2%
150-219 kW228,9%
220 kW și peste31,2%
Necompletat72,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc72,8%
1000-1399 cmc3915,7%
1400-1599 cmc6827,4%
1600-1999 cmc10140,7%
2000-2999 cmc2510,1%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat72,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16821,5%
DACIA9812,5%
BMW8110,3%
OPEL617,8%
SKODA617,8%
AUDI557,0%
RENAULT496,3%
FORD455,7%
MERCEDES-BENZ232,9%
PEUGEOT182,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI172,2%
SEAT131,7%
LAND ROVER91,1%
KIA81,0%
MAZDA81,0%
TOYOTA81,0%
CHEVROLET70,9%
CITROEN70,9%
VOLVO70,9%
NISSAN60,8%
FIAT50,6%
MITSUBISHI40,5%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
SUZUKI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
MINI20,3%
ARO10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6773,6%
Export2426,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1819,8%
BMW1213,2%
OPEL1112,1%
DACIA99,9%
AUDI66,6%
FORD55,5%
PEUGEOT55,5%
DAEWOO44,4%
SKODA44,4%
MERCEDES-BENZ33,3%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT33,3%
LAND ROVER22,2%
SEAT22,2%
FIAT11,1%
KIA11,1%
MCC11,1%
NISSAN11,1%
PORSCHE11,1%
SUZUKI11,1%
TOYOTA11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.