Înmatriculări în județul Arad, octombrie 2026

Noi134+67,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare729-23,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.324-4,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri232

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 9 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 125 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200205
200306
2004013
2005018
2006029
2007040
2008045
2009041
2010053
2011061
2012052
2013070
2014047
2015050
2016035
2017031
2018025
2019023
2020021
202109
2022016
2023019
202405
202598
20261251

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14917,3%
AUDI839,6%
BMW778,9%
DACIA728,3%
MERCEDES-BENZ637,3%
OPEL445,1%
SKODA414,8%
FORD394,5%
RENAULT384,4%
HYUNDAI232,7%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA232,7%
NISSAN232,7%
SEAT192,2%
PEUGEOT182,1%
BYD172,0%
TESLA172,0%
TOYOTA151,7%
CITROEN141,6%
SUZUKI121,4%
FIAT91,0%
KIA91,0%
MG80,9%
CHERY70,8%
VOLVO70,8%
LAND ROVER60,7%
MITSUBISHI50,6%
PORSCHE50,6%
CHEVROLET40,5%
GEELY30,3%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
HUMMER10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEPAS10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF394,5%
AUDI A4374,3%
VOLKSWAGEN PASSAT333,8%
DACIA LOGAN263,0%
BMW SERIA 3212,4%
OPEL ASTRA192,2%
DACIA DUSTER182,1%
NISSAN QASHQAI172,0%
SKODA OCTAVIA172,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,0%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5161,9%
FORD FOCUS161,9%
DACIA SANDERO141,6%
VOLKSWAGEN SHARAN131,5%
AUDI A6121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,4%
BMW X1111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
BMW SERIA 1101,2%
OPEL CORSA101,2%
VOLKSWAGEN TOURAN101,2%
AUDI A591,0%
AUDI Q580,9%
SKODA FABIA80,9%
SUZUKI VITARA80,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,9%
DACIA LODGY70,8%
HYUNDAI I3070,8%
RENAULT MEGANE70,8%
TESLA MODEL 370,8%
TESLA MODEL Y70,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
AUDI A360,7%
BYD SEALION 560,7%
FORD KUGA60,7%
SEAT ALHAMBRA60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
DACIA BIGSTER50,6%
FORD FIESTA50,6%
HYUNDAI TUCSON50,6%
MAZDA 250,6%
RENAULT SCENIC50,6%
SEAT LEON50,6%
BMW SERIA 240,5%
BMW X340,5%
BYD SEAL U40,5%
CHERY TIGGO940,5%
MAZDA 640,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT TRAFIC40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,5%
VOLVO XC6040,5%
AUDI Q330,3%
BMW X530,3%
BYD ATTO 230,3%
CITROEN C330,3%
FORD GALAXY30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
KIA CEED30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
MAZDA CX-330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MG S930,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SKODA YETI30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
AUDI 8020,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD EDGE20,2%
FORD PUMA20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG MG420,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TESLA MODEL X20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
BMW I410,1%
BMW I710,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 410,1%
BYD SEAL10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26630,8%
Compacte (C)17320,0%
Medii (D)13916,1%
Monovolume (MPV)11313,1%
Mici (B)10712,4%
Mari și de lux (E)485,6%
Neclasificate60,7%
Mini (A)60,7%
Sport30,3%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72984,5%
Noi13415,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47755,3%
Benzină22025,5%
Hibrid10512,2%
Electric394,5%
GPL222,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76388,4%
Companie10011,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41347,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18821,8%
Berlină cu hayon15117,5%
Berlină10612,3%
Cabriolet30,3%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15718,2%
75-109 kW40346,7%
110-149 kW20223,4%
150-219 kW465,3%
220 kW și peste161,9%
Necompletat394,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc354,1%
1000-1399 cmc14516,8%
1400-1599 cmc20423,6%
1600-1999 cmc34439,9%
2000-2999 cmc9210,7%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat394,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29222,1%
BMW13310,0%
AUDI1289,7%
OPEL1168,8%
DACIA1098,2%
MERCEDES-BENZ896,7%
FORD755,7%
SKODA755,7%
RENAULT644,8%
PEUGEOT302,3%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA211,6%
SEAT191,4%
VOLVO171,3%
KIA161,2%
TOYOTA151,1%
FIAT131,0%
NISSAN131,0%
HYUNDAI110,8%
SUZUKI100,8%
CITROEN90,7%
DAEWOO80,6%
MINI70,5%
SMART70,5%
MITSUBISHI60,5%
CHEVROLET50,4%
LAND ROVER50,4%
PORSCHE50,4%
TESLA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
HONDA30,2%
LANCIA20,2%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
BYD10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
JEEP10,1%
LANTU10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%
OMODA10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18780,6%
Export4419,0%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4921,1%
OPEL3113,4%
DACIA2510,8%
FORD198,2%
PEUGEOT146,0%
MERCEDES-BENZ135,6%
RENAULT125,2%
AUDI83,4%
BMW83,4%
SKODA83,4%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO73,0%
FIAT62,6%
SEAT62,6%
TOYOTA62,6%
MAZDA52,2%
VOLVO31,3%
ALFA ROMEO20,9%
HYUNDAI20,9%
SUZUKI20,9%
BYD10,4%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
MITSUBISHI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.