Înmatriculări în județul Brașov, octombrie 2026

Noi292-26,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare717-37,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.693-16,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri204

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 45 rulate, prima înmatriculare2022: 51 rulate, prima înmatriculare2023: 28 rulate, prima înmatriculare2024: 20 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi2025: 14 rulate, prima înmatriculare2026: 280 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200201
200306
200408
2005013
2006010
2007013
2008027
2009022
2010032
2011037
2012047
2013041
2014039
2015043
2016055
2017040
2018036
2019043
2020036
2021045
2022051
2023028
2024020
20251214
20262800

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12912,8%
VOLKSWAGEN12412,3%
BMW767,5%
RENAULT737,2%
TOYOTA646,3%
AUDI636,2%
MERCEDES-BENZ626,1%
FORD454,5%
SKODA454,5%
HYUNDAI292,9%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
BYD262,6%
KIA262,6%
OPEL242,4%
PEUGEOT222,2%
MG202,0%
NISSAN181,8%
SEAT181,8%
SUZUKI181,8%
TESLA151,5%
VOLVO121,2%
CITROEN111,1%
MITSUBISHI111,1%
CUPRA90,9%
GEELY80,8%
HONDA80,8%
MAZDA80,8%
PORSCHE60,6%
SUBARU60,6%
CHERY40,4%
MINI40,4%
FIAT30,3%
LAND ROVER30,3%
LEXUS30,3%
SMART30,3%
JEEP20,2%
XPENG20,2%
ZEEKR20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
OLDSMOBILE10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER525,2%
DACIA LOGAN383,8%
VOLKSWAGEN GOLF323,2%
DACIA SANDERO242,4%
AUDI A4212,1%
VOLKSWAGEN PASSAT191,9%
BMW SERIA 3171,7%
SKODA OCTAVIA171,7%
RENAULT MEGANE161,6%
TOYOTA COROLLA161,6%
Toate (262)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI141,4%
FORD FOCUS131,3%
TESLA MODEL 3131,3%
VOLKSWAGEN POLO131,3%
AUDI A3121,2%
FORD KUGA121,2%
RENAULT CLIO121,2%
SEAT LEON121,2%
TOYOTA YARIS CROSS121,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,2%
BMW SERIA 5111,1%
HYUNDAI TUCSON111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V111,1%
BMW X3101,0%
SKODA FABIA101,0%
BMW X190,9%
BMW X590,9%
BYD SEAL U90,9%
DACIA BIGSTER90,9%
KIA SPORTAGE90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
RENAULT CAPTUR80,8%
RENAULT SCENIC80,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
HYUNDAI KONA70,7%
MG ZS70,7%
OPEL CORSA70,7%
PEUGEOT 300870,7%
TOYOTA C-HR70,7%
TOYOTA YARIS70,7%
AUDI A660,6%
AUDI Q560,6%
BMW SERIA 160,6%
BYD ATTO 260,6%
FORD PUMA60,6%
GEELY STARRAY60,6%
KIA NIRO60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
MG MG460,6%
OPEL ASTRA60,6%
RENAULT KADJAR60,6%
BMW SERIA 450,5%
CUPRA FORMENTOR50,5%
DACIA JOGGER50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
SKODA SUPERB50,5%
SUZUKI S-CROSS50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
AUDI A540,4%
HONDA CIVIC40,4%
HYUNDAI I2040,4%
MERCEDES-BENZ CLS40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MG S940,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
PEUGEOT 30840,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
RENAULT ESPACE40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
BYD SEALION 530,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT ZOE30,3%
SUBARU FORESTER30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA AYGO X30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO XC6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
BMW Z420,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
BYD SEALION 720,2%
CHERY TIGGO420,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD TRANSIT20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI I3020,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 6E20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 200820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA BZ4X20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
XPENG G920,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN VANTAGE10,1%
AUDI A810,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ6 SB E TRON10,1%
BMW M410,1%
BMW X210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40039,6%
Compacte (C)17917,7%
Mici (B)14614,5%
Medii (D)11611,5%
Monovolume (MPV)929,1%
Mari și de lux (E)373,7%
Neclasificate171,7%
Mini (A)131,3%
Sport60,6%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71771,1%
Noi29228,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37236,9%
Hibrid25425,2%
Benzină24123,9%
GPL767,5%
Electric656,4%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică78177,4%
Companie22822,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41741,3%
Berlină cu hayon25325,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19319,1%
Berlină12712,6%
Cabriolet111,1%
Cupeu80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18618,4%
75-109 kW44143,7%
110-149 kW21120,9%
150-219 kW737,2%
220 kW și peste333,3%
Necompletat656,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc444,4%
1000-1399 cmc20620,4%
1400-1599 cmc27427,2%
1600-1999 cmc33433,1%
2000-2999 cmc828,1%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat656,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24914,7%
DACIA18310,8%
SKODA1428,4%
BMW1418,3%
AUDI1227,2%
FORD1096,4%
RENAULT865,1%
OPEL834,9%
MERCEDES-BENZ784,6%
TOYOTA734,3%
Toate (50)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI523,1%
SEAT412,4%
PEUGEOT372,2%
VOLVO281,7%
KIA251,5%
LAND ROVER231,4%
NISSAN221,3%
CITROEN211,2%
MITSUBISHI201,2%
SUZUKI201,2%
FIAT181,1%
MAZDA181,1%
HONDA110,6%
MINI110,6%
CHEVROLET90,5%
LEXUS90,5%
TESLA90,5%
JEEP80,5%
ALFA ROMEO50,3%
BYD40,2%
PORSCHE40,2%
DAEWOO30,2%
DS30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
CUPRA20,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
SAAB20,1%
SUBARU20,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
TRABANT10,1%
VAZ10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15777,0%
Export4622,5%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3718,1%
FORD2813,7%
VOLKSWAGEN2813,7%
OPEL2110,3%
SKODA115,4%
SEAT94,4%
RENAULT83,9%
AUDI62,9%
BMW62,9%
FIAT62,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO52,5%
MERCEDES-BENZ52,5%
CITROEN42,0%
KIA31,5%
LAND ROVER31,5%
PEUGEOT31,5%
ALFA ROMEO21,0%
CHEVROLET21,0%
HYUNDAI21,0%
LEXUS21,0%
MAZDA21,0%
MITSUBISHI21,0%
NISSAN21,0%
TOYOTA21,0%
CHRYSLER10,5%
DODGE10,5%
SMART10,5%
VAUXHALL10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.