Înmatriculări în județul Suceava, octombrie 2026

Noi171+11,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.127-17,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.783-13,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri433

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 21 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 72 rulate, prima înmatriculare2011: 75 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 82 rulate, prima înmatriculare2014: 86 rulate, prima înmatriculare2015: 70 rulate, prima înmatriculare2016: 75 rulate, prima înmatriculare2017: 75 rulate, prima înmatriculare2018: 58 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 36 rulate, prima înmatriculare2022: 32 rulate, prima înmatriculare2023: 26 rulate, prima înmatriculare2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 19 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare2026: 152 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002021
200206
200307
2004019
2005024
2006044
2007042
2008042
2009064
2010072
2011075
2012082
2013082
2014086
2015070
2016075
2017075
2018058
2019037
2020029
2021036
2022032
2023026
2024011
20251911
20261521

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25819,9%
AUDI15211,7%
DACIA1219,3%
BMW1158,9%
MERCEDES-BENZ1007,7%
RENAULT634,9%
NISSAN554,2%
SKODA554,2%
FORD493,8%
OPEL393,0%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI342,6%
TOYOTA332,5%
PEUGEOT292,2%
VOLVO292,2%
SUZUKI191,5%
SEAT171,3%
KIA161,2%
CITROEN100,8%
LAND ROVER90,7%
MAZDA90,7%
GEELY80,6%
BYD70,5%
FIAT70,5%
MG70,5%
MINI70,5%
TESLA60,5%
HONDA50,4%
MITSUBISHI50,4%
CHERY40,3%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
BENTLEY20,2%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
DODGE20,2%
JAECOO20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
DS10,1%
LEAPMOTOR10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER544,2%
VOLKSWAGEN GOLF544,2%
AUDI A4524,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN443,4%
DACIA SANDERO433,3%
VOLKSWAGEN PASSAT403,1%
AUDI A6362,8%
NISSAN QASHQAI332,6%
BMW SERIA 5251,9%
SKODA OCTAVIA241,9%
Toate (268)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN231,8%
AUDI Q5221,7%
BMW SERIA 3221,7%
VOLKSWAGEN POLO211,6%
HYUNDAI TUCSON181,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C181,4%
BMW X1161,2%
BMW X3161,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG161,2%
FORD FOCUS151,2%
VOLKSWAGEN CADDY151,2%
AUDI A3141,1%
BMW SERIA 1131,0%
DACIA LOGAN131,0%
RENAULT CLIO131,0%
AUDI A5120,9%
MERCEDES-BENZ GLC120,9%
OPEL ASTRA120,9%
RENAULT MEGANE120,9%
RENAULT SCENIC100,8%
VOLVO XC60100,8%
DACIA BIGSTER90,7%
VOLKSWAGEN SHARAN90,7%
VOLVO XC9090,7%
KIA SPORTAGE80,6%
NISSAN X-TRAIL80,6%
OPEL CORSA80,6%
RENAULT KADJAR80,6%
SKODA FABIA80,6%
SUZUKI VITARA80,6%
FORD KUGA70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,5%
SKODA SUPERB70,5%
TOYOTA C-HR70,5%
BMW X460,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
PEUGEOT 300860,5%
PEUGEOT 50860,5%
TOYOTA COROLLA60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,5%
BMW X550,4%
FORD S-MAX50,4%
GEELY STARRAY50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
NISSAN JUKE50,4%
PEUGEOT 30850,4%
SKODA KODIAQ50,4%
AUDI Q340,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD PUMA40,3%
KIA CEED40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MG MG440,3%
MINI COOPER40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
PEUGEOT 500840,3%
SEAT ATECA40,3%
SEAT IBIZA40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA RAV440,3%
TOYOTA YARIS40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI A130,2%
CHERY TIGGO430,2%
GEELY CITYRAY30,2%
HYUNDAI I3030,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ GLB30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
OPEL MERIVA30,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SEAT EXEO30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA SCALA30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
VOLKSWAGEN FOX30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BYD SEAL U20,2%
BYD SEALION 520,2%
BYD SEALION 720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CR-V20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
JAECOO JAECOO720,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN LEAF20,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLVO S8020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ASTON MARTIN VANTAGE10,1%
AUDI KABRIOLET10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV49638,2%
Compacte (C)21816,8%
Medii (D)17313,3%
Mici (B)14110,9%
Monovolume (MPV)1279,8%
Mari și de lux (E)937,2%
Neclasificate191,5%
Mini (A)151,2%
Sport80,6%
Utilitare80,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.12786,8%
Noi17113,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină84665,2%
Benzină20015,4%
Hibrid15411,9%
GPL624,8%
Electric362,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.11585,9%
Companie18314,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break60846,8%
Berlină cu hayon26820,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25319,5%
Berlină15211,7%
Cabriolet120,9%
Cupeu50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17613,6%
75-109 kW57444,2%
110-149 kW39630,5%
150-219 kW876,7%
220 kW și peste302,3%
Necompletat352,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc231,8%
1000-1399 cmc16512,7%
1400-1599 cmc31824,5%
1600-1999 cmc59846,1%
2000-2999 cmc15011,6%
3000 cmc și peste80,6%
Necompletat362,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN47826,8%
AUDI20311,4%
BMW18110,2%
DACIA1045,8%
MERCEDES-BENZ1005,6%
FORD864,8%
SKODA854,8%
OPEL673,8%
RENAULT643,6%
TOYOTA522,9%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT422,4%
SUZUKI382,1%
NISSAN341,9%
VOLVO321,8%
PEUGEOT291,6%
HYUNDAI231,3%
FIAT181,0%
LAND ROVER181,0%
MITSUBISHI160,9%
MAZDA130,7%
CITROEN120,7%
KIA110,6%
CHEVROLET90,5%
PORSCHE90,5%
MINI80,4%
HONDA60,3%
JAGUAR60,3%
SMART60,3%
ALFA ROMEO50,3%
JEEP40,2%
LEXUS40,2%
DAEWOO30,2%
DS30,2%
OMODA20,1%
TRABANT20,1%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare32174,1%
Export6615,2%
Înmatriculat pentru export4610,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11025,4%
DACIA10524,2%
OPEL317,2%
FORD306,9%
AUDI266,0%
SKODA173,9%
MERCEDES-BENZ163,7%
RENAULT163,7%
FIAT133,0%
PEUGEOT122,8%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT112,5%
BMW92,1%
TOYOTA51,2%
VOLVO40,9%
KIA30,7%
LAND ROVER30,7%
MAZDA30,7%
NISSAN30,7%
SMART30,7%
CITROEN20,5%
DAEWOO20,5%
HYUNDAI20,5%
MITSUBISHI20,5%
SUZUKI20,5%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
JAGUAR10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.