Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, octombrie 2026

Noi54+20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare622-7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări913-2,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri97

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 52 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200203
2003011
2004013
2005011
2006027
2007027
2008026
2009035
2010045
2011050
2012049
2013044
2014048
2015036
2016036
2017028
2018017
2019025
2020012
2021017
2022019
2023013
202405
202529
2026522

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12718,8%
BMW9213,6%
AUDI7511,1%
DACIA578,4%
MERCEDES-BENZ345,0%
RENAULT304,4%
FORD294,3%
SKODA284,1%
NISSAN213,1%
SEAT203,0%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI162,4%
HYUNDAI142,1%
VOLVO142,1%
OPEL131,9%
TOYOTA131,9%
MITSUBISHI121,8%
KIA91,3%
PEUGEOT91,3%
BYD60,9%
CITROEN60,9%
MG60,9%
CHERY50,7%
LAND ROVER50,7%
MINI40,6%
TESLA40,6%
FIAT30,4%
LEXUS30,4%
MAZDA30,4%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF416,1%
DACIA DUSTER345,0%
AUDI A4324,7%
BMW SERIA 3203,0%
BMW X3172,5%
VOLKSWAGEN PASSAT162,4%
NISSAN QASHQAI152,2%
BMW SERIA 5142,1%
SKODA OCTAVIA142,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS131,9%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO131,9%
FORD FOCUS121,8%
VOLKSWAGEN TOURAN121,8%
AUDI A3101,5%
BMW X1101,5%
DACIA SANDERO91,3%
RENAULT MEGANE91,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,3%
AUDI Q381,2%
AUDI A571,0%
BMW X571,0%
DACIA LOGAN71,0%
KIA SPORTAGE71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
SEAT IBIZA71,0%
SEAT LEON71,0%
SUZUKI GRAND VITARA71,0%
VOLKSWAGEN SHARAN71,0%
AUDI A660,9%
BMW X460,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,9%
MITSUBISHI ASX60,9%
AUDI Q550,7%
BMW SERIA 150,7%
FORD FIESTA50,7%
MITSUBISHI OUTLANDER50,7%
OPEL ASTRA50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
VOLVO XC6050,7%
BMW SERIA 440,6%
DACIA LODGY40,6%
PEUGEOT 300840,6%
RENAULT KADJAR40,6%
SKODA FABIA40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
BMW SERIA 730,4%
CHERY TIGGO730,4%
FORD GALAXY30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MG ZS30,4%
MINI COUNTRYMAN30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TOYOTA AURIS30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI A720,3%
AUDI E-TRON20,3%
BMW X220,3%
BYD SEALION 520,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD KUGA20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
BMW I710,1%
BMW M310,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SPIDER10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA PROCEED10,1%
KIA RIO10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LANCIA VOYAGER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEAPMOTOR T0310,1%
LEXUS ES10,1%
LEXUS IS10,1%
LEXUS LBX10,1%
MASERATI GRECALE10,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MG HS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25838,2%
Compacte (C)13520,0%
Medii (D)10315,2%
Monovolume (MPV)7110,5%
Mici (B)619,0%
Mari și de lux (E)375,5%
Mini (A)50,7%
Neclasificate30,4%
Sport20,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62292,0%
Noi548,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46368,5%
Benzină10014,8%
Hibrid8112,0%
Electric213,1%
GPL101,5%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56183,0%
Companie11517,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35953,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11617,2%
Berlină cu hayon11016,3%
Berlină8312,3%
Cabriolet40,6%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8712,9%
75-109 kW31947,2%
110-149 kW20229,9%
150-219 kW395,8%
220 kW și peste81,2%
Necompletat213,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,3%
1000-1399 cmc7110,5%
1400-1599 cmc18427,2%
1600-1999 cmc32247,6%
2000-2999 cmc649,5%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat213,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21023,0%
BMW11812,9%
AUDI11212,3%
FORD758,2%
MERCEDES-BENZ495,4%
DACIA475,1%
RENAULT374,1%
SUZUKI323,5%
SKODA313,4%
TOYOTA313,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL232,5%
PEUGEOT171,9%
NISSAN161,8%
SEAT141,5%
VOLVO131,4%
HYUNDAI111,2%
MITSUBISHI80,9%
PORSCHE80,9%
FIAT70,8%
CITROEN60,7%
KIA60,7%
LAND ROVER60,7%
JEEP50,5%
MAZDA40,4%
SMART40,4%
CHEVROLET30,3%
HONDA30,3%
MINI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
SSANGYONG20,2%
BYD10,1%
CHERY10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
JAECOO10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8082,5%
Export1717,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3030,9%
FORD1111,3%
AUDI99,3%
OPEL88,2%
RENAULT77,2%
MERCEDES-BENZ66,2%
DACIA55,2%
FIAT44,1%
BMW33,1%
SEAT33,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MITSUBISHI22,1%
CHEVROLET11,0%
HONDA11,0%
LANCIA11,0%
LAND ROVER11,0%
LEXUS11,0%
MAZDA11,0%
PEUGEOT11,0%
SKODA11,0%
SUZUKI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.