Înmatriculări în județul Dâmbovița, octombrie 2026

Noi125+38,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare625-23,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.501-11,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 60 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 33 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 120 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200303
200404
200504
200609
2007017
2008011
2009031
2010039
2011050
2012050
2013056
2014049
2015048
2016060
2017043
2018029
2019023
2020019
2021018
2022133
2023014
202405
202546
20261201

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11615,5%
VOLKSWAGEN11214,9%
RENAULT7810,4%
BMW709,3%
AUDI567,5%
SKODA516,8%
MERCEDES-BENZ476,3%
FORD354,7%
OPEL233,1%
TOYOTA212,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,1%
HYUNDAI141,9%
KIA131,7%
NISSAN121,6%
PEUGEOT121,6%
VOLVO101,3%
BYD81,1%
CITROEN70,9%
SUZUKI70,9%
GEELY60,8%
FIAT50,7%
LAND ROVER40,5%
MAZDA40,5%
MG40,5%
MINI30,4%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
JEEP20,3%
MITSUBISHI20,3%
TESLA20,3%
CUPRA10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
OMODA10,1%
PORSCHE10,1%
WESTFALIA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN466,1%
VOLKSWAGEN GOLF385,1%
DACIA DUSTER374,9%
SKODA OCTAVIA273,6%
RENAULT CLIO233,1%
VOLKSWAGEN PASSAT222,9%
AUDI A4192,5%
BMW SERIA 3182,4%
DACIA SANDERO172,3%
VOLKSWAGEN POLO172,3%
Toate (189)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CAPTUR141,9%
RENAULT MEGANE131,7%
RENAULT KADJAR121,6%
AUDI A6111,5%
HYUNDAI TUCSON111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,5%
SEAT LEON111,5%
SKODA FABIA111,5%
BMW SERIA 5101,3%
BMW SERIA 491,2%
BMW X391,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,2%
BMW X181,1%
NISSAN QASHQAI81,1%
AUDI A570,9%
FORD FOCUS70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
OPEL ASTRA70,9%
BMW X560,8%
DACIA LODGY60,8%
FORD KUGA60,8%
MERCEDES-BENZ CLA60,8%
MERCEDES-BENZ VITO60,8%
OPEL CORSA60,8%
RENAULT TALISMAN60,8%
AUDI Q350,7%
AUDI Q550,7%
DACIA BIGSTER50,7%
FORD FIESTA50,7%
PEUGEOT 300850,7%
TOYOTA COROLLA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
AUDI A340,5%
FORD MONDEO40,5%
FORD PUMA40,5%
GEELY STARRAY40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
SKODA SUPERB40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
BYD SEAL U30,4%
DACIA DOKKER30,4%
FIAT 50030,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN TOURAN30,4%
VOLVO XC4030,4%
AUDI A720,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
BYD SEALION 520,3%
CHERY TIGGO920,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
CITROEN C320,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD TOURNEO CONNECT20,3%
GEELY CITYRAY20,3%
KIA RIO20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 6E20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLVO V5020,3%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S610,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 110,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW XDRIVE30D10,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL 510,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DS DS710,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STINGER10,1%
KIA VENGA10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MG HS10,1%
MG MG310,1%
MINI COOPER10,1%
MINI JOHN COOPER WORKS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23431,2%
Mici (B)14819,7%
Compacte (C)14319,1%
Medii (D)10914,5%
Monovolume (MPV)577,6%
Mari și de lux (E)405,3%
Mini (A)70,9%
Sport60,8%
Neclasificate30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62583,3%
Noi12516,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38551,3%
Benzină19025,3%
Hibrid11615,5%
GPL526,9%
Electric70,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67489,9%
Companie7610,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31241,6%
Berlină cu hayon16822,4%
Berlină13718,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12416,5%
Cupeu60,8%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17923,9%
75-109 kW32843,7%
110-149 kW19225,6%
150-219 kW334,4%
220 kW și peste121,6%
Necompletat60,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc476,3%
1000-1399 cmc15420,5%
1400-1599 cmc24032,0%
1600-1999 cmc23531,3%
2000-2999 cmc648,5%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat70,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29419,6%
DACIA21214,1%
BMW15910,6%
SKODA1268,4%
OPEL1016,7%
AUDI996,6%
FORD895,9%
RENAULT744,9%
MERCEDES-BENZ694,6%
PEUGEOT382,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT342,3%
HYUNDAI281,9%
KIA211,4%
NISSAN151,0%
TOYOTA140,9%
VOLVO130,9%
MAZDA120,8%
CITROEN110,7%
FIAT110,7%
CHEVROLET100,7%
MINI90,6%
PORSCHE70,5%
DAEWOO60,4%
HONDA60,4%
LAND ROVER60,4%
SUZUKI60,4%
MITSUBISHI50,3%
SMART40,3%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
SSANGYONG30,2%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
TESLA20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
FERROSITE10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11484,4%
Export2115,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2720,0%
OPEL2014,8%
DACIA1511,1%
FORD1410,4%
AUDI118,1%
SKODA107,4%
BMW75,2%
RENAULT64,4%
MERCEDES-BENZ53,7%
SEAT53,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT43,0%
DAEWOO32,2%
FIAT32,2%
DAIHATSU10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
MAZDA10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.