Înmatriculări RENAULT SCENIC, septembrie 2022

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare246+9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri29

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 5 noinov 24: 211 rulate, prima înmatricularedec 24: 9 noidec 24: 210 rulate, prima înmatriculareian 25: 30 noiian 25: 170 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 226 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 253 rulate, prima înmatriculareapr 25: 238 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 211 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 211 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 216 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 204 rulate, prima înmatriculareoct 25: 21 noioct 25: 232 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 197 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 165 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 213 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 236 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 176 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 159 rulate, prima înmatriculareiun 26: 7 noiiun 26: 166 rulate, prima înmatriculareiul 26: 175 rulate, prima înmatriculareaug 26: 152 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 144 rulate, prima înmatriculareoct 26: 5 noioct 26: 169 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245211
dec 249210
ian 2530170
feb 251226
mar 252253
apr 250238
mai 254211
iun 251243
iul 251211
aug 254216
sep 253204
oct 2521232
nov 254216
dec 2522197
ian 262165
feb 262213
mar 262236
apr 265176
mai 262159
iun 267166
iul 260175
aug 260152
sep 262144
oct 265169

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare19992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200002
200106
200204
2003010
2004013
2005015
2006028
2007021
2008011
2009018
2010033
2011023
2012029
201308
201406
201507
201603
201704
201803

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)246100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș145,7%
Brașov135,3%
Galați135,3%
Prahova135,3%
Hunedoara124,9%
Iași124,9%
Timiș124,9%
București114,5%
Cluj114,5%
Alba93,7%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Satu Mare93,7%
Sălaj83,3%
Argeș72,8%
Bacău72,8%
Neamț72,8%
Sibiu72,8%
Dolj62,4%
Ilfov62,4%
Constanța52,0%
Gorj52,0%
Mureș52,0%
Suceava52,0%
Bihor41,6%
Bistrița-Năsăud41,6%
Botoșani41,6%
Brăila41,6%
Buzău41,6%
Covasna41,6%
Giurgiu31,2%
Olt31,2%
Arad20,8%
Caraș-Severin20,8%
Dâmbovița20,8%
Harghita20,8%
Mehedinți20,8%
Tulcea20,8%
Vâlcea20,8%
Vrancea20,8%
Ialomița10,4%
Teleorman10,4%
Vaslui10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare246100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21888,6%
Benzină2811,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23193,9%
Companie156,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14056,9%
Berlină cu hayon10241,5%
Break41,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW249,8%
75-109 kW21687,8%
110-149 kW62,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc72,8%
1400-1599 cmc15362,2%
1600-1999 cmc8635,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2586,2%
Export413,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.