Înmatriculări în județul Satu Mare, septembrie 2022

Noi80+66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare546-36,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 9 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 77 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199809
199802
199902
200004
2001011
2002014
2003017
2004020
2005030
2006043
2007040
2008045
2009047
2010046
2011050
2012024
2013021
2014017
2015022
2016015
2017015
2018019
2019014
202008
202136
2022775

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12620,1%
AUDI6710,7%
FORD528,3%
DACIA497,8%
MERCEDES-BENZ416,5%
BMW406,4%
RENAULT315,0%
OPEL274,3%
SKODA223,5%
NISSAN203,2%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA172,7%
SUZUKI142,2%
TOYOTA142,2%
PEUGEOT132,1%
HYUNDAI121,9%
VOLVO121,9%
SEAT101,6%
FIAT81,3%
CITROEN71,1%
KIA50,8%
CHEVROLET40,6%
LAND ROVER40,6%
MITSUBISHI40,6%
SSANGYONG40,6%
TESLA40,6%
HONDA30,5%
LEXUS30,5%
PORSCHE30,5%
DODGE20,3%
JEEP20,3%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF457,3%
AUDI A4315,0%
VOLKSWAGEN PASSAT294,7%
FORD FOCUS233,7%
DACIA SANDERO172,7%
DACIA DUSTER162,6%
BMW SERIA 3132,1%
AUDI Q5121,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,6%
Toate (188)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA101,6%
VOLKSWAGEN POLO101,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,6%
AUDI A391,5%
DACIA LOGAN91,5%
RENAULT SCENIC91,5%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
NISSAN QASHQAI81,3%
OPEL ZAFIRA81,3%
AUDI A671,1%
BMW SERIA 571,1%
FORD FIESTA61,0%
FORD MONDEO61,0%
MAZDA 361,0%
RENAULT MEGANE61,0%
VOLVO XC6061,0%
BMW X550,8%
HYUNDAI IX3550,8%
NISSAN MICRA50,8%
SEAT ATECA50,8%
SUZUKI GRAND VITARA50,8%
SUZUKI VITARA50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
BMW X340,6%
DACIA SPRING40,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD KUGA40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MAZDA 640,6%
OPEL ASTRA40,6%
OPEL CORSA40,6%
OPEL VIVARO40,6%
RENAULT CLIO40,6%
TESLA MODEL 340,6%
AUDI A530,5%
BMW X130,5%
FORD TRANSIT30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 200830,5%
RENAULT ESPACE30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SKODA FABIA30,5%
TOYOTA AURIS30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
AUDI A720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
CHEVROLET AVEO20,3%
CITROEN C120,3%
DACIA JOGGER20,3%
DODGE CALIBER20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD GALAXY20,3%
HONDA CIVIC20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,3%
SUZUKI SAMURAI20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
BENTLEY FLYING SPUR10,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MAZDA PREMACY10,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16225,9%
Compacte (C)14122,5%
Medii (D)10616,9%
Monovolume (MPV)8012,8%
Mici (B)7311,7%
Mari și de lux (E)396,2%
Mini (A)101,6%
Neclasificate71,1%
Sport50,8%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54687,2%
Noi8012,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40965,3%
Benzină15925,4%
Hibrid355,6%
GPL132,1%
Electric101,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53385,1%
Companie9314,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28044,7%
Berlină cu hayon13521,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10917,4%
Berlină8413,4%
Cabriolet111,8%
Cupeu71,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14623,3%
75-109 kW26742,7%
110-149 kW15224,3%
150-219 kW426,7%
220 kW și peste91,4%
Necompletat101,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc426,7%
1000-1399 cmc6610,5%
1400-1599 cmc13020,8%
1600-1999 cmc30448,6%
2000-2999 cmc6610,5%
3000 cmc și peste81,3%
Necompletat101,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9689,7%
Export1110,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2523,4%
FORD1413,1%
DACIA1211,2%
OPEL1110,3%
MERCEDES-BENZ98,4%
AUDI76,5%
RENAULT54,7%
DAEWOO43,7%
SKODA43,7%
ALFA ROMEO32,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,8%
PEUGEOT32,8%
BMW10,9%
HYUNDAI10,9%
MINI10,9%
NISSAN10,9%
SAAB10,9%
SEAT10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.