Înmatriculări în județul Teleorman, septembrie 2022

Noi39+11,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare290-25,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 39 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199803
199902
200001
200103
200204
200308
200409
2005018
2006027
2007022
2008020
2009024
2010022
2011031
2012022
2013011
201409
201508
201609
2017010
201808
201909
202005
202104
2022391

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7121,6%
BMW329,7%
DACIA309,1%
AUDI278,2%
FORD278,2%
RENAULT195,8%
OPEL185,5%
SKODA185,5%
MERCEDES-BENZ164,9%
HYUNDAI123,6%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN92,7%
NISSAN92,7%
SEAT72,1%
PEUGEOT61,8%
TOYOTA61,8%
MAZDA41,2%
VOLVO41,2%
FIAT30,9%
LAND ROVER20,6%
MITSUBISHI20,6%
SUZUKI20,6%
CHEVROLET10,3%
HONDA10,3%
KIA10,3%
MASERATI10,3%
PORSCHE10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT288,5%
VOLKSWAGEN GOLF134,0%
AUDI A4123,6%
BMW SERIA 3103,0%
DACIA DUSTER103,0%
FORD FOCUS103,0%
OPEL ASTRA103,0%
SKODA OCTAVIA92,7%
DACIA SANDERO82,4%
VOLKSWAGEN TOURAN82,4%
Toate (118)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 572,1%
RENAULT MEGANE72,1%
DACIA LOGAN61,8%
HYUNDAI TUCSON61,8%
RENAULT LAGUNA61,8%
SKODA FABIA61,8%
AUDI A651,5%
NISSAN QASHQAI51,5%
PEUGEOT 50851,5%
AUDI A841,2%
BMW X341,2%
CITROEN C541,2%
FORD FIESTA41,2%
FORD MONDEO41,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,2%
SEAT LEON41,2%
VOLKSWAGEN POLO41,2%
BMW X130,9%
DACIA JOGGER30,9%
DACIA LODGY30,9%
FORD KUGA30,9%
SKODA SUPERB30,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,9%
AUDI A320,6%
BMW X520,6%
CITROEN DS520,6%
FIAT PUNTO20,6%
FORD PUMA20,6%
HYUNDAI IONIQ20,6%
LAND ROVER FREELANDER20,6%
MAZDA 220,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,6%
MERCEDES-BENZ GLE20,6%
MERCEDES-BENZ VITO20,6%
MITSUBISHI ASX20,6%
NISSAN MICRA20,6%
OPEL CROSSLAND20,6%
OPEL VECTRA20,6%
RENAULT TALISMAN20,6%
SEAT ALTEA20,6%
TOYOTA COROLLA20,6%
VOLKSWAGEN CC20,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,6%
VOLKSWAGEN JETTA20,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,6%
AUDI A510,3%
AUDI Q510,3%
AUDI S310,3%
AUDI S510,3%
BMW SERIA 110,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW SERIA 810,3%
BMW X410,3%
BMW X610,3%
CHEVROLET CAPTIVA10,3%
CITROEN C210,3%
CITROEN C4 AIRCROSS10,3%
CITROEN XSARA PICASSO10,3%
FIAT BRAVO10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD GRAND C-MAX10,3%
FORD MUSTANG10,3%
FORD S-MAX10,3%
HONDA INSIGHT10,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI I4010,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI KONA10,3%
KIA PICANTO10,3%
MASERATI GRECALE10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLA10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLS10,3%
MERCEDES-BENZ GLS10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL KARL10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 30710,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT KOLEOS10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SUZUKI SX410,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA PRIUS10,3%
TOYOTA RAV410,3%
TOYOTA YARIS CROSS10,3%
VOLKSWAGEN ARTEON10,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,3%
VOLKSWAGEN SHARAN10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLKSWAGEN UP10,3%
VOLVO S4010,3%
VOLVO V5010,3%
VOLVO V9010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)8525,8%
Compacte (C)7623,1%
SUV6519,8%
Mici (B)3711,2%
Monovolume (MPV)3410,3%
Mari și de lux (E)247,3%
Mini (A)41,2%
Sport41,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29088,1%
Noi3911,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21565,3%
Benzină7823,7%
Hibrid226,7%
GPL123,6%
Electric20,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică30091,2%
Companie298,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12538,0%
Berlină7924,0%
Berlină cu hayon6720,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5316,1%
Cabriolet20,6%
Cupeu20,6%
Furgon10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8024,3%
75-109 kW15346,5%
110-149 kW6519,8%
150-219 kW216,4%
220 kW și peste82,4%
Necompletat20,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc206,1%
1000-1399 cmc4012,2%
1400-1599 cmc7924,0%
1600-1999 cmc15647,4%
2000-2999 cmc298,8%
3000 cmc și peste30,9%
Necompletat20,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5498,2%
Export11,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2138,2%
OPEL916,4%
DAEWOO814,5%
FORD59,1%
VOLKSWAGEN47,3%
HYUNDAI23,6%
BMW11,8%
CHEVROLET11,8%
FIAT11,8%
MAZDA11,8%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN11,8%
PEUGEOT11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.