Înmatriculări în județul Giurgiu, septembrie 2022

Noi66+135,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare228-30,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri29

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 66 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199803
199903
200003
200101
200203
200305
200409
2005014
2006021
2007014
200809
2009019
2010015
2011027
2012013
2013014
2014011
201508
201607
2017011
201807
201905
202002
202102
2022660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5418,4%
DACIA3913,3%
BMW268,8%
RENAULT248,2%
AUDI217,1%
SKODA186,1%
FORD165,4%
OPEL155,1%
MERCEDES-BENZ124,1%
PEUGEOT124,1%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT82,7%
TOYOTA82,7%
HYUNDAI72,4%
MAZDA72,4%
VOLVO51,7%
MITSUBISHI31,0%
NISSAN31,0%
SUZUKI31,0%
CITROEN20,7%
HONDA20,7%
TESLA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
CUPRA10,3%
LAND ROVER10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
SSANGYONG10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF196,5%
BMW SERIA 3134,4%
RENAULT MEGANE124,1%
AUDI A4113,7%
DACIA DUSTER113,7%
DACIA LOGAN113,7%
VOLKSWAGEN PASSAT113,7%
DACIA SANDERO103,4%
SKODA OCTAVIA103,4%
OPEL ASTRA82,7%
Toate (111)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MAZDA 651,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,7%
VOLKSWAGEN TOURAN51,7%
AUDI A641,4%
BMW SERIA 141,4%
SKODA FABIA41,4%
VOLKSWAGEN POLO41,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER41,4%
AUDI A831,0%
BMW SERIA 531,0%
DACIA SPRING31,0%
FORD FOCUS31,0%
FORD MONDEO31,0%
HYUNDAI I3031,0%
HYUNDAI TUCSON31,0%
NISSAN QASHQAI31,0%
PEUGEOT 40731,0%
PEUGEOT 50831,0%
RENAULT CAPTUR31,0%
RENAULT SCENIC31,0%
SEAT LEON31,0%
TOYOTA RAV431,0%
VOLKSWAGEN CC31,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,0%
AUDI A520,7%
BMW SERIA 420,7%
BMW X120,7%
DACIA JOGGER20,7%
FORD GRAND C-MAX20,7%
FORD KUGA20,7%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,7%
MERCEDES-BENZ GLE20,7%
PEUGEOT 20720,7%
PEUGEOT 30720,7%
RENAULT ARKANA20,7%
SEAT TARRACO20,7%
SKODA KAMIQ20,7%
SUZUKI SX420,7%
TOYOTA C-HR20,7%
VOLKSWAGEN ARTEON20,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,7%
VOLVO XC9020,7%
ALFA ROMEO 15610,3%
AUDI A310,3%
BMW X310,3%
BMW X610,3%
CITROEN C310,3%
CITROEN C4 PICASSO10,3%
CUPRA FORMENTOR10,3%
DACIA DOKKER10,3%
DACIA LODGY10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD FUSION10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD TOURNEO CONNECT10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HONDA CR-V10,3%
HYUNDAI I2010,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
MAZDA CX-710,3%
MAZDA MX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MINI COUNTRYMAN10,3%
MITSUBISHI GRANDIS10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
MITSUBISHI SPACE STAR10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL CROSSLAND10,3%
OPEL MERIVA10,3%
OPEL TIGRA10,3%
OPEL VECTRA10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
OPEL ZAFIRA TOURER10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 300810,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT KOLEOS10,3%
RENAULT LATITUDE10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SKODA SCALA10,3%
SMART FORFOUR10,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TESLA MODEL Y10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
TOYOTA LAND CRUISER10,3%
TOYOTA YARIS CROSS10,3%
VOLKSWAGEN SHARAN10,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO V5010,3%
VOLVO XC6010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7124,1%
Medii (D)6321,4%
SUV6321,4%
Mici (B)4113,9%
Monovolume (MPV)3411,6%
Mari și de lux (E)155,1%
Mini (A)62,0%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22877,6%
Noi6622,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16355,4%
Benzină10034,0%
Hibrid175,8%
GPL93,1%
Electric51,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26389,5%
Companie3110,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11539,1%
Berlină cu hayon6722,8%
Berlină6120,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4615,6%
Cabriolet31,0%
Cupeu20,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6522,1%
75-109 kW13846,9%
110-149 kW6823,1%
150-219 kW186,1%
Necompletat51,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc289,5%
1000-1399 cmc3812,9%
1400-1599 cmc7826,5%
1600-1999 cmc11238,1%
2000-2999 cmc3210,9%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat51,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2689,7%
Export310,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA931,0%
OPEL517,2%
FORD413,8%
RENAULT310,3%
VOLKSWAGEN310,3%
BMW26,9%
MERCEDES-BENZ26,9%
PEUGEOT13,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.