Înmatriculări în județul Ialomița, septembrie 2022

Noi44+25,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare231-23,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri60

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2022: 42 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199901
200000
200102
200205
200307
2004010
2005020
2006012
2007026
2008020
2009017
2010017
2011020
2012019
2013013
201407
201505
201608
201705
201806
201904
202002
202120
2022423

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7025,5%
DACIA3010,9%
BMW2810,2%
AUDI207,3%
FORD155,5%
OPEL145,1%
SKODA114,0%
MERCEDES-BENZ103,6%
RENAULT103,6%
SEAT103,6%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN72,5%
HYUNDAI72,5%
NISSAN62,2%
TOYOTA62,2%
FIAT41,5%
KIA41,5%
MAZDA31,1%
PEUGEOT31,1%
SUZUKI31,1%
VOLVO31,1%
HONDA20,7%
JAGUAR20,7%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
LAND ROVER10,4%
MITSUBISHI10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%
TESLA10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF207,3%
VOLKSWAGEN PASSAT207,3%
BMW SERIA 3155,5%
DACIA SANDERO134,7%
VOLKSWAGEN TOURAN114,0%
AUDI A4103,6%
DACIA DUSTER103,6%
FORD FOCUS82,9%
AUDI A662,2%
OPEL CORSA62,2%
Toate (105)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 551,8%
CITROEN C451,8%
SKODA OCTAVIA51,8%
VOLKSWAGEN CC51,8%
HYUNDAI I3041,5%
RENAULT MEGANE41,5%
SEAT LEON41,5%
VOLKSWAGEN JETTA41,5%
BMW SERIA 131,1%
DACIA LOGAN31,1%
FORD FIESTA31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,1%
NISSAN QASHQAI31,1%
OPEL ASTRA31,1%
OPEL INSIGNIA31,1%
SKODA FABIA31,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,1%
AUDI A320,7%
BMW X520,7%
BMW X620,7%
DACIA LODGY20,7%
FORD GALAXY20,7%
KIA SPORTAGE20,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,7%
RENAULT ARKANA20,7%
SEAT ALHAMBRA20,7%
SEAT IBIZA20,7%
SKODA SUPERB20,7%
TOYOTA COROLLA20,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,7%
ALFA ROMEO MITO10,4%
AUDI A510,4%
AUDI Q210,4%
BMW X310,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C510,4%
DACIA JOGGER10,4%
DACIA SPRING10,4%
FIAT 50010,4%
FIAT BRAVO10,4%
FIAT CROMA10,4%
FIAT PUNTO10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD MONDEO10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI KONA10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
JAGUAR F-PACE10,4%
JAGUAR S-TYPE10,4%
KIA CEED10,4%
KIA STONIC10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA CX-3010,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ VANEO10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL SIGNUM10,4%
PEUGEOT 20610,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SMART FORTWO10,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,4%
SUZUKI SWIFT10,4%
SUZUKI SX410,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TESLA MODEL 310,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA COROLLA VERSO10,4%
TOYOTA URBAN CRUISER10,4%
TOYOTA YARIS10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN EOS10,4%
VOLKSWAGEN PHAETON10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN T-ROC10,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7527,3%
Medii (D)6423,3%
SUV5018,2%
Mici (B)3914,2%
Monovolume (MPV)279,8%
Mari și de lux (E)165,8%
Mini (A)31,1%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare23184,0%
Noi4416,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18567,3%
Benzină5520,0%
GPL186,5%
Hibrid155,5%
Electric20,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25291,6%
Companie238,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10337,5%
Berlină6423,3%
Berlină cu hayon5921,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4516,4%
Cabriolet20,7%
Cupeu20,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7125,8%
75-109 kW13147,6%
110-149 kW5218,9%
150-219 kW134,7%
220 kW și peste62,2%
Necompletat20,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2910,5%
1000-1399 cmc3312,0%
1400-1599 cmc5419,6%
1600-1999 cmc12846,5%
2000-2999 cmc248,7%
3000 cmc și peste51,8%
Necompletat20,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5490,0%
Export610,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1830,0%
OPEL1321,7%
AUDI46,7%
FORD46,7%
BMW35,0%
DAEWOO35,0%
MERCEDES-BENZ35,0%
VOLKSWAGEN35,0%
RENAULT23,3%
CHEVROLET11,7%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,7%
FIAT11,7%
PEUGEOT11,7%
SKODA11,7%
SUZUKI11,7%
VOLVO11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.