Înmatriculări în județul Sălaj, septembrie 2022

Noi96+772,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare499-9,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri108

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 58 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 95 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199801
199905
200007
2001010
2002010
2003011
2004028
2005030
2006058
2007043
2008051
2009034
2010038
2011044
2012029
2013024
2014024
201509
201609
201709
201807
201907
202004
202111
2022951

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17729,7%
BMW599,9%
RENAULT508,4%
AUDI498,2%
DACIA437,2%
FORD264,4%
MERCEDES-BENZ244,0%
OPEL213,5%
SKODA203,4%
NISSAN162,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO162,7%
SEAT152,5%
PEUGEOT111,8%
SUZUKI91,5%
MITSUBISHI81,3%
TOYOTA71,2%
KIA61,0%
HYUNDAI50,8%
MAZDA50,8%
LAND ROVER40,7%
FIAT30,5%
HONDA30,5%
SUDA30,5%
CITROEN20,3%
LADA20,3%
MCC20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
CHEVROLET10,2%
INFINITI10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF366,1%
VOLKSWAGEN PASSAT366,1%
AUDI A4315,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS244,1%
RENAULT CLIO223,7%
BMW SERIA 3162,7%
FORD FOCUS152,5%
DACIA DUSTER142,4%
DACIA SANDERO142,4%
SKODA FABIA142,4%
Toate (152)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO142,4%
BMW X3132,2%
VOLKSWAGEN T-ROC122,0%
BMW SERIA 5111,9%
RENAULT MEGANE111,9%
VOLKSWAGEN TAIGO101,7%
DACIA SPRING91,5%
OPEL ASTRA91,5%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
RENAULT SCENIC81,4%
AUDI A371,2%
NISSAN QASHQAI71,2%
VOLVO XC6071,2%
AUDI A661,0%
BMW X161,0%
SEAT LEON61,0%
VOLKSWAGEN CADDY61,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,0%
KIA SPORTAGE50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
SEAT IBIZA50,8%
VOLKSWAGEN JETTA50,8%
BMW SERIA 140,7%
FORD KUGA40,7%
LAND ROVER FREELANDER40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
TOYOTA RAV440,7%
AUDI A730,5%
DACIA LOGAN30,5%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 30830,5%
SKODA KODIAQ30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLVO V5030,5%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 620,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD FIESTA20,3%
HONDA HR-V20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
MAZDA CX-520,3%
MCC SMART20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA OCTAVIA20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO S6020,3%
AUDI A510,2%
AUDI Q510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET MALIBU10,2%
CITROEN AX10,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
INFINITI QX7010,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA SORENTO10,2%
LADA 4X410,2%
LADA NIVA10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17729,7%
Compacte (C)11719,7%
Medii (D)10217,1%
Mici (B)8814,8%
Monovolume (MPV)569,4%
Mari și de lux (E)274,5%
Mini (A)162,7%
Neclasificate81,3%
Utilitare30,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49983,9%
Noi9616,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38164,0%
Benzină18531,1%
Electric122,0%
Hibrid101,7%
GPL71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48681,7%
Companie10918,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27746,6%
Berlină cu hayon13021,8%
Berlină8814,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8714,6%
Cupeu71,2%
Cabriolet61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13522,7%
75-109 kW27446,1%
110-149 kW15025,2%
150-219 kW183,0%
220 kW și peste61,0%
Necompletat122,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8013,4%
1000-1399 cmc559,2%
1400-1599 cmc10417,5%
1600-1999 cmc28447,7%
2000-2999 cmc599,9%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat122,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5450,0%
Export5349,1%
Înmatriculat pentru export10,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3835,2%
RENAULT2018,5%
DACIA1211,1%
AUDI98,3%
OPEL87,4%
FORD65,6%
VOLVO43,7%
FIAT32,8%
DAEWOO21,9%
SKODA21,9%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
PEUGEOT10,9%
SUZUKI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.