Înmatriculări în județul Arad, septembrie 2022

Noi84+3,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare992-3,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri180

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 18 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 25 rulate, prima înmatriculare2003: 33 rulate, prima înmatriculare2004: 60 rulate, prima înmatriculare2005: 68 rulate, prima înmatriculare2006: 83 rulate, prima înmatriculare2007: 103 rulate, prima înmatriculare2008: 90 rulate, prima înmatriculare2009: 73 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 3 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 78 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998018
199803
199906
2000013
2001013
2002025
2003033
2004060
2005068
2006083
20070103
2008090
2009073
2010070
2011067
2012047
2013043
2014042
2015031
2016022
2017020
2018029
2019021
202035
202136
2022781

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25523,7%
AUDI12111,2%
OPEL898,3%
BMW767,1%
MERCEDES-BENZ696,4%
DACIA555,1%
FORD555,1%
RENAULT444,1%
MAZDA363,3%
SKODA312,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI282,6%
KIA262,4%
SEAT232,1%
NISSAN212,0%
PEUGEOT201,9%
MITSUBISHI171,6%
CITROEN151,4%
TOYOTA151,4%
SUZUKI141,3%
VOLVO121,1%
FIAT100,9%
ALFA ROMEO60,6%
PORSCHE60,6%
SMART50,5%
MINI40,4%
SUBARU40,4%
CHEVROLET30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
SAAB20,2%
ASTON MARTIN10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT757,0%
VOLKSWAGEN GOLF676,3%
AUDI A4595,5%
OPEL ASTRA413,8%
DACIA SANDERO232,1%
VOLKSWAGEN TOURAN232,1%
BMW SERIA 3212,0%
FORD FOCUS212,0%
BMW SERIA 5191,8%
DACIA DUSTER191,8%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO181,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,7%
AUDI A6171,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C171,6%
SKODA OCTAVIA171,6%
VOLKSWAGEN SHARAN171,6%
AUDI A3141,3%
RENAULT MEGANE141,3%
NISSAN QASHQAI131,2%
KIA SPORTAGE121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,1%
OPEL ZAFIRA121,1%
MAZDA 3111,0%
DACIA LOGAN100,9%
RENAULT CLIO100,9%
VOLKSWAGEN JETTA100,9%
AUDI Q590,8%
BMW X190,8%
BMW SERIA 180,7%
FORD MONDEO80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
SEAT LEON80,7%
AUDI A570,7%
BMW X370,7%
FORD GALAXY70,7%
HYUNDAI SANTA FE70,7%
MERCEDES-BENZ ML70,7%
OPEL MERIVA70,7%
SKODA FABIA70,7%
AUDI Q360,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
MAZDA 560,6%
OPEL CORSA60,6%
SEAT IBIZA60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
BMW X550,5%
KIA RIO50,5%
MAZDA CX-750,5%
PORSCHE CAYENNE50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLVO V5050,5%
ALFA ROMEO 15940,4%
FIAT 50040,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD S-MAX40,4%
HYUNDAI I3040,4%
HYUNDAI IX3540,4%
KIA CEED40,4%
MAZDA 640,4%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL ANTARA40,4%
OPEL MOKKA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
BMW I330,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
CITROEN C330,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA SPRING30,3%
FORD KUGA30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL COMBO30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 30730,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 40730,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT DUSTER30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT EXEO30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUBARU FORESTER30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLVO XC6030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
BMW X620,2%
CITROEN JUMPY20,2%
FIAT 500X20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CARENS20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ EQB20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI GRANDIS20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 3310,1%
ALFA ROMEO SPIDER10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI 10010,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ710,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)26925,0%
SUV25023,2%
Medii (D)21319,8%
Monovolume (MPV)13012,1%
Mici (B)11811,0%
Mari și de lux (E)534,9%
Mini (A)201,9%
Neclasificate100,9%
Sport90,8%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99292,2%
Noi847,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71466,4%
Benzină30027,9%
Hibrid363,3%
Electric141,3%
GPL121,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98091,1%
Companie968,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45842,6%
Berlină cu hayon21820,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20419,0%
Berlină17115,9%
Cabriolet171,6%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24522,8%
75-109 kW51648,0%
110-149 kW23922,2%
150-219 kW484,5%
220 kW și peste181,7%
Necompletat100,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc393,6%
1000-1399 cmc12811,9%
1400-1599 cmc21720,2%
1600-1999 cmc55551,6%
2000-2999 cmc10910,1%
3000 cmc și peste141,3%
Necompletat141,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15586,1%
Export2413,3%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4223,3%
DACIA3016,7%
OPEL2916,1%
FORD1810,0%
BMW105,6%
MERCEDES-BENZ105,6%
RENAULT73,9%
AUDI63,3%
FIAT52,8%
SKODA52,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO31,7%
PEUGEOT31,7%
HYUNDAI21,1%
SEAT21,1%
SUZUKI21,1%
TOYOTA21,1%
HONDA10,6%
KIA10,6%
MAZDA10,6%
NISSAN10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.