Înmatriculări în județul Vaslui, septembrie 2022

Noi54-3,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare388-23,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri45

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 48 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 54 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199803
199901
200004
200107
200209
200303
2004018
2005015
2006048
2007030
2008037
2009031
2010027
2011034
2012026
2013024
2014021
2015013
201609
201709
2018011
201903
202002
202102
2022540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9822,2%
AUDI398,8%
BMW378,4%
FORD337,5%
DACIA317,0%
MERCEDES-BENZ265,9%
OPEL265,9%
SKODA255,7%
RENAULT225,0%
HYUNDAI153,4%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN143,2%
TOYOTA122,7%
PEUGEOT92,0%
SEAT92,0%
KIA81,8%
SUZUKI71,6%
VOLVO51,1%
MAZDA40,9%
CITROEN30,7%
MITSUBISHI30,7%
SSANGYONG30,7%
ALFA ROMEO20,5%
HONDA20,5%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF296,6%
VOLKSWAGEN PASSAT265,9%
AUDI A4194,3%
FORD FOCUS184,1%
DACIA SANDERO163,6%
BMW SERIA 3143,2%
NISSAN QASHQAI132,9%
OPEL ASTRA132,9%
RENAULT MEGANE112,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E92,0%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA92,0%
DACIA DUSTER81,8%
BMW X371,6%
SKODA OCTAVIA71,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,6%
AUDI A661,4%
SKODA SUPERB61,4%
VOLKSWAGEN POLO61,4%
VOLKSWAGEN SHARAN61,4%
VOLKSWAGEN TOURAN61,4%
BMW SERIA 151,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,1%
AUDI A540,9%
AUDI Q540,9%
BMW SERIA 540,9%
BMW X140,9%
FORD KUGA40,9%
HYUNDAI I3040,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
KIA SPORTAGE40,9%
OPEL ZAFIRA40,9%
RENAULT LAGUNA40,9%
TOYOTA RAV440,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLKSWAGEN JETTA40,9%
DACIA LOGAN30,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
PEUGEOT 20630,7%
SEAT IBIZA30,7%
SEAT LEON30,7%
SUZUKI SX430,7%
SUZUKI VITARA30,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,7%
AUDI A320,5%
AUDI A720,5%
DACIA DOKKER20,5%
FORD FIESTA20,5%
HYUNDAI I2020,5%
KIA CEED20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
OPEL MOKKA20,5%
PEUGEOT 20720,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CLIO20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
TOYOTA YARIS20,5%
VOLKSWAGEN BORA20,5%
VOLKSWAGEN PHAETON20,5%
VOLVO XC6020,5%
ALFA ROMEO 14610,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA STONIC10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
ROVER 4510,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT MII10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)11526,0%
SUV10122,9%
Medii (D)8819,9%
Mici (B)5712,9%
Monovolume (MPV)439,7%
Mari și de lux (E)255,7%
Mini (A)81,8%
Utilitare30,7%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38887,8%
Noi5412,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29065,6%
Benzină12127,4%
Hibrid214,8%
GPL81,8%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41393,4%
Companie296,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19844,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8719,7%
Berlină cu hayon8318,8%
Berlină6915,6%
Cabriolet40,9%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10022,6%
75-109 kW21348,2%
110-149 kW10423,5%
150-219 kW163,6%
220 kW și peste71,6%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc306,8%
1000-1399 cmc5312,0%
1400-1599 cmc10323,3%
1600-1999 cmc20847,1%
2000-2999 cmc4610,4%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4293,3%
Export36,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1124,4%
VOLKSWAGEN1022,2%
FORD36,7%
ROVER24,4%
SEAT24,4%
SKODA24,4%
ALFA ROMEO12,2%
BMW12,2%
CITROEN12,2%
FIAT12,2%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,2%
LAND ROVER12,2%
LEXUS12,2%
MAZDA12,2%
MERCEDES-BENZ12,2%
NISSAN12,2%
OPEL12,2%
RENAULT12,2%
TOYOTA12,2%
TRABANT12,2%
VOLVO12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.