Înmatriculări în județul Covasna, septembrie 2022

Noi78+59,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare422+17,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri85

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 77 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199801
199901
200006
200104
2002014
2003016
2004027
2005022
2006032
2007035
2008051
2009032
2010029
2011037
2012034
2013019
2014016
2015010
201603
2017014
201805
201907
202002
202113
2022770

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9719,4%
DACIA9218,4%
OPEL387,6%
AUDI367,2%
SKODA336,6%
FORD316,2%
BMW265,2%
NISSAN183,6%
RENAULT173,4%
TOYOTA153,0%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI132,6%
SEAT122,4%
MITSUBISHI112,2%
HYUNDAI102,0%
MERCEDES-BENZ71,4%
VOLVO61,2%
JEEP51,0%
KIA40,8%
MAZDA40,8%
SUBARU40,8%
PORSCHE30,6%
CHEVROLET20,4%
CITROEN20,4%
FIAT20,4%
LAND ROVER20,4%
SMART20,4%
DAIHATSU10,2%
FERRARI10,2%
HONDA10,2%
MASERATI10,2%
PEUGEOT10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER285,6%
DACIA SANDERO285,6%
DACIA LOGAN214,2%
VOLKSWAGEN GOLF214,2%
OPEL ASTRA204,0%
VOLKSWAGEN PASSAT193,8%
VOLKSWAGEN POLO173,4%
SKODA OCTAVIA163,2%
AUDI A4153,0%
DACIA SPRING153,0%
Toate (137)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI142,8%
BMW SERIA 3112,2%
VOLKSWAGEN CADDY102,0%
FORD FOCUS81,6%
SKODA FABIA81,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
OPEL CORSA71,4%
SEAT IBIZA71,4%
TOYOTA RAV471,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
BMW X361,2%
FORD TRANSIT61,2%
SUZUKI GRAND VITARA61,2%
AUDI A351,0%
AUDI A651,0%
BMW SERIA 151,0%
FORD FIESTA51,0%
AUDI Q540,8%
FORD GALAXY40,8%
FORD KUGA40,8%
HYUNDAI IX3540,8%
JEEP GRAND CHEROKEE40,8%
RENAULT MEGANE40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,8%
HYUNDAI TUCSON30,6%
KIA SORENTO30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
MITSUBISHI COLT30,6%
MITSUBISHI OUTLANDER30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI JIMNY30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
AUDI A520,4%
AUDI Q820,4%
HYUNDAI I2020,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT CLIO20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA RAPID20,4%
SKODA YETI20,4%
SMART FORTWO20,4%
SUBARU FORESTER20,4%
SUBARU XV20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLVO XC6020,4%
AUDI A210,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 510,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN XSARA10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FERRARI CALIFORNIA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I3010,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA DEMIO10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT BIPPER10,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
ROVER STREETWISE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14629,2%
Mici (B)11322,6%
Compacte (C)9118,2%
Medii (D)5811,6%
Monovolume (MPV)499,8%
Mini (A)234,6%
Mari și de lux (E)91,8%
Utilitare61,2%
Neclasificate30,6%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42284,4%
Noi7815,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28356,6%
Benzină17434,8%
Hibrid163,2%
Electric153,0%
GPL122,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44789,4%
Companie5310,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20941,8%
Berlină cu hayon13727,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10120,2%
Berlină448,8%
Cabriolet61,2%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17234,4%
75-109 kW21543,0%
110-149 kW7815,6%
150-219 kW142,8%
220 kW și peste61,2%
Necompletat153,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc499,8%
1000-1399 cmc8917,8%
1400-1599 cmc10621,2%
1600-1999 cmc19839,6%
2000-2999 cmc397,8%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat153,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8397,6%
Export22,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1517,6%
VOLKSWAGEN1416,5%
OPEL1315,3%
FORD89,4%
RENAULT78,2%
MERCEDES-BENZ67,1%
PEUGEOT44,7%
AUDI33,5%
SKODA33,5%
DAEWOO22,4%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA22,4%
VOLVO22,4%
ALFA ROMEO11,2%
BMW11,2%
CHEVROLET11,2%
LADA11,2%
SEAT11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.