Noi 597 -34,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.032 -22,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.242 -8,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 557 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 12 rulate, prima înmatriculare 2005: 9 rulate, prima înmatriculare 2006: 22 rulate, prima înmatriculare 2007: 26 rulate, prima înmatriculare 2008: 40 rulate, prima înmatriculare 2009: 43 rulate, prima înmatriculare 2010: 73 rulate, prima înmatriculare 2011: 101 rulate, prima înmatriculare 2012: 131 rulate, prima înmatriculare 2013: 178 rulate, prima înmatriculare 2014: 160 rulate, prima înmatriculare 2015: 199 rulate, prima înmatriculare 2016: 275 rulate, prima înmatriculare 2017: 219 rulate, prima înmatriculare 2018: 139 rulate, prima înmatriculare 2019: 131 rulate, prima înmatriculare 2020: 70 rulate, prima înmatriculare 2021: 75 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 64 rulate, prima înmatriculare 2023: 38 rulate, prima înmatriculare 2024: 11 rulate, prima înmatriculare 2025: 30 noi 2025: 1 rulate, prima înmatriculare 2026: 566 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 4 2002 0 4 2003 0 7 2004 0 12 2005 0 9 2006 0 22 2007 0 26 2008 0 40 2009 0 43 2010 0 73 2011 0 101 2012 0 131 2013 0 178 2014 0 160 2015 0 199 2016 0 275 2017 0 219 2018 0 139 2019 0 131 2020 0 70 2021 0 75 2022 1 64 2023 0 38 2024 0 11 2025 30 1 2026 566 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 615 23,4% CLIO 499 19,0% CAPTUR 306 11,6% KADJAR 252 9,6% SCENIC 174 6,6% TALISMAN 118 4,5% TRAFIC 107 4,1% ARKANA 81 3,1% KOLEOS 76 2,9% ESPACE 65 2,5%
Toate (25) Modele: valoare, vehicule, cotă AUSTRAL 58 2,2% LAGUNA 54 2,1% SYMBIOZ 50 1,9% 5 37 1,4% KANGOO 35 1,3% RAFALE 32 1,2% ZOE 29 1,1% TWINGO 14 0,5% MODUS 8 0,3% 4 5 0,2% MASTER 5 0,2% FLUENCE 4 0,2% LATITUDE 2 0,1% Model necompletat 2 0,1% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 860 32,7% Compacte (C) 619 23,5% Mici (B) 573 21,8% Monovolume (MPV) 381 14,5% Medii (D) 174 6,6% Mini (A) 15 0,6% Utilitare 5 0,2% Neclasificate 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 344 13,1% Argeș 242 9,2% Prahova 165 6,3% Ilfov 115 4,4% Bacău 92 3,5% Timiș 91 3,5% Maramureș 88 3,3% Dâmbovița 78 3,0% Cluj 74 2,8% Brașov 73 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 67 2,5% Suceava 63 2,4% Iași 62 2,4% Galați 60 2,3% Bihor 58 2,2% Olt 58 2,2% Constanța 56 2,1% Sibiu 53 2,0% Neamț 51 1,9% Hunedoara 49 1,9% Vâlcea 48 1,8% Brăila 47 1,8% Mureș 46 1,7% Satu Mare 43 1,6% Gorj 41 1,6% Harghita 40 1,5% Arad 38 1,4% Botoșani 37 1,4% Vaslui 35 1,3% Alba 34 1,3% Mehedinți 34 1,3% Buzău 32 1,2% Bistrița-Năsăud 30 1,1% Călărași 30 1,1% Vrancea 29 1,1% Teleorman 26 1,0% Caraș-Severin 21 0,8% Giurgiu 20 0,8% Sălaj 18 0,7% Covasna 16 0,6% Ialomița 15 0,6% Tulcea 10 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.032 77,3% Noi 597 22,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.446 55,0% Benzină 624 23,7% Hibrid 326 12,4% GPL 150 5,7% Electric 83 3,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.112 80,3% Companie 517 19,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.197 45,5% Break 1.063 40,4% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 223 8,5% Berlină 114 4,3% Cabriolet 18 0,7% Cupeu 14 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 642 24,4% 75-109 kW 1.574 59,9% 110-149 kW 335 12,7% 150-219 kW 6 0,2% Necompletat 72 2,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 166 6,3% 1000-1399 cmc 683 26,0% 1400-1599 cmc 1.257 47,8% 1600-1999 cmc 433 16,5% 2000-2999 cmc 7 0,3% Necompletat 83 3,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.