Înmatriculări PORSCHE, noiembrie 2025

Noi47+34,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare136+13,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări200-3,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 35 noinov 24: 120 rulate, prima înmatricularedec 24: 26 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 156 rulate, prima înmatricularefeb 25: 53 noifeb 25: 154 rulate, prima înmatricularemar 25: 40 noimar 25: 174 rulate, prima înmatriculareapr 25: 42 noiapr 25: 153 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 158 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 174 rulate, prima înmatriculareaug 25: 52 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 30 noisep 25: 139 rulate, prima înmatriculareoct 25: 32 noioct 25: 143 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 43 noidec 25: 112 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 126 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 175 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 161 rulate, prima înmatriculareapr 26: 37 noiapr 26: 143 rulate, prima înmatricularemai 26: 38 noimai 26: 122 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 noiiun 26: 130 rulate, prima înmatriculareiul 26: 40 noiiul 26: 154 rulate, prima înmatriculareaug 26: 41 noiaug 26: 121 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 165 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 143 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2435120
dec 2426100
ian 2534156
feb 2553154
mar 2540174
apr 2542153
mai 2553158
iun 2547144
iul 2551174
aug 2552154
sep 2530139
oct 2532143
nov 2547136
dec 2543112
ian 2635126
feb 2626175
mar 2645161
apr 2637143
mai 2638122
iun 2656130
iul 2640154
aug 2641121
sep 2631165
oct 2638143

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 28 rulate, prima înmatriculare2025: 46 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200200
200300
200400
200500
200601
200700
200802
200902
201003
201102
201203
201305
201403
201509
201608
201705
201807
201906
202009
2021018
202209
202306
2024128
2025467

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAYENNE9451,4%
9112915,8%
MACAN179,3%
PANAMERA168,7%
Model necompletat158,2%
TAYCAN63,3%
71821,1%
BOXSTER21,1%
CAYMAN21,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11160,7%
Sport3519,1%
Mari și de lux (E)2212,0%
Neclasificate158,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5932,2%
Ilfov2010,9%
Cluj147,7%
Constanța73,8%
Satu Mare73,8%
Timiș73,8%
Iași63,3%
Prahova63,3%
Suceava63,3%
Brașov52,7%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Galați52,7%
Arad42,2%
Bihor42,2%
Maramureș42,2%
Vrancea42,2%
Dâmbovița31,6%
Giurgiu31,6%
Olt31,6%
Argeș21,1%
Hunedoara21,1%
Vâlcea21,1%
Bistrița-Năsăud10,5%
Botoșani10,5%
Caraș-Severin10,5%
Dolj10,5%
Mehedinți10,5%
Mureș10,5%
Neamț10,5%
Sălaj10,5%
Sibiu10,5%
Teleorman10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13674,3%
Noi4725,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină8848,1%
Hibrid6535,5%
Electric168,7%
Motorină147,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie11462,3%
Persoană fizică6937,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12668,9%
Cupeu2513,7%
Berlină cu hayon2212,0%
Cabriolet105,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
150-219 kW2614,2%
220 kW și peste14177,0%
Necompletat168,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc126,6%
2000-2999 cmc10657,9%
3000 cmc și peste4926,8%
Necompletat168,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6532,5%
Ilfov136,5%
Constanța105,0%
Buzău73,5%
Argeș63,0%
Bistrița-Năsăud63,0%
Dolj63,0%
Hunedoara63,0%
Iași63,0%
Satu Mare63,0%
Toate (37)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj52,5%
Bacău42,0%
Bihor42,0%
Brașov42,0%
Neamț42,0%
Olt42,0%
Sibiu42,0%
Timiș42,0%
Botoșani31,5%
Călărași31,5%
Giurgiu31,5%
Mureș31,5%
Suceava31,5%
Teleorman31,5%
Galați21,0%
Mehedinți21,0%
Sălaj21,0%
Vaslui21,0%
Vâlcea21,0%
Alba10,5%
Arad10,5%
Brăila10,5%
Dâmbovița10,5%
Gorj10,5%
Ialomița10,5%
Maramureș10,5%
Prahova10,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2696,3%
Înmatriculat pentru export13,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.