Înmatriculări PEUGEOT 508, februarie 2025

Noi2-77,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare171+28,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 120 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 135 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 106 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 171 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 147 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 152 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 133 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 157 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 176 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 176 rulate, prima înmatricularenov 25: 139 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 119 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 127 rulate, prima înmatricularemar 26: 135 rulate, prima înmatriculareapr 26: 145 rulate, prima înmatricularemai 26: 103 rulate, prima înmatriculareiun 26: 87 rulate, prima înmatriculareiul 26: 113 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 rulate, prima înmatricularesep 26: 117 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240120
dec 241135
ian 251106
feb 252171
mar 251148
apr 250147
mai 251152
iun 252133
iul 251157
aug 252176
sep 250148
oct 250176
nov 250139
dec 252119
ian 261113
feb 260127
mar 260135
apr 260145
mai 260103
iun 26087
iul 260113
aug 260108
sep 260117
oct 260125

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201003
2011026
2012023
2013018
201406
2015016
201606
201708
201809
2019024
2020016
2021013
202202
202301
202420

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)173100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2916,8%
Prahova148,1%
Constanța105,8%
Ilfov105,8%
Cluj84,6%
Timiș74,0%
Botoșani63,5%
Maramureș63,5%
Dolj52,9%
Hunedoara52,9%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași52,9%
Alba42,3%
Brașov42,3%
Dâmbovița42,3%
Gorj42,3%
Ialomița42,3%
Olt42,3%
Vâlcea42,3%
Argeș31,7%
Bacău31,7%
Bihor31,7%
Mureș31,7%
Satu Mare31,7%
Sibiu31,7%
Arad21,2%
Brăila21,2%
Caraș-Severin21,2%
Galați21,2%
Giurgiu21,2%
Mehedinți21,2%
Suceava21,2%
Teleorman21,2%
Bistrița-Năsăud10,6%
Buzău10,6%
Harghita10,6%
Sălaj10,6%
Vaslui10,6%
Vrancea10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17198,8%
Noi21,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11164,2%
Benzină3520,2%
Hibrid2715,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14885,5%
Companie2514,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină5934,1%
Berlină cu hayon5732,9%
Break3922,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1810,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW8046,2%
110-149 kW8649,7%
150-219 kW74,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc21,2%
1400-1599 cmc10761,8%
1600-1999 cmc5934,1%
2000-2999 cmc52,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare350,0%
Export350,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.