Înmatriculări LEXUS, februarie 2025

Noi210,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare124+55,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări118+42,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 24 noinov 24: 110 rulate, prima înmatricularedec 24: 39 noidec 24: 124 rulate, prima înmatriculareian 25: 36 noiian 25: 107 rulate, prima înmatricularefeb 25: 21 noifeb 25: 124 rulate, prima înmatricularemar 25: 25 noimar 25: 117 rulate, prima înmatriculareapr 25: 22 noiapr 25: 144 rulate, prima înmatricularemai 25: 41 noimai 25: 133 rulate, prima înmatriculareiun 25: 53 noiiun 25: 126 rulate, prima înmatriculareiul 25: 56 noiiul 25: 135 rulate, prima înmatriculareaug 25: 32 noiaug 25: 142 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 98 rulate, prima înmatriculareoct 25: 41 noioct 25: 114 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 111 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 102 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 87 rulate, prima înmatricularefeb 26: 20 noifeb 26: 102 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 85 rulate, prima înmatriculareapr 26: 27 noiapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 52 noiiun 26: 78 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 74 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 61 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 76 rulate, prima înmatriculareoct 26: 41 noioct 26: 77 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424110
dec 2439124
ian 2536107
feb 2521124
mar 2525117
apr 2522144
mai 2541133
iun 2553126
iul 2556135
aug 2532142
sep 253798
oct 2541114
nov 2543111
dec 2555102
ian 262087
feb 2620102
mar 264285
apr 262771
mai 262667
iun 265278
iul 264174
aug 263061
sep 264376
oct 264177

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402000: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 19 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200200
200300
200400
200500
200603
200705
200800
200900
201002
201100
201202
201302
201402
201502
201603
201703
201806
2019018
2020115
2021026
202206
2023110
20241918

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NX5840,0%
RX2819,3%
UX2819,3%
IS96,2%
ES85,5%
LS53,4%
LBX32,1%
CT21,4%
GS21,4%
G450H10,7%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
LM350H10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11780,7%
Compacte (C)117,6%
Medii (D)106,9%
Mari și de lux (E)53,4%
Neclasificate21,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5034,5%
Iași1812,4%
Ilfov117,6%
Brașov85,5%
Cluj74,8%
Constanța74,8%
Bacău64,1%
Hunedoara32,1%
Neamț32,1%
Prahova32,1%
Toate (28)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Vaslui32,1%
Arad21,4%
Argeș21,4%
Bihor21,4%
Bistrița-Năsăud21,4%
Dolj21,4%
Galați21,4%
Maramureș21,4%
Sibiu21,4%
Vrancea21,4%
Botoșani10,7%
Brăila10,7%
Buzău10,7%
Călărași10,7%
Mureș10,7%
Sălaj10,7%
Timiș10,7%
Vâlcea10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12485,5%
Noi2114,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid13895,2%
Benzină42,8%
Motorină32,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie9062,1%
Persoană fizică5537,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8760,0%
Berlină cu hayon3020,7%
Berlină2517,2%
Break32,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW53,4%
110-149 kW11579,3%
150-219 kW2013,8%
220 kW și peste53,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc32,1%
1600-1999 cmc3121,4%
2000-2999 cmc9364,1%
3000 cmc și peste1812,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3933,1%
Iași86,8%
Ilfov86,8%
Brașov54,2%
Cluj54,2%
Vrancea54,2%
Bihor43,4%
Constanța43,4%
Timiș43,4%
Bacău32,5%
Toate (30)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani32,5%
Galați32,5%
Prahova32,5%
Arad21,7%
Dolj21,7%
Maramureș21,7%
Mehedinți21,7%
Satu Mare21,7%
Suceava21,7%
Vaslui21,7%
Bistrița-Năsăud10,8%
Buzău10,8%
Călărași10,8%
Giurgiu10,8%
Hunedoara10,8%
Ialomița10,8%
Neamț10,8%
Olt10,8%
Sibiu10,8%
Vâlcea10,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.