Înmatriculări FORD MONDEO, mai 2022

Noi39+50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare194-27,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri248

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 159 rulate, prima înmatricularedec 24: 165 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 160 rulate, prima înmatricularemai 25: 167 rulate, prima înmatriculareiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 175 rulate, prima înmatriculareaug 25: 149 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 160 rulate, prima înmatricularenov 25: 142 rulate, prima înmatricularedec 25: 133 rulate, prima înmatriculareian 26: 108 rulate, prima înmatricularefeb 26: 122 rulate, prima înmatricularemar 26: 134 rulate, prima înmatriculareapr 26: 119 rulate, prima înmatricularemai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 99 rulate, prima înmatriculareiul 26: 123 rulate, prima înmatriculareaug 26: 89 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 rulate, prima înmatriculareoct 26: 106 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241159
dec 240165
ian 250142
feb 250160
mar 250164
apr 250160
mai 250167
iun 250144
iul 250175
aug 250149
sep 250148
oct 250160
nov 250142
dec 250133
ian 260108
feb 260122
mar 260134
apr 260119
mai 26097
iun 26099
iul 260123
aug 26089
sep 260107
oct 260106

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 7 noi2022: 32 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199900
200000
200104
200207
200309
200406
200506
200606
2007024
2008024
2009011
2010013
2011013
2012010
201307
201404
2015013
2016016
2017010
201807
201903
202000
202170
2022320

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)233100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4720,2%
Timiș125,2%
Ilfov114,7%
Argeș104,3%
Prahova93,9%
Arad83,4%
Bistrița-Năsăud73,0%
Brașov73,0%
Caraș-Severin73,0%
Suceava73,0%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba62,6%
Bihor62,6%
Botoșani62,6%
Constanța62,6%
Dolj62,6%
Galați62,6%
Maramureș62,6%
Vâlcea62,6%
Cluj52,1%
Neamț52,1%
Bacău41,7%
Dâmbovița41,7%
Ialomița41,7%
Buzău31,3%
Călărași31,3%
Harghita31,3%
Hunedoara31,3%
Mehedinți31,3%
Mureș31,3%
Satu Mare31,3%
Sibiu31,3%
Teleorman31,3%
Brăila20,9%
Iași20,9%
Sălaj20,9%
Vrancea20,9%
Covasna10,4%
Olt10,4%
Vaslui10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19483,3%
Noi3916,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17876,4%
Hibrid4519,3%
Benzină104,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18177,7%
Companie5222,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9239,5%
Berlină cu hayon8436,1%
Berlină5724,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW52,1%
75-109 kW17976,8%
110-149 kW4820,6%
150-219 kW10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc2510,7%
1600-1999 cmc20085,8%
2000-2999 cmc83,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24297,6%
Export62,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.