Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, mai 2022

Noi38+111,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare678-4,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri175

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 12 rulate, prima înmatriculare1998: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 30 rulate, prima înmatriculare2003: 34 rulate, prima înmatriculare2004: 34 rulate, prima înmatriculare2005: 62 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 63 rulate, prima înmatriculare2008: 48 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 8 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 30 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998012
199806
199907
2000011
200108
2002030
2003034
2004034
2005062
2006055
2007063
2008048
2009054
2010043
2011053
2012030
2013028
2014020
2015022
2016013
2017013
2018018
201907
202005
202182
2022300

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19026,5%
FORD8011,2%
AUDI7310,2%
BMW567,8%
MERCEDES-BENZ476,6%
DACIA294,1%
OPEL243,4%
SUZUKI233,2%
SKODA202,8%
VOLVO182,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT172,4%
HYUNDAI162,2%
SEAT162,2%
TOYOTA152,1%
MAZDA121,7%
NISSAN121,7%
CITROEN111,5%
JEEP71,0%
KIA71,0%
PEUGEOT71,0%
CHEVROLET50,7%
ALFA ROMEO40,6%
FIAT40,6%
HONDA40,6%
JAGUAR30,4%
MITSUBISHI30,4%
SSANGYONG30,4%
DAIHATSU20,3%
LAND ROVER20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
DODGE10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF527,3%
VOLKSWAGEN PASSAT496,9%
AUDI A4385,3%
FORD FOCUS233,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,8%
BMW SERIA 3172,4%
SUZUKI GRAND VITARA172,4%
VOLKSWAGEN POLO172,4%
FORD FIESTA162,2%
AUDI A6152,1%
Toate (185)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C131,8%
BMW X3121,7%
BMW SERIA 5111,5%
SKODA OCTAVIA111,5%
VOLVO XC60101,4%
DACIA DUSTER91,3%
FORD GALAXY91,3%
OPEL ASTRA91,3%
VOLKSWAGEN TOURAN91,3%
SEAT IBIZA81,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,1%
AUDI A371,0%
FORD MONDEO71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,0%
TOYOTA RAV471,0%
VOLKSWAGEN CADDY71,0%
VOLKSWAGEN SHARAN71,0%
AUDI A560,8%
DACIA SANDERO60,8%
FORD KUGA60,8%
MAZDA 360,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
AUDI Q550,7%
DACIA SPRING50,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
BMW SERIA 440,6%
DACIA LOGAN40,6%
FORD C-MAX40,6%
MAZDA 640,6%
NISSAN QASHQAI40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SKODA FABIA40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLVO XC9040,6%
BMW X130,4%
BMW X530,4%
DACIA JOGGER30,4%
FORD ECOSPORT30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
KIA SORENTO30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN PATROL30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
RENAULT MEGANE30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI Q320,3%
BMW X420,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
CITROEN C420,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT SCUDO20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TOURNEO CONNECT20,3%
FORD TRANSIT/TOURNEO20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I3020,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
JEEP PATRIOT20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL FRONTERA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT LEON20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
BMW 5ER10,1%
BMW SERIA 110,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN EVASION10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA MAGENTIS10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN MURANO10,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19327,0%
Compacte (C)15321,4%
Medii (D)14720,5%
Monovolume (MPV)9112,7%
Mici (B)709,8%
Mari și de lux (E)344,7%
Mini (A)121,7%
Utilitare71,0%
Neclasificate60,8%
Sport30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67894,7%
Noi385,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină56378,6%
Benzină12417,3%
Hibrid172,4%
Electric71,0%
GPL50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65491,3%
Companie628,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35149,0%
Berlină cu hayon12817,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12417,3%
Berlină9813,7%
Cabriolet81,1%
Cupeu71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16723,3%
75-109 kW33446,6%
110-149 kW17023,7%
150-219 kW324,5%
220 kW și peste60,8%
Necompletat71,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc212,9%
1000-1399 cmc638,8%
1400-1599 cmc11315,8%
1600-1999 cmc40356,3%
2000-2999 cmc10815,1%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat71,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16594,3%
Export95,1%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3922,3%
FORD2816,0%
OPEL2514,3%
AUDI148,0%
DACIA116,3%
PEUGEOT95,1%
RENAULT95,1%
DAEWOO74,0%
SKODA74,0%
BMW42,3%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ42,3%
FIAT31,7%
NISSAN31,7%
ALFA ROMEO21,1%
SEAT21,1%
SUZUKI21,1%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
LAND ROVER10,6%
MAZDA10,6%
TOYOTA10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.