Înmatriculări în județul Ilfov, mai 2022

Noi528+19,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare627-6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri353

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004005001998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 125 noi2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 403 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199902
200001
200101
200207
200306
2004018
2005024
2006031
2007035
2008037
2009041
2010046
2011042
2012045
2013036
2014037
2015030
2016042
2017046
2018047
2019021
2020017
202112510
20224034

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14612,6%
FORD12210,6%
VOLKSWAGEN11710,1%
SKODA1089,4%
BMW1079,3%
MERCEDES-BENZ877,5%
RENAULT817,0%
AUDI494,2%
HYUNDAI353,0%
MAZDA312,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL302,6%
PEUGEOT292,5%
JEEP282,4%
TOYOTA242,1%
KIA171,5%
SMART161,4%
MITSUBISHI131,1%
NISSAN121,0%
CITROEN111,0%
FIAT111,0%
CUPRA100,9%
SEAT100,9%
LAND ROVER90,8%
PORSCHE80,7%
VOLVO80,7%
HONDA50,4%
MINI40,3%
SUZUKI40,3%
JAGUAR30,3%
ALFA ROMEO20,2%
BENTLEY20,2%
CHEVROLET20,2%
INFINITI20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS625,4%
DACIA LOGAN564,9%
DACIA SPRING413,6%
SKODA KODIAQ403,5%
RENAULT MEGANE322,8%
BMW SERIA 3292,5%
VOLKSWAGEN GOLF282,4%
VOLKSWAGEN PASSAT262,3%
BMW SERIA 5252,2%
JEEP COMPASS242,1%
Toate (235)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA211,8%
SKODA SCALA211,8%
DACIA DUSTER201,7%
DACIA SANDERO171,5%
AUDI A4161,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,3%
RENAULT CAPTUR151,3%
RENAULT CLIO141,2%
SMART FORFOUR131,1%
FORD FIESTA121,0%
OPEL ASTRA121,0%
SKODA FABIA121,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,0%
BMW SERIA 1111,0%
FORD MONDEO111,0%
FORD PUMA111,0%
CUPRA FORMENTOR100,9%
AUDI A690,8%
BMW X390,8%
FORD KUGA90,8%
MAZDA CX-3090,8%
MERCEDES-BENZ GLA90,8%
MITSUBISHI SPACE STAR90,8%
MAZDA CX-580,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
MERCEDES-BENZ GLC80,7%
DACIA LODGY70,6%
HYUNDAI TUCSON70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
OPEL CORSA70,6%
SKODA KAROQ70,6%
TOYOTA COROLLA70,6%
VOLKSWAGEN CC70,6%
AUDI Q560,5%
BMW X160,5%
FIAT 50060,5%
MAZDA 360,5%
MERCEDES-BENZ GLB60,5%
PEUGEOT 300860,5%
PEUGEOT 50860,5%
RENAULT SCENIC60,5%
VOLKSWAGEN POLO60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
AUDI A550,4%
BMW SERIA 750,4%
BMW X550,4%
FORD TRANSIT50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLVO XC6050,4%
BMW SERIA 240,3%
BMW X640,3%
HONDA CR-V40,3%
HYUNDAI ELANTRA40,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI I3040,3%
KIA CEED40,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT40,3%
MAZDA 640,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SEAT LEON40,3%
SKODA SUPERB40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI A330,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW X430,3%
DACIA DOKKER30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
JEEP WRANGLER30,3%
KIA STONIC30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN QASHQAI30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 30730,3%
PEUGEOT 500830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TOURAN30,3%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
INFINITI Q3020,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA XCEED20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN PIXO20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SMART FORTWO20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW I410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36531,6%
Compacte (C)24721,4%
Mici (B)17214,9%
Medii (D)13811,9%
Mini (A)806,9%
Mari și de lux (E)655,6%
Monovolume (MPV)655,6%
Sport100,9%
Utilitare70,6%
Neclasificate60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62754,3%
Noi52845,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47140,8%
Benzină44438,4%
Hibrid15113,1%
Electric564,8%
GPL332,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64255,6%
Companie51344,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43837,9%
Berlină cu hayon29525,5%
Berlină23120,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15913,8%
Cupeu191,6%
Cabriolet131,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24020,8%
75-109 kW43637,7%
110-149 kW31927,6%
150-219 kW716,1%
220 kW și peste342,9%
Necompletat554,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19016,5%
1000-1399 cmc13511,7%
1400-1599 cmc28624,8%
1600-1999 cmc34830,1%
2000-2999 cmc12410,7%
3000 cmc și peste161,4%
Necompletat564,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare32491,8%
Export236,5%
Înmatriculat pentru export61,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6418,1%
OPEL4412,5%
DAEWOO4011,3%
RENAULT3911,0%
FORD246,8%
VOLKSWAGEN205,7%
PEUGEOT164,5%
FIAT133,7%
CITROEN113,1%
CHEVROLET102,8%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ102,8%
SKODA82,3%
HYUNDAI72,0%
NISSAN61,7%
SEAT61,7%
AUDI51,4%
TOYOTA51,4%
BMW30,8%
ALFA ROMEO20,6%
MAZDA20,6%
MITSUBISHI20,6%
SMART20,6%
SUZUKI20,6%
VOLVO20,6%
CHRYSLER10,3%
DAIHATSU10,3%
JAGUAR10,3%
JEEP10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MICRO COMPACT CAR10,3%
ROVER10,3%
SSANGYONG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.