Înmatriculări în județul Mehedinți, mai 2022

Noi27+3,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare446-19,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri216

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040601998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 8 noi2022: 19 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199906
200009
2001014
2002018
2003029
2004032
2005039
2006055
2007043
2008043
2009032
2010017
2011019
2012019
2013021
2014013
201509
2016014
201708
201802
201901
202001
202180
2022190

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10622,4%
AUDI6513,7%
BMW6413,5%
FORD357,4%
OPEL265,5%
RENAULT214,4%
MERCEDES-BENZ204,2%
SEAT173,6%
DACIA163,4%
SKODA143,0%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,7%
NISSAN112,3%
MAZDA102,1%
ALFA ROMEO61,3%
HYUNDAI51,1%
SUZUKI51,1%
CITROEN40,8%
FIAT40,8%
KIA40,8%
SMART40,8%
SUBARU40,8%
TOYOTA40,8%
VOLVO40,8%
LAND ROVER30,6%
CHEVROLET20,4%
MITSUBISHI20,4%
CHRYSLER10,2%
DODGE10,2%
LANCIA10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT357,4%
AUDI A4306,4%
BMW SERIA 3204,2%
BMW SERIA 5163,4%
VOLKSWAGEN GOLF153,2%
FORD FOCUS122,5%
AUDI A6112,3%
DACIA LOGAN112,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C112,3%
VOLKSWAGEN POLO112,3%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA102,1%
RENAULT MEGANE91,9%
VOLKSWAGEN SHARAN91,9%
VOLKSWAGEN TOURAN91,9%
AUDI A381,7%
FORD GALAXY81,7%
SEAT LEON81,7%
SKODA FABIA81,7%
AUDI A571,5%
BMW SERIA 171,5%
BMW X371,5%
NISSAN QASHQAI61,3%
SKODA OCTAVIA61,3%
SEAT IBIZA51,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,1%
ALFA ROMEO 14740,8%
AUDI Q540,8%
BMW X140,8%
BMW X540,8%
OPEL CORSA40,8%
OPEL ZAFIRA40,8%
PEUGEOT 20640,8%
RENAULT SCENIC40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN JETTA40,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,8%
DACIA SANDERO30,6%
FORD KUGA30,6%
FORD MONDEO30,6%
FORD S-MAX30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
LAND ROVER FREELANDER30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ VITO30,6%
OPEL MOKKA30,6%
PEUGEOT 30730,6%
PEUGEOT 50830,6%
SMART FORFOUR30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
AUDI A220,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X620,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD PUMA20,4%
KIA CEED20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 520,4%
MAZDA CX-3020,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT EXEO20,4%
SUBARU FORESTER20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V4020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
DACIA DUSTER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN ALMERA10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU G3X JUSTY10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)11524,3%
Compacte (C)11223,7%
SUV7716,3%
Monovolume (MPV)6213,1%
Mici (B)5912,5%
Mari și de lux (E)357,4%
Mini (A)71,5%
Utilitare30,6%
Sport20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44694,3%
Noi275,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36877,8%
Benzină8818,6%
Hibrid91,9%
GPL71,5%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45395,8%
Companie204,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14029,6%
Berlină12726,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10121,4%
Berlină cu hayon9119,2%
Cupeu91,9%
Cabriolet51,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11524,3%
75-109 kW23850,3%
110-149 kW8718,4%
150-219 kW285,9%
220 kW și peste40,8%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,8%
1000-1399 cmc469,7%
1400-1599 cmc8117,1%
1600-1999 cmc26155,2%
2000-2999 cmc6313,3%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21097,2%
Export62,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5023,1%
OPEL4319,9%
DAEWOO2612,0%
VOLKSWAGEN219,7%
RENAULT209,3%
FORD198,8%
FIAT83,7%
SEAT83,7%
BMW41,9%
PEUGEOT41,9%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ31,4%
HYUNDAI20,9%
MAZDA20,9%
AUDI10,5%
KIA10,5%
NISSAN10,5%
OLTCIT10,5%
ROVER10,5%
SKODA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.