Înmatriculări în județul Vâlcea, mai 2022

Noi106+71,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare613-3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri916

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 9 rulate, prima înmatriculare1998: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 17 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 44 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2021: 26 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 79 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199809
199807
199901
2000017
2001013
2002016
2003018
2004028
2005044
2006055
2007060
2008043
2009050
2010038
2011041
2012019
2013020
2014026
2015021
2016023
2017027
2018023
201909
202010
2021264
2022791

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16322,7%
BMW7410,3%
AUDI689,5%
DACIA618,5%
FORD436,0%
SKODA415,7%
OPEL385,3%
MERCEDES-BENZ375,1%
RENAULT314,3%
PEUGEOT192,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA192,6%
SEAT162,2%
NISSAN152,1%
HYUNDAI141,9%
SMART101,4%
FIAT81,1%
MAZDA81,1%
SUZUKI81,1%
CITROEN71,0%
MITSUBISHI60,8%
VOLVO60,8%
ALFA ROMEO40,6%
KIA40,6%
HONDA30,4%
MINI30,4%
JEEP20,3%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DR MOTOR10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF476,6%
VOLKSWAGEN PASSAT385,3%
BMW SERIA 5253,5%
AUDI A4223,1%
SKODA OCTAVIA212,9%
DACIA DUSTER192,7%
DACIA SANDERO192,7%
DACIA LOGAN182,5%
BMW SERIA 3162,2%
FORD FOCUS152,1%
Toate (182)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA152,1%
SKODA FABIA152,1%
AUDI A6142,0%
VOLKSWAGEN POLO121,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS121,7%
VOLKSWAGEN T-ROC121,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,5%
VOLKSWAGEN TOURAN111,5%
BMW SERIA 1101,4%
NISSAN QASHQAI101,4%
AUDI A391,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
RENAULT MEGANE91,3%
SEAT IBIZA81,1%
TOYOTA YARIS71,0%
BMW X560,8%
FORD MONDEO60,8%
OPEL CORSA60,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN60,8%
AUDI Q350,7%
BMW X350,7%
FORD FIESTA50,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,7%
PEUGEOT 20650,7%
SEAT LEON50,7%
BMW X140,6%
FORD C-MAX40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
PEUGEOT 200840,6%
RENAULT CLIO40,6%
RENAULT KOLEOS40,6%
SMART FORFOUR40,6%
AUDI A530,4%
AUDI Q530,4%
BMW X630,4%
FORD KUGA30,4%
MAZDA CX-530,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL VECTRA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A720,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q820,3%
AUDI RS Q820,3%
AUDI RS620,3%
BMW SERIA 620,3%
BMW X420,3%
CITROEN C320,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT BRAVO20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA SORENTO20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SMART FORTWO20,3%
TOYOTA PROACE20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 710,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAEWOO KALOS10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DR MOTOR 510,1%
DS DS510,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVA10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ESCORT10,1%
FORD KA10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA FIT10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
INFINITI Q3010,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ EQB10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI COOPER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)17524,3%
SUV17324,1%
Mici (B)11616,1%
Medii (D)10815,0%
Mari și de lux (E)598,2%
Monovolume (MPV)517,1%
Mini (A)172,4%
Neclasificate101,4%
Sport60,8%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61385,3%
Noi10614,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45663,4%
Benzină20228,1%
Hibrid425,8%
GPL141,9%
Electric40,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61485,4%
Companie10514,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28639,8%
Berlină cu hayon17324,1%
Berlină13318,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10714,9%
Cabriolet111,5%
Cupeu91,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19827,5%
75-109 kW29841,4%
110-149 kW16122,4%
150-219 kW365,0%
220 kW și peste223,1%
Necompletat40,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc628,6%
1000-1399 cmc9312,9%
1400-1599 cmc15221,1%
1600-1999 cmc31844,2%
2000-2999 cmc8612,0%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat40,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare86093,9%
Export566,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19020,7%
OPEL14115,4%
DACIA11712,8%
FORD9810,7%
RENAULT616,7%
AUDI545,9%
DAEWOO444,8%
FIAT414,5%
SEAT272,9%
PEUGEOT252,7%
Toate (37)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ232,5%
BMW222,4%
SKODA151,6%
CITROEN70,8%
SMART60,7%
HYUNDAI50,5%
DAIHATSU40,4%
MAZDA40,4%
VAUXHALL40,4%
ALFA ROMEO30,3%
ROVER30,3%
CHEVROLET20,2%
MCC20,2%
MITSUBISHI20,2%
NISSAN20,2%
SUZUKI20,2%
VOLVO20,2%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
KIA10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
TOYOTA10,1%
TRABANT10,1%
WAUXHALL10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.