Înmatriculări în județul Brașov, mai 2022

Noi263+56,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare666-22,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri661

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 96 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 167 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199802
199903
200004
200108
2002014
2003023
2004020
2005034
2006042
2007059
2008045
2009037
2010047
2011051
2012045
2013033
2014038
2015029
2016025
2017038
2018032
2019014
2020014
2021964
20221670

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14015,1%
VOLKSWAGEN13314,3%
FORD737,9%
OPEL626,7%
AUDI535,7%
SKODA525,6%
BMW454,8%
TOYOTA444,7%
RENAULT424,5%
HYUNDAI404,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ404,3%
PEUGEOT283,0%
NISSAN262,8%
MAZDA202,2%
KIA181,9%
SEAT171,8%
VOLVO131,4%
FIAT101,1%
CITROEN91,0%
MITSUBISHI80,9%
HONDA70,8%
SUZUKI70,8%
PORSCHE60,6%
ALFA ROMEO40,4%
JAGUAR40,4%
LAND ROVER40,4%
LEXUS40,4%
DODGE30,3%
JEEP30,3%
SSANGYONG30,3%
CHEVROLET20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
LADA10,1%
SAAB10,1%
SKYWELL10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN535,7%
VOLKSWAGEN GOLF404,3%
SKODA OCTAVIA303,2%
AUDI A4272,9%
DACIA DUSTER252,7%
DACIA JOGGER242,6%
FORD FOCUS222,4%
OPEL ASTRA202,2%
VOLKSWAGEN PASSAT192,1%
VOLKSWAGEN POLO171,8%
Toate (240)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3161,7%
DACIA SANDERO141,5%
FORD FIESTA141,5%
DACIA SPRING131,4%
NISSAN QASHQAI131,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,4%
HYUNDAI TUCSON121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,2%
SKODA FABIA111,2%
TOYOTA RAV4111,2%
DACIA LODGY101,1%
OPEL CORSA101,1%
HYUNDAI I3091,0%
OPEL ZAFIRA91,0%
AUDI A680,9%
FORD PUMA80,9%
RENAULT MEGANE80,9%
RENAULT SCENIC80,9%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
FORD MONDEO70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
TOYOTA AURIS70,8%
AUDI A360,6%
AUDI A560,6%
BMW SERIA 160,6%
BMW SERIA 560,6%
BMW X360,6%
FORD KUGA60,6%
MAZDA 360,6%
PEUGEOT 50860,6%
SEAT LEON60,6%
TOYOTA C-HR60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
BMW X150,5%
HYUNDAI IX3550,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MAZDA 550,5%
PEUGEOT 300850,5%
RENAULT KADJAR50,5%
SKODA SUPERB50,5%
TOYOTA YARIS50,5%
FORD C-MAX40,4%
MAZDA CX-3040,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL CROSSLAND40,4%
OPEL VIVARO40,4%
OPEL ZAFIRA LIFE40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 20840,4%
SEAT IBIZA40,4%
TOYOTA AYGO40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
AUDI Q530,3%
BMW X530,3%
FIAT 50030,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD TOURNEO CUSTOM30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
KIA CEED30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA 630,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT CLIO30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S4030,3%
VOLVO XC6030,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA CARENS20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA XCEED20,2%
LEXUS IS20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA YETI20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X610,1%
CADILLAC ESCALADE10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25127,0%
Compacte (C)21623,3%
Mici (B)15817,0%
Monovolume (MPV)12513,5%
Medii (D)10511,3%
Mini (A)293,1%
Mari și de lux (E)272,9%
Sport111,2%
Neclasificate60,6%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66671,7%
Noi26328,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46249,7%
Benzină29932,2%
Hibrid899,6%
GPL596,4%
Electric192,0%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73178,7%
Companie19721,2%
Persoană străină10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37640,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21322,9%
Berlină cu hayon19921,4%
Berlină12012,9%
Cupeu141,5%
Cabriolet70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25227,1%
75-109 kW42145,3%
110-149 kW19921,4%
150-219 kW252,7%
220 kW și peste131,4%
Necompletat192,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12613,6%
1000-1399 cmc12113,0%
1400-1599 cmc25026,9%
1600-1999 cmc32334,8%
2000-2999 cmc849,0%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat192,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare60791,8%
Export517,7%
Înmatriculat pentru export30,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10515,9%
DACIA10115,3%
FORD9814,8%
OPEL9514,4%
RENAULT467,0%
DAEWOO324,8%
PEUGEOT263,9%
FIAT233,5%
SKODA223,3%
AUDI182,7%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ172,6%
SEAT121,8%
HYUNDAI101,5%
TOYOTA81,2%
CHEVROLET71,1%
BMW60,9%
CITROEN60,9%
ALFA ROMEO40,6%
LANCIA40,6%
MAZDA40,6%
SUZUKI40,6%
HONDA30,5%
NISSAN30,5%
ARO20,3%
DAIHATSU10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.