Înmatriculări în județul Suceava, mai 2022

Noi94+28,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.036-22,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri713

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 11 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 25 rulate, prima înmatriculare2002: 31 rulate, prima înmatriculare2003: 40 rulate, prima înmatriculare2004: 47 rulate, prima înmatriculare2005: 66 rulate, prima înmatriculare2006: 91 rulate, prima înmatriculare2007: 94 rulate, prima înmatriculare2008: 88 rulate, prima înmatriculare2009: 68 rulate, prima înmatriculare2010: 81 rulate, prima înmatriculare2011: 82 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 17 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 76 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998011
199804
199906
200003
2001025
2002031
2003040
2004047
2005066
2006091
2007094
2008088
2009068
2010081
2011082
2012057
2013054
2014038
2015038
2016032
2017030
2018028
2019013
202015
2021174
2022760

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31127,5%
AUDI14212,6%
FORD776,8%
BMW706,2%
DACIA675,9%
MERCEDES-BENZ655,8%
OPEL454,0%
VOLVO373,3%
SKODA363,2%
RENAULT343,0%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT312,7%
NISSAN272,4%
TOYOTA272,4%
HYUNDAI232,0%
CITROEN191,7%
PEUGEOT181,6%
FIAT171,5%
MAZDA161,4%
SUZUKI111,0%
MITSUBISHI80,7%
ALFA ROMEO60,5%
LAND ROVER60,5%
KIA50,4%
SUBARU50,4%
HONDA40,4%
LEXUS30,3%
PORSCHE30,3%
SAAB30,3%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GREAT WALL10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SANTANA10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT827,3%
VOLKSWAGEN GOLF786,9%
AUDI A4635,6%
DACIA DUSTER282,5%
VOLKSWAGEN POLO282,5%
AUDI A6272,4%
BMW SERIA 3272,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN272,4%
VOLKSWAGEN TOURAN272,4%
FORD FOCUS252,2%
Toate (237)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q5181,6%
BMW SERIA 5181,6%
SKODA OCTAVIA171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,4%
NISSAN QASHQAI151,3%
OPEL ASTRA151,3%
AUDI A3141,2%
FORD KUGA141,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,2%
VOLVO XC60141,2%
DACIA LOGAN131,2%
DACIA LODGY121,1%
VOLKSWAGEN CADDY121,1%
VOLKSWAGEN SHARAN121,1%
FORD C-MAX111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,9%
SEAT IBIZA100,9%
SEAT LEON100,9%
SKODA FABIA100,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,8%
FORD FIESTA80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
TOYOTA RAV480,7%
DACIA SANDERO70,6%
FIAT PUNTO70,6%
FORD MONDEO70,6%
OPEL ZAFIRA70,6%
VOLVO XC9070,6%
AUDI A560,5%
AUDI Q760,5%
BMW X160,5%
BMW X560,5%
DACIA SPRING60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
MAZDA 650,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ ML50,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,4%
RENAULT MEGANE50,4%
AUDI A840,4%
BMW SERIA 140,4%
BMW X340,4%
CITROEN C540,4%
FORD S-MAX40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
HYUNDAI TUCSON40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
OPEL ZAFIRA TOURER40,4%
PEUGEOT 30840,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
VOLKSWAGEN BORA40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
CITROEN C330,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
HYUNDAI I4030,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 530,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN MICRA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SAAB 9-330,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLVO S4030,3%
VOLVO V4030,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X620,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT CLIO20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUBARU LEGACY20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA COROLLA VERSO20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN NEMO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DODGE CALIBER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28024,8%
Compacte (C)23320,6%
Medii (D)22620,0%
Monovolume (MPV)17215,2%
Mici (B)1079,5%
Mari și de lux (E)655,8%
Mini (A)282,5%
Neclasificate100,9%
Utilitare70,6%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.03691,7%
Noi948,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină89379,0%
Benzină18216,1%
Hibrid383,4%
GPL90,8%
Electric80,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99488,0%
Companie13612,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break55348,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23420,7%
Berlină cu hayon19016,8%
Berlină13612,0%
Cabriolet90,8%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22920,3%
75-109 kW59152,3%
110-149 kW24421,6%
150-219 kW494,3%
220 kW și peste90,8%
Necompletat80,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc393,5%
1000-1399 cmc1049,2%
1400-1599 cmc22519,9%
1600-1999 cmc59953,0%
2000-2999 cmc15113,4%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat80,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare58682,2%
Export11916,7%
Înmatriculat pentru export81,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21730,4%
FORD8311,6%
OPEL7310,2%
DACIA669,3%
RENAULT517,2%
AUDI466,5%
BMW294,1%
MERCEDES-BENZ263,6%
FIAT202,8%
SKODA192,7%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO142,0%
PEUGEOT121,7%
SEAT101,4%
HYUNDAI71,0%
CITROEN50,7%
MAZDA40,6%
NISSAN40,6%
TOYOTA30,4%
ARO20,3%
CHEVROLET20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
ROVER20,3%
VAUXHALL20,3%
VOLVO20,3%
ALFA ROMEO10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
KIA10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.