Înmatriculări în județul Sălaj, mai 2022

Noi39+550,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare522+32,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri260

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1998: 7 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 5 noi2022: 34 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199807
199801
199904
200005
2001010
2002012
2003015
2004025
2005037
2006051
2007051
2008043
2009040
2010045
2011049
2012037
2013026
2014019
2015024
201606
201706
201806
201900
202001
202150
2022342

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16128,7%
BMW539,4%
AUDI498,7%
RENAULT325,7%
DACIA315,5%
FORD285,0%
SKODA274,8%
MERCEDES-BENZ254,5%
OPEL223,9%
NISSAN213,7%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA142,5%
VOLVO142,5%
SEAT122,1%
HYUNDAI112,0%
KIA81,4%
LAND ROVER71,2%
PEUGEOT71,2%
CITROEN61,1%
SUZUKI61,1%
JEEP40,7%
SMART40,7%
TOYOTA40,7%
MITSUBISHI30,5%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
FIAT20,4%
JAGUAR20,4%
PORSCHE20,4%
DODGE10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF386,8%
AUDI A4346,1%
VOLKSWAGEN PASSAT325,7%
VOLKSWAGEN POLO254,5%
BMW SERIA 3173,0%
DACIA DUSTER173,0%
VOLKSWAGEN TOURAN162,9%
BMW SERIA 5152,7%
RENAULT MEGANE142,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,3%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA KAMIQ122,1%
FORD FOCUS101,8%
BMW X391,6%
NISSAN QASHQAI91,6%
DACIA SANDERO81,4%
FORD FIESTA81,4%
OPEL ASTRA81,4%
VOLVO XC6081,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,3%
SKODA OCTAVIA71,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG61,1%
AUDI A350,9%
LAND ROVER FREELANDER50,9%
MAZDA 650,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,9%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT LAGUNA50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
AUDI A640,7%
BMW SERIA 140,7%
BMW X140,7%
HYUNDAI SANTA FE40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MAZDA 340,7%
NISSAN JUKE40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
CITROEN C4 PICASSO30,5%
DACIA LOGAN30,5%
FORD KUGA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SEAT EXEO30,5%
SEAT IBIZA30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
CITROEN C520,4%
DACIA JOGGER20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
HYUNDAI TERRACAN20,4%
JEEP CHEROKEE20,4%
KIA CEED20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 40720,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
SEAT LEON20,4%
SMART FORTWO20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GTV10,2%
AUDI 10010,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C410,2%
DACIA 131010,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR SOVEREIGN10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA VENGA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORTW0 COPUE MHD10,2%
SMART SMART10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15928,3%
Compacte (C)11620,7%
Medii (D)11620,7%
Mici (B)6912,3%
Monovolume (MPV)5810,3%
Mari și de lux (E)285,0%
Neclasificate61,1%
Mini (A)50,9%
Sport30,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52293,0%
Noi397,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43076,6%
Benzină12121,6%
Hibrid61,1%
GPL40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50890,6%
Companie539,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24243,1%
Berlină cu hayon12121,6%
Berlină9516,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9216,4%
Cupeu71,2%
Cabriolet40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11821,0%
75-109 kW27949,7%
110-149 kW13423,9%
150-219 kW285,0%
220 kW și peste20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc335,9%
1000-1399 cmc6411,4%
1400-1599 cmc11720,9%
1600-1999 cmc27448,8%
2000-2999 cmc7112,7%
3000 cmc și peste20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23389,6%
Export2610,0%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6324,2%
OPEL4718,1%
DACIA3613,8%
RENAULT238,8%
FORD228,5%
AUDI135,0%
BMW83,1%
SKODA83,1%
PEUGEOT72,7%
FIAT62,3%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO51,9%
MERCEDES-BENZ51,9%
SEAT51,9%
HYUNDAI41,5%
CITROEN20,8%
ALFA ROMEO10,4%
DAIHATSU10,4%
NISSAN10,4%
SAAB10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.