Înmatriculări FORD, octombrie 2026

Noi557-22,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.277-28,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.528-22,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri844

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 514 noinov 24: 1.523 rulate, prima înmatricularedec 24: 518 noidec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculareian 25: 460 noiian 25: 1.371 rulate, prima înmatricularefeb 25: 615 noifeb 25: 1.614 rulate, prima înmatricularemar 25: 507 noimar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculareapr 25: 486 noiapr 25: 1.711 rulate, prima înmatricularemai 25: 523 noimai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculareiun 25: 472 noiiun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculareiul 25: 724 noiiul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculareaug 25: 762 noiaug 25: 1.504 rulate, prima înmatricularesep 25: 585 noisep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculareoct 25: 714 noioct 25: 1.777 rulate, prima înmatricularenov 25: 664 noinov 25: 1.566 rulate, prima înmatricularedec 25: 833 noidec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculareian 26: 376 noiian 26: 1.217 rulate, prima înmatricularefeb 26: 427 noifeb 26: 1.501 rulate, prima înmatricularemar 26: 399 noimar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculareapr 26: 384 noiapr 26: 1.280 rulate, prima înmatricularemai 26: 479 noimai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculareiun 26: 632 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 413 noiiul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculareaug 26: 347 noiaug 26: 1.164 rulate, prima înmatricularesep 26: 349 noisep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculareoct 26: 557 noioct 26: 1.277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245141.523
dec 245181.500
ian 254601.371
feb 256151.614
mar 255071.797
apr 254861.711
mai 255231.632
iun 254721.606
iul 257241.826
aug 257621.504
sep 255851.601
oct 257141.777
nov 256641.566
dec 258331.454
ian 263761.217
feb 264271.501
mar 263991.501
apr 263841.280
mai 264791.251
iun 266321.235
iul 264131.386
aug 263471.164
sep 263491.293
oct 265571.277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 61 rulate, prima înmatriculare2009: 79 rulate, prima înmatriculare2010: 74 rulate, prima înmatriculare2011: 125 rulate, prima înmatriculare2012: 88 rulate, prima înmatriculare2013: 109 rulate, prima înmatriculare2014: 102 rulate, prima înmatriculare2015: 113 rulate, prima înmatriculare2016: 80 rulate, prima înmatriculare2017: 58 rulate, prima înmatriculare2018: 61 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 46 rulate, prima înmatriculare2022: 47 rulate, prima înmatriculare2023: 8 noi2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 36 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 511 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200203
200306
2004012
2005018
2006028
2007043
2008061
2009079
2010074
20110125
2012088
20130109
20140102
20150113
2016080
2017058
2018061
2019055
2020041
2021046
2022047
2023814
202424
2025363
20265112

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS49026,7%
PUMA33018,0%
KUGA29716,2%
FIESTA1468,0%
MONDEO1065,8%
C-MAX623,4%
TRANSIT CUSTOM593,2%
GALAXY522,8%
S-MAX402,2%
EXPLORER331,8%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSIT321,7%
ECOSPORT251,4%
TOURNEO CUSTOM201,1%
Model necompletat181,0%
CAPRI140,8%
GRAND C-MAX140,8%
B-MAX130,7%
TOURNEO CONNECT130,7%
KA120,7%
BRONCO110,6%
MUSTANG MACH-E110,6%
EDGE100,5%
TOURNEO COURIER100,5%
FUSION70,4%
KA+30,2%
TRANSIT CONNECT30,2%
MUSTANG20,1%
TOURNEO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV73139,9%
Compacte (C)49026,7%
Monovolume (MPV)22512,3%
Mici (B)1538,3%
Medii (D)1065,8%
Utilitare945,1%
Neclasificate181,0%
Mini (A)150,8%
Sport20,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București31016,9%
Mureș975,3%
Timiș884,8%
Cluj794,3%
Prahova754,1%
Bihor734,0%
Ilfov573,1%
Bacău553,0%
Satu Mare553,0%
Suceava492,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași472,6%
Maramureș462,5%
Brașov452,5%
Constanța432,3%
Sibiu412,2%
Hunedoara402,2%
Arad392,1%
Dolj392,1%
Dâmbovița351,9%
Galați351,9%
Harghita351,9%
Caraș-Severin331,8%
Vrancea321,7%
Argeș301,6%
Bistrița-Năsăud291,6%
Buzău281,5%
Neamț281,5%
Alba261,4%
Brăila261,4%
Sălaj241,3%
Vâlcea241,3%
Covasna231,3%
Mehedinți221,2%
Vaslui221,2%
Botoșani211,1%
Olt201,1%
Călărași150,8%
Gorj140,8%
Teleorman120,7%
Ialomița100,5%
Giurgiu70,4%
Tulcea50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.27769,6%
Noi55730,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină86747,3%
Benzină41422,6%
Electric28815,7%
Hibrid25914,1%
GPL60,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.35874,0%
Companie47626,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)99854,4%
Break44724,4%
Berlină cu hayon36119,7%
Berlină120,7%
Cabriolet80,4%
Cupeu80,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34819,0%
75-109 kW78142,6%
110-149 kW37420,4%
150-219 kW170,9%
220 kW și peste261,4%
Necompletat28815,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc24613,4%
1000-1399 cmc945,1%
1400-1599 cmc56030,5%
1600-1999 cmc43023,4%
2000-2999 cmc21211,6%
3000 cmc și peste40,2%
Necompletat28815,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București38911,0%
Cluj1574,5%
Prahova1574,5%
Constanța1293,7%
Timiș1273,6%
Bihor1213,4%
Iași1183,3%
Ilfov1183,3%
Brașov1093,1%
Dolj982,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău972,7%
Maramureș972,7%
Dâmbovița892,5%
Argeș872,5%
Buzău872,5%
Suceava862,4%
Galați842,4%
Arad752,1%
Bistrița-Năsăud752,1%
Vrancea752,1%
Mureș742,1%
Hunedoara732,1%
Satu Mare712,0%
Gorj692,0%
Sibiu641,8%
Neamț631,8%
Olt601,7%
Giurgiu591,7%
Brăila581,6%
Alba561,6%
Vaslui541,5%
Călărași521,5%
Botoșani501,4%
Caraș-Severin491,4%
Teleorman471,3%
Vâlcea471,3%
Ialomița451,3%
Mehedinți411,2%
Covasna391,1%
Harghita320,9%
Sălaj310,9%
Tulcea190,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare75689,6%
Export8610,2%
Înmatriculat pentru export20,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.