Înmatriculări CITROEN, septembrie 2022

Noi232+1,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare393-9,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări544-17,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri101

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2022: 228 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199801
199900
200002
200104
200205
2003010
2004016
2005018
2006026
2007038
2008039
2009045
2010022
2011046
2012031
2013019
2014020
2015011
2016015
2017012
201805
201904
202000
202140
20222280

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C314222,7%
C410817,3%
C5619,8%
C4 PICASSO589,3%
C5 AIRCROSS487,7%
C3 AIRCROSS365,8%
BERLINGO254,0%
DS5203,2%
XSARA PICASSO152,4%
C-CROSSER101,6%
Toate (35)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C1101,6%
C4 CACTUS101,6%
C3 PICASSO81,3%
C4 AIRCROSS81,3%
C-ELYSEE61,0%
C261,0%
C861,0%
DS361,0%
DS461,0%
C3 PLURIEL50,8%
JUMPY50,8%
C5 X40,6%
NEMO40,6%
XSARA40,6%
GRAND C4 PICASSO30,5%
JUMPER20,3%
2CV SPECIAL10,2%
AX10,2%
C-ZERO10,2%
C4 SPACETOURER10,2%
D SPECIAL10,2%
E-C410,2%
Model necompletat10,2%
SAXO10,2%
XANTIA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)15424,6%
Compacte (C)12520,0%
Monovolume (MPV)12520,0%
SUV11217,9%
Medii (D)8613,8%
Mini (A)172,7%
Neclasificate40,6%
Utilitare20,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București23838,1%
Cluj243,8%
Maramureș223,5%
Iași182,9%
Prahova172,7%
Timiș172,7%
Bacău162,6%
Bihor162,6%
Arad152,4%
Dolj152,4%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța132,1%
Ilfov121,9%
Suceava121,9%
Botoșani111,8%
Mureș111,8%
Neamț111,8%
Argeș101,6%
Brașov101,6%
Dâmbovița101,6%
Harghita101,6%
Hunedoara101,6%
Mehedinți101,6%
Alba91,4%
Bistrița-Năsăud91,4%
Teleorman91,4%
Vrancea81,3%
Ialomița71,1%
Satu Mare71,1%
Sibiu71,1%
Galați61,0%
Gorj50,8%
Olt50,8%
Vâlcea50,8%
Caraș-Severin40,6%
Buzău30,5%
Vaslui30,5%
Brăila20,3%
Călărași20,3%
Covasna20,3%
Giurgiu20,3%
Sălaj20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39362,9%
Noi23237,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33453,4%
Benzină27143,4%
Hibrid142,2%
GPL40,6%
Electric20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39162,6%
Companie23337,3%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon30749,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21033,6%
Break6310,1%
Berlină396,2%
Cabriolet61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21834,9%
75-109 kW33753,9%
110-149 kW6710,7%
150-219 kW20,3%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc121,9%
1000-1399 cmc23337,3%
1400-1599 cmc27043,2%
1600-1999 cmc9314,9%
2000-2999 cmc152,4%
Necompletat20,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7170,3%
Export3029,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.