Înmatriculări CITROEN C5, iunie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare48-35,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 53 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 rulate, prima înmatriculareian 25: 28 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 rulate, prima înmatriculareiun 25: 48 rulate, prima înmatriculareiul 25: 43 rulate, prima înmatriculareaug 25: 37 rulate, prima înmatricularesep 25: 44 rulate, prima înmatriculareoct 25: 51 rulate, prima înmatricularenov 25: 35 rulate, prima înmatricularedec 25: 42 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 rulate, prima înmatriculareapr 26: 25 rulate, prima înmatricularemai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 22 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 rulate, prima înmatricularesep 26: 28 rulate, prima înmatriculareoct 26: 32 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24053
dec 24048
ian 25028
feb 25043
mar 25048
apr 25039
mai 25038
iun 25048
iul 25043
aug 25037
sep 25044
oct 25051
nov 25035
dec 25042
ian 26033
feb 26032
mar 26036
apr 26025
mai 26022
iun 26022
iul 26028
aug 26027
sep 26028
oct 26032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2005200620072008200920102011201220132014201520162017
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200502
200601
200702
200807
2009011
201008
201106
201202
201303
201401
201502
201602
201701

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)48100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București48,3%
Galați48,3%
Iași48,3%
Alba36,2%
Argeș24,2%
Brașov24,2%
Cluj24,2%
Dolj24,2%
Giurgiu24,2%
Gorj24,2%
Toate (26)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara24,2%
Mehedinți24,2%
Neamț24,2%
Olt24,2%
Timiș24,2%
Bacău12,1%
Brăila12,1%
Buzău12,1%
Constanța12,1%
Covasna12,1%
Dâmbovița12,1%
Mureș12,1%
Prahova12,1%
Teleorman12,1%
Vâlcea12,1%
Vrancea12,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4389,6%
Benzină48,3%
Hibrid12,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4593,8%
Companie36,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2552,1%
Berlină2143,8%
Berlină cu hayon24,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW3062,5%
110-149 kW1429,2%
150-219 kW48,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc1531,2%
1600-1999 cmc2960,4%
2000-2999 cmc48,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1178,6%
Export321,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.