Înmatriculări CITROEN C4 PICASSO, august 2022

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare71-1,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 66 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 rulate, prima înmatriculareian 25: 49 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 rulate, prima înmatriculareapr 25: 62 rulate, prima înmatricularemai 25: 72 rulate, prima înmatriculareiun 25: 46 rulate, prima înmatriculareiul 25: 61 rulate, prima înmatriculareaug 25: 45 rulate, prima înmatricularesep 25: 54 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 rulate, prima înmatricularedec 25: 52 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 rulate, prima înmatricularemar 26: 50 rulate, prima înmatriculareapr 26: 40 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 rulate, prima înmatriculareiul 26: 65 rulate, prima înmatriculareaug 26: 41 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 rulate, prima înmatriculareoct 26: 61 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24066
dec 24031
ian 25049
feb 25046
mar 25057
apr 25062
mai 25072
iun 25046
iul 25061
aug 25045
sep 25054
oct 25067
nov 25052
dec 25052
ian 26050
feb 26047
mar 26050
apr 26040
mai 26042
iun 26050
iul 26065
aug 26041
sep 26043
oct 26061

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare200620072008200920102011201220132014201520162017
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
2007015
200807
200909
2010010
201107
201205
201303
201404
201506
201602
201702

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)71100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad68,5%
Brașov57,0%
Cluj57,0%
Maramureș57,0%
Prahova57,0%
Timiș45,6%
Alba34,2%
București34,2%
Satu Mare34,2%
Vaslui34,2%
Toate (28)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău22,8%
Bihor22,8%
Constanța22,8%
Hunedoara22,8%
Ilfov22,8%
Mureș22,8%
Neamț22,8%
Sălaj22,8%
Sibiu22,8%
Suceava22,8%
Vrancea22,8%
Argeș11,4%
Bistrița-Năsăud11,4%
Botoșani11,4%
Brăila11,4%
Caraș-Severin11,4%
Galați11,4%
Mehedinți11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6693,0%
Benzină57,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6997,2%
Companie22,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5171,8%
Break2028,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,4%
75-109 kW6287,3%
110-149 kW811,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc5171,8%
1600-1999 cmc2028,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.