Înmatriculări BYD ATTO 2, octombrie 2026

Noi130+828,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150sep 25: 6 noioct 25: 14 noinov 25: 18 noidec 25: 13 noiian 26: 23 noiian 26: 2 rulate, prima înmatricularefeb 26: 23 noifeb 26: 1 rulate, prima înmatricularemar 26: 31 noiapr 26: 49 noimai 26: 71 noiiun 26: 77 noiiul 26: 42 noiiul 26: 2 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 1 rulate, prima înmatricularesep 26: 61 noisep 26: 1 rulate, prima înmatriculareoct 26: 130 noioct 26: 2 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2400
dec 2400
ian 2500
feb 2500
mar 2500
apr 2500
mai 2500
iun 2500
iul 2500
aug 2500
sep 2560
oct 25140
nov 25180
dec 25130
ian 26232
feb 26231
mar 26310
apr 26490
mai 26710
iun 26770
iul 26422
aug 26461
sep 26611
oct 261302

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502025: 2 noi2026: 128 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare20252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
202520
20261282

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV132100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4836,4%
Timiș96,8%
Brașov64,5%
Mureș64,5%
Constanța53,8%
Satu Mare53,8%
Bacău43,0%
Cluj43,0%
Iași43,0%
Ilfov43,0%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad32,3%
Dolj32,3%
Maramureș32,3%
Neamț32,3%
Argeș21,5%
Bihor21,5%
Botoșani21,5%
Galați21,5%
Gorj21,5%
Hunedoara21,5%
Prahova21,5%
Vrancea21,5%
Alba10,8%
Bistrița-Năsăud10,8%
Buzău10,8%
Dâmbovița10,8%
Olt10,8%
Sălaj10,8%
Teleorman10,8%
Vaslui10,8%
Vâlcea10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi13098,5%
Rulate, prima înmatriculare21,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid11486,4%
Electric1813,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7254,5%
Companie6045,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)132100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11486,4%
Necompletat1813,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc11486,4%
Necompletat1813,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.