Noi 342 -18,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.393 -22,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.108 -11,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 327 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2002: 49 rulate, prima înmatriculare 2002: 12 rulate, prima înmatriculare 2003: 21 rulate, prima înmatriculare 2004: 42 rulate, prima înmatriculare 2005: 59 rulate, prima înmatriculare 2006: 102 rulate, prima înmatriculare 2007: 86 rulate, prima înmatriculare 2008: 109 rulate, prima înmatriculare 2009: 118 rulate, prima înmatriculare 2010: 178 rulate, prima înmatriculare 2011: 227 rulate, prima înmatriculare 2012: 231 rulate, prima înmatriculare 2013: 223 rulate, prima înmatriculare 2014: 202 rulate, prima înmatriculare 2015: 188 rulate, prima înmatriculare 2016: 154 rulate, prima înmatriculare 2017: 168 rulate, prima înmatriculare 2018: 139 rulate, prima înmatriculare 2019: 122 rulate, prima înmatriculare 2020: 120 rulate, prima înmatriculare 2021: 153 rulate, prima înmatriculare 2022: 219 rulate, prima înmatriculare 2023: 178 rulate, prima înmatriculare 2024: 91 rulate, prima înmatriculare 2025: 9 noi 2025: 191 rulate, prima înmatriculare 2026: 333 noi 2026: 11 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 49 2002 0 12 2003 0 21 2004 0 42 2005 0 59 2006 0 102 2007 0 86 2008 0 109 2009 0 118 2010 0 178 2011 0 227 2012 0 231 2013 0 223 2014 0 202 2015 0 188 2016 0 154 2017 0 168 2018 0 139 2019 0 122 2020 0 120 2021 0 153 2022 0 219 2023 0 178 2024 0 91 2025 9 191 2026 333 11
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 811 21,7% SERIA 5 676 18,1% X3 497 13,3% X1 368 9,9% SERIA 1 290 7,8% X5 247 6,6% SERIA 4 165 4,4% X6 121 3,2% SERIA 7 101 2,7% X4 96 2,6%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 90 2,4% X2 43 1,2% Model necompletat 38 1,0% IX 21 0,6% XM 19 0,5% X7 17 0,5% IX3 15 0,4% I4 14 0,4% SERIA 6 12 0,3% SERIA 8 12 0,3% IX1 11 0,3% M3 11 0,3% M4 9 0,2% M5 9 0,2% I3 6 0,2% M2 5 0,1% Z3 5 0,1% I7 4 0,1% IX2 4 0,1% Z4 4 0,1% M8 3 0,1% XDRIVE20D 3 0,1% I5 2 0,1% X REIHE 2 0,1% M ROADSTER 1 0,0% M6 1 0,0% X XDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.459 39,1% Medii (D) 990 26,5% Mari și de lux (E) 807 21,6% Compacte (C) 380 10,2% Sport 47 1,3% Neclasificate 46 1,2% Mici (B) 6 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 636 17,0% Cluj 176 4,7% Timiș 157 4,2% Argeș 139 3,7% Dolj 139 3,7% Ilfov 125 3,3% Prahova 123 3,3% Bacău 118 3,2% Suceava 115 3,1% Iași 109 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 101 2,7% Sibiu 98 2,6% Bihor 97 2,6% Mureș 93 2,5% Bistrița-Năsăud 92 2,5% Maramureș 79 2,1% Olt 79 2,1% Arad 77 2,1% Gorj 77 2,1% Brașov 76 2,0% Vâlcea 75 2,0% Buzău 71 1,9% Dâmbovița 70 1,9% Galați 69 1,8% Mehedinți 65 1,7% Neamț 63 1,7% Alba 60 1,6% Satu Mare 60 1,6% Botoșani 57 1,5% Sălaj 56 1,5% Brăila 48 1,3% Hunedoara 47 1,3% Vaslui 39 1,0% Caraș-Severin 38 1,0% Vrancea 34 0,9% Ialomița 32 0,9% Harghita 29 0,8% Giurgiu 28 0,7% Călărași 26 0,7% Teleorman 25 0,7% Tulcea 21 0,6% Covasna 16 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.393 90,8% Noi 342 9,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.109 56,5% Hibrid 1.024 27,4% Benzină 524 14,0% Electric 76 2,0% GNC/GNL 2 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.752 73,7% Companie 983 26,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.891 50,6% Berlină 1.600 42,8% Berlină cu hayon 101 2,7% Cupeu 77 2,1% Cabriolet 65 1,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 9 0,2% 75-109 kW 696 18,6% 110-149 kW 2.005 53,7% 150-219 kW 602 16,1% 220 kW și peste 347 9,3% Necompletat 76 2,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 205 5,5% 1600-1999 cmc 2.651 71,0% 2000-2999 cmc 748 20,0% 3000 cmc și peste 54 1,4% Necompletat 76 2,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.