Înmatriculări VOLKSWAGEN GOLF, martie 2022

Noi80+9,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2.105-20,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri430

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 128 noinov 24: 1.627 rulate, prima înmatricularedec 24: 192 noidec 24: 1.629 rulate, prima înmatriculareian 25: 190 noiian 25: 1.359 rulate, prima înmatricularefeb 25: 180 noifeb 25: 1.677 rulate, prima înmatricularemar 25: 154 noimar 25: 1.820 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 noiapr 25: 1.773 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 noimai 25: 1.638 rulate, prima înmatriculareiun 25: 135 noiiun 25: 1.488 rulate, prima înmatriculareiul 25: 116 noiiul 25: 1.736 rulate, prima înmatriculareaug 25: 79 noiaug 25: 1.459 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 1.657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 124 noioct 25: 1.848 rulate, prima înmatricularenov 25: 107 noinov 25: 1.558 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 1.395 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 1.164 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 noifeb 26: 1.432 rulate, prima înmatricularemar 26: 197 noimar 26: 1.486 rulate, prima înmatriculareapr 26: 160 noiapr 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemai 26: 157 noimai 26: 1.215 rulate, prima înmatriculareiun 26: 136 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 162 noiiul 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 196 noiaug 26: 1.124 rulate, prima înmatricularesep 26: 78 noisep 26: 1.277 rulate, prima înmatriculareoct 26: 103 noioct 26: 1.203 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241281.627
dec 241921.629
ian 251901.359
feb 251801.677
mar 251541.820
apr 251181.773
mai 251731.638
iun 251351.488
iul 251161.736
aug 25791.459
sep 25631.657
oct 251241.848
nov 251071.558
dec 252631.395
ian 261211.164
feb 26821.432
mar 261971.486
apr 261601.235
mai 261571.215
iun 261361.235
iul 261621.235
aug 261961.124
sep 26781.277
oct 261031.203

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 6 rulate, prima înmatriculare1998: 10 rulate, prima înmatriculare1999: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 25 rulate, prima înmatriculare2001: 40 rulate, prima înmatriculare2002: 59 rulate, prima înmatriculare2003: 63 rulate, prima înmatriculare2004: 116 rulate, prima înmatriculare2005: 196 rulate, prima înmatriculare2006: 216 rulate, prima înmatriculare2007: 178 rulate, prima înmatriculare2008: 209 rulate, prima înmatriculare2009: 247 rulate, prima înmatriculare2010: 213 rulate, prima înmatriculare2011: 144 rulate, prima înmatriculare2012: 73 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 22 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 58 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199806
1998010
1999016
2000025
2001040
2002059
2003063
20040116
20050196
20060216
20070178
20080209
20090247
20100213
20110144
2012073
2013064
2014038
2015056
2016040
2017037
2018036
2019013
202005
2021225
2022580

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2.185100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș1406,4%
București1295,9%
Bihor1135,2%
Mureș863,9%
Prahova863,9%
Cluj823,8%
Suceava793,6%
Dâmbovița723,3%
Iași703,2%
Arad693,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba622,8%
Neamț602,7%
Botoșani592,7%
Bacău572,6%
Bistrița-Năsăud562,6%
Sălaj552,5%
Vâlcea552,5%
Gorj542,5%
Dolj522,4%
Maramureș512,3%
Argeș502,3%
Ilfov492,2%
Hunedoara452,1%
Sibiu432,0%
Vaslui421,9%
Vrancea411,9%
Galați391,8%
Brașov381,7%
Constanța381,7%
Olt381,7%
Satu Mare371,7%
Caraș-Severin301,4%
Mehedinți301,4%
Buzău291,3%
Covasna291,3%
Harghita251,1%
Brăila200,9%
Teleorman200,9%
Giurgiu160,7%
Ialomița160,7%
Tulcea150,7%
Călărași80,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2.10596,3%
Noi803,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.32760,7%
Benzină81737,4%
Hibrid361,6%
GPL40,2%
Electric10,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.02392,6%
Companie1627,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.37462,9%
Berlină cu hayon72433,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)833,8%
Cabriolet40,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW55325,3%
75-109 kW1.46266,9%
110-149 kW1547,0%
150-219 kW140,6%
220 kW și peste20,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc341,6%
1000-1399 cmc53924,7%
1400-1599 cmc56625,9%
1600-1999 cmc1.04547,8%
Necompletat10,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare40293,5%
Export276,3%
Înmatriculat pentru export10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.