Înmatriculări în județul Botoșani, martie 2022

Noi38+8,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare530-27,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri144

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 71 rulate, prima înmatriculare2007: 61 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 25 noi2022: 13 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199801
199901
200004
200108
2002014
2003011
2004026
2005031
2006071
2007061
2008054
2009052
2010039
2011039
2012026
2013019
2014015
2015017
201607
2017012
2018011
201903
202005
2021250
2022130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17530,8%
AUDI5810,2%
BMW376,5%
FORD366,3%
MERCEDES-BENZ325,6%
OPEL264,6%
SEAT254,4%
RENAULT234,0%
SKODA234,0%
NISSAN183,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA173,0%
DACIA111,9%
HYUNDAI111,9%
VOLVO111,9%
SUZUKI101,8%
CITROEN81,4%
MITSUBISHI81,4%
MAZDA71,2%
PEUGEOT61,1%
FIAT50,9%
KIA50,9%
HONDA30,5%
MINI20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
SUDA10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF5910,4%
VOLKSWAGEN PASSAT478,3%
AUDI A4295,1%
BMW SERIA 3173,0%
FORD FOCUS152,6%
OPEL ASTRA152,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,3%
AUDI A6122,1%
SKODA OCTAVIA122,1%
VOLKSWAGEN POLO122,1%
Toate (156)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN122,1%
NISSAN QASHQAI111,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,8%
BMW SERIA 591,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER91,6%
SKODA FABIA91,6%
VOLKSWAGEN CADDY91,6%
AUDI Q581,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,2%
SEAT IBIZA71,2%
AUDI A361,1%
SEAT ALHAMBRA61,1%
VOLKSWAGEN SHARAN61,1%
BMW X350,9%
DACIA DUSTER50,9%
CITROEN C540,7%
FORD GALAXY40,7%
FORD MONDEO40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
RENAULT MEGANE40,7%
SEAT ALTEA40,7%
DACIA SANDERO30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MITSUBISHI OUTLANDER30,5%
RENAULT ESPACE30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT LEON30,5%
SEAT TOLEDO30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
TOYOTA AURIS30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO V4030,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI Q320,4%
BMW X120,4%
DACIA LOGAN20,4%
FIAT ULYSSE20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ VIANO20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL CORSA20,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SUZUKI IGNIS20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA AYGO20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI SQ810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS510,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
KIA CEED10,2%
KIA MAGENTIS10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA VENGA10,2%
LEXUS IS10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASH10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG ACTYON10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA PREVIA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA RAV410,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)15226,8%
SUV11921,0%
Medii (D)11520,2%
Monovolume (MPV)8214,4%
Mici (B)508,8%
Mari și de lux (E)295,1%
Utilitare101,8%
Mini (A)81,4%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare53093,3%
Noi386,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44177,6%
Benzină9717,1%
Hibrid223,9%
GPL50,9%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52592,4%
Companie437,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25144,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12622,2%
Berlină9216,2%
Berlină cu hayon9216,2%
Cabriolet40,7%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11119,5%
75-109 kW31154,8%
110-149 kW12121,3%
150-219 kW183,2%
220 kW și peste40,7%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,8%
1000-1399 cmc5810,2%
1400-1599 cmc10518,5%
1600-1999 cmc31956,2%
2000-2999 cmc6611,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13895,8%
Export64,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3423,6%
VOLKSWAGEN2819,4%
DACIA2517,4%
FORD128,3%
DAEWOO74,9%
SKODA64,2%
BMW53,5%
FIAT53,5%
RENAULT53,5%
MERCEDES-BENZ42,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT42,8%
SEAT32,1%
AUDI21,4%
HYUNDAI21,4%
DAIHATSU10,7%
SMART10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.