Înmatriculări în județul Vrancea, martie 2022

Noi55+57,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare485-13,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri68

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 28 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 27 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199801
199902
200001
200107
200208
200308
2004013
2005041
2006041
2007042
2008038
2009039
2010044
2011036
2012030
2013026
2014021
2015017
2016013
2017025
2018016
201909
202002
2021283
2022270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12423,0%
FORD5410,0%
AUDI468,5%
BMW427,8%
OPEL407,4%
HYUNDAI305,6%
DACIA285,2%
MERCEDES-BENZ285,2%
RENAULT234,3%
NISSAN183,3%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA183,3%
SEAT173,1%
TOYOTA101,9%
PEUGEOT91,7%
CITROEN81,5%
FIAT81,5%
SUZUKI81,5%
VOLVO61,1%
LAND ROVER40,7%
MAZDA40,7%
JAGUAR20,4%
JEEP20,4%
KIA20,4%
LEXUS20,4%
MITSUBISHI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF417,6%
VOLKSWAGEN PASSAT275,0%
FORD FOCUS264,8%
BMW SERIA 3234,3%
OPEL ASTRA183,3%
AUDI A4173,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,2%
VOLKSWAGEN TOURAN122,2%
AUDI A6112,0%
DACIA DUSTER101,9%
Toate (154)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FIESTA91,7%
HYUNDAI KONA91,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,7%
NISSAN QASHQAI91,7%
SEAT IBIZA91,7%
VOLKSWAGEN POLO91,7%
BMW SERIA 581,5%
SKODA FABIA81,5%
DACIA SPRING71,3%
AUDI Q561,1%
DACIA SANDERO61,1%
DACIA LOGAN50,9%
FORD MONDEO50,9%
HYUNDAI IX3550,9%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT MEGANE50,9%
SEAT LEON50,9%
SKODA OCTAVIA50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
BMW X340,7%
FORD C-MAX40,7%
FORD S-MAX40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
PEUGEOT 40740,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
AUDI A330,6%
AUDI A530,6%
FORD GALAXY30,6%
HYUNDAI ELANTRA30,6%
HYUNDAI I2030,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
RENAULT CAPTUR30,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI SX430,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 120,4%
CITROEN C320,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FIAT PANDA20,4%
HYUNDAI I3020,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,4%
LEXUS RX20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CROSSLAND20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL VECTRA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
RENAULT KADJAR20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI RS510,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN SAXO10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN ALMERA10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL COMBO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)14025,9%
SUV12723,5%
Medii (D)10118,7%
Mici (B)7013,0%
Monovolume (MPV)5610,4%
Mari și de lux (E)275,0%
Mini (A)132,4%
Sport40,7%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48589,8%
Noi5510,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36467,4%
Benzină13525,0%
Hibrid224,1%
Electric112,0%
GPL81,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48890,4%
Companie529,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22241,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11922,0%
Berlină cu hayon11621,5%
Berlină7313,5%
Cupeu71,3%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11721,7%
75-109 kW27550,9%
110-149 kW9918,3%
150-219 kW336,1%
220 kW și peste50,9%
Necompletat112,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc193,5%
1000-1399 cmc7513,9%
1400-1599 cmc13024,1%
1600-1999 cmc25447,0%
2000-2999 cmc488,9%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat112,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6189,7%
Export710,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2333,8%
VOLKSWAGEN1116,2%
FORD811,8%
RENAULT68,8%
DAEWOO57,4%
OPEL57,4%
AUDI22,9%
SKODA22,9%
ALFA ROMEO11,5%
CITROEN11,5%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,5%
MERCEDES-BENZ11,5%
NISSAN11,5%
PEUGEOT11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.