Înmatriculări în județul Satu Mare, martie 2022

Noi63+53,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare598-27,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri181

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 38 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 23 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199805
199903
200004
2001014
2002012
2003017
2004024
2005033
2006056
2007052
2008067
2009045
2010041
2011050
2012030
2013032
2014025
2015023
2016013
2017013
2018117
201905
202017
2021385
2022230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15423,3%
AUDI6610,0%
FORD619,2%
BMW467,0%
DACIA467,0%
MERCEDES-BENZ436,5%
RENAULT314,7%
OPEL253,8%
SKODA243,6%
NISSAN182,7%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO172,6%
SEAT152,3%
PEUGEOT142,1%
CITROEN132,0%
HYUNDAI111,7%
TOYOTA111,7%
MAZDA81,2%
FIAT71,1%
LAND ROVER71,1%
SUZUKI71,1%
KIA60,9%
CHEVROLET40,6%
MITSUBISHI40,6%
ALFA ROMEO30,5%
SSANGYONG30,5%
JAGUAR20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SUBARU20,3%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT446,7%
VOLKSWAGEN GOLF375,6%
AUDI A4314,7%
DACIA DUSTER263,9%
FORD FOCUS233,5%
BMW SERIA 3152,3%
VOLKSWAGEN POLO142,1%
VOLKSWAGEN TOURAN142,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,7%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3101,5%
AUDI A691,4%
SKODA FABIA91,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,4%
AUDI A381,2%
NISSAN QASHQAI81,2%
OPEL ASTRA81,2%
RENAULT MEGANE81,2%
SKODA OCTAVIA81,2%
BMW SERIA 571,1%
FORD C-MAX71,1%
FORD GALAXY71,1%
VOLVO XC6071,1%
AUDI Q560,9%
DACIA LOGAN60,9%
FORD MONDEO60,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
DACIA SPRING50,8%
MAZDA 650,8%
RENAULT SCENIC50,8%
SEAT ALTEA50,8%
SEAT LEON50,8%
VOLKSWAGEN CADDY50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,8%
AUDI A540,6%
BMW SERIA 140,6%
DACIA SANDERO40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,6%
RENAULT CLIO40,6%
SKODA KODIAQ40,6%
CITROEN C530,5%
DACIA LODGY30,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD FUSION30,5%
FORD S-MAX30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
LAND ROVER FREELANDER30,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
OPEL CORSA30,5%
OPEL VIVARO30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SEAT IBIZA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
ALFA ROMEO 14720,3%
BMW I420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW SERIA 820,3%
BMW X120,3%
BMW X620,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C820,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
JAGUAR S-TYPE20,3%
KIA SORENTO20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MINI ONE20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN PRIMASTAR20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SSANGYONG REXTON20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA HIGHLANDER20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS Q310,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DAIHATSU MATERIA10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT COUPE10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS IS10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16224,5%
Compacte (C)14121,3%
Medii (D)13119,8%
Monovolume (MPV)9915,0%
Mici (B)649,7%
Mari și de lux (E)416,2%
Mini (A)101,5%
Neclasificate50,8%
Sport50,8%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59890,5%
Noi639,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47471,7%
Benzină14822,4%
Hibrid243,6%
Electric91,4%
GPL60,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57887,4%
Companie8312,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29244,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12819,4%
Berlină11216,9%
Berlină cu hayon11216,9%
Cabriolet111,7%
Cupeu60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13119,8%
75-109 kW30145,5%
110-149 kW17526,5%
150-219 kW335,0%
220 kW și peste121,8%
Necompletat91,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc192,9%
1000-1399 cmc659,8%
1400-1599 cmc14521,9%
1600-1999 cmc32849,6%
2000-2999 cmc9113,8%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat91,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15585,6%
Export2513,8%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3519,3%
VOLKSWAGEN3318,2%
FORD2815,5%
DACIA2312,7%
AUDI95,0%
MERCEDES-BENZ95,0%
DAEWOO73,9%
FIAT63,3%
PEUGEOT63,3%
RENAULT63,3%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW52,8%
SKODA52,8%
KIA31,7%
ALFA ROMEO10,6%
HYUNDAI10,6%
LAMBORGHINI10,6%
MAZDA10,6%
NISSAN10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.