Înmatriculări în județul Cluj, martie 2022

Noi669+265,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.614+0,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri682

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 1998: 12 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 38 rulate, prima înmatriculare2005: 63 rulate, prima înmatriculare2006: 79 rulate, prima înmatriculare2007: 113 rulate, prima înmatriculare2008: 105 rulate, prima înmatriculare2009: 108 rulate, prima înmatriculare2010: 127 rulate, prima înmatriculare2011: 173 rulate, prima înmatriculare2012: 126 rulate, prima înmatriculare2013: 98 rulate, prima înmatriculare2014: 99 rulate, prima înmatriculare2015: 70 rulate, prima înmatriculare2016: 95 rulate, prima înmatriculare2017: 79 rulate, prima înmatriculare2018: 88 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 4 noi2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 530 noi2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 135 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998012
199804
199904
200005
2001010
2002016
2003020
2004038
2005063
2006079
20070113
20080105
20090108
20100127
20110173
20120126
2013098
2014099
2015070
2016095
2017079
2018088
2019043
2020422
202153015
20221352

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32214,1%
JEEP31313,7%
BMW1657,2%
DACIA1466,4%
AUDI1386,0%
FORD1255,5%
RENAULT1145,0%
SKODA1004,4%
MERCEDES-BENZ893,9%
TOYOTA763,3%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI723,2%
OPEL693,0%
VOLVO622,7%
MAZDA572,5%
NISSAN562,5%
PEUGEOT562,5%
SEAT472,1%
CITROEN441,9%
SUZUKI351,5%
KIA301,3%
MITSUBISHI281,2%
FIAT190,8%
LAND ROVER180,8%
HONDA170,7%
SMART130,6%
PORSCHE90,4%
LEXUS80,4%
SUBARU80,4%
ALFA ROMEO60,3%
CHEVROLET60,3%
TESLA60,3%
MINI50,2%
SSANGYONG50,2%
CUPRA30,1%
JAGUAR30,1%
SUDA30,1%
DAIHATSU20,1%
INFINITI20,1%
ARO10,0%
BENTLEY10,0%
DODGE10,0%
IVECO10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
JEEP RENEGADE26411,6%
VOLKSWAGEN GOLF823,6%
VOLKSWAGEN PASSAT743,3%
DACIA SPRING472,1%
AUDI A4452,0%
DACIA DUSTER431,9%
FORD FOCUS431,9%
JEEP COMPASS431,9%
SKODA OCTAVIA401,8%
BMW SERIA 3391,7%
Toate (316)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE341,5%
BMW X3331,5%
BMW SERIA 5321,4%
DACIA SANDERO281,2%
NISSAN QASHQAI281,2%
VOLKSWAGEN POLO281,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN281,2%
AUDI Q5271,2%
AUDI A3251,1%
OPEL ASTRA251,1%
FORD KUGA241,1%
HYUNDAI TUCSON241,1%
VOLVO XC60231,0%
DACIA LOGAN221,0%
SKODA FABIA210,9%
BMW X1190,8%
MAZDA 3190,8%
RENAULT CLIO190,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E180,8%
TOYOTA COROLLA180,8%
VOLKSWAGEN TOURAN180,8%
KIA SPORTAGE170,7%
AUDI A6150,7%
FORD FIESTA150,7%
SEAT LEON150,7%
BMW SERIA 1140,6%
RENAULT SCENIC130,6%
SUZUKI GRAND VITARA130,6%
MAZDA CX-5120,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A120,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,5%
MITSUBISHI ASX120,5%
PEUGEOT 508120,5%
SEAT IBIZA120,5%
TOYOTA RAV4120,5%
VOLVO V40120,5%
LAND ROVER FREELANDER110,5%
MAZDA 6110,5%
MERCEDES-BENZ GLC110,5%
OPEL CORSA110,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG110,5%
FORD MONDEO100,4%
MERCEDES-BENZ ML100,4%
SKODA KODIAQ100,4%
SKODA SCALA100,4%
SUZUKI SX4100,4%
VOLVO XC90100,4%
AUDI A590,4%
PEUGEOT 30890,4%
SEAT ATECA90,4%
TOYOTA AURIS90,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,4%
VOLKSWAGEN JETTA90,4%
VOLKSWAGEN SHARAN90,4%
FORD PUMA80,4%
HONDA CIVIC80,4%
HYUNDAI I3080,4%
OPEL ZAFIRA80,4%
VOLKSWAGEN T-ROC80,4%
VOLKSWAGEN UP80,4%
CITROEN C4 PICASSO70,3%
CITROEN C570,3%
FIAT 50070,3%
HONDA CR-V70,3%
HYUNDAI IX3570,3%
HYUNDAI KONA70,3%
OPEL INSIGNIA70,3%
PEUGEOT 300870,3%
RENAULT CAPTUR70,3%
RENAULT KADJAR70,3%
RENAULT KOLEOS70,3%
RENAULT LAGUNA70,3%
SMART FORTWO70,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,3%
BMW X560,3%
FORD C-MAX60,3%
FORD S-MAX60,3%
HYUNDAI SANTA FE60,3%
KIA SORENTO60,3%
MITSUBISHI OUTLANDER60,3%
NISSAN QASHQAI+260,3%
PEUGEOT 20760,3%
SUBARU FORESTER60,3%
TOYOTA C-HR60,3%
TOYOTA YARIS60,3%
VOLKSWAGEN CADDY60,3%
AUDI Q350,2%
BMW SERIA 450,2%
CITROEN C350,2%
HYUNDAI ELANTRA50,2%
MAZDA 550,2%
NISSAN JUKE50,2%
NISSAN X-TRAIL50,2%
PEUGEOT 200850,2%
PEUGEOT 20850,2%
PORSCHE CAYENNE50,2%
SKODA KAMIQ50,2%
SKODA YETI50,2%
SMART FORFOUR50,2%
TOYOTA PRIUS50,2%
TOYOTA YARIS CROSS50,2%
VOLKSWAGEN CC50,2%
BMW SERIA 740,2%
CITROEN C440,2%
FIAT PUNTO40,2%
FORD TRANSIT40,2%
HYUNDAI I2040,2%
JEEP GRAND CHEROKEE40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,2%
MERCEDES-BENZ GLE40,2%
MERCEDES-BENZ GLK40,2%
MERCEDES-BENZ VITO40,2%
MITSUBISHI PAJERO40,2%
OPEL ANTARA40,2%
RENAULT MODUS40,2%
SEAT ALHAMBRA40,2%
SKODA SUPERB40,2%
TOYOTA LAND CRUISER40,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,2%
VOLVO V6040,2%
VOLVO XC4040,2%
AUDI A730,1%
AUDI Q730,1%
BMW X430,1%
CHEVROLET CAPTIVA30,1%
CITROEN BERLINGO30,1%
CITROEN C4 AIRCROSS30,1%
CITROEN DS530,1%
CUPRA FORMENTOR30,1%
DACIA LODGY30,1%
HYUNDAI GALLOPER30,1%
HYUNDAI IONIQ30,1%
KIA CEED30,1%
LEXUS CT30,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,1%
MITSUBISHI LANCER30,1%
NISSAN MICRA30,1%
NISSAN PATROL30,1%
OPEL MOKKA30,1%
RENAULT ARKANA30,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV99743,7%
Compacte (C)44819,6%
Medii (D)26611,7%
Mici (B)2259,9%
Monovolume (MPV)1456,4%
Mini (A)883,9%
Mari și de lux (E)843,7%
Neclasificate120,5%
Sport120,5%
Utilitare60,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.61470,7%
Noi66929,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.33358,4%
Benzină65928,9%
Hibrid1858,1%
Electric823,6%
GPL241,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.58969,6%
Companie69430,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break87838,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)69330,4%
Berlină cu hayon44419,4%
Berlină23210,2%
Cupeu221,0%
Cabriolet140,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW36415,9%
75-109 kW92740,6%
110-149 kW75533,1%
150-219 kW1215,3%
220 kW și peste341,5%
Necompletat823,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1878,2%
1000-1399 cmc34315,0%
1400-1599 cmc51322,5%
1600-1999 cmc89639,2%
2000-2999 cmc24310,6%
3000 cmc și peste190,8%
Necompletat823,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export35351,8%
Dezmembrare32948,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JEEP26839,3%
VOLKSWAGEN629,1%
DACIA517,5%
FORD487,0%
OPEL436,3%
RENAULT436,3%
FIAT375,4%
BMW192,8%
SKODA162,3%
AUDI142,1%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO111,6%
MERCEDES-BENZ101,5%
CITROEN91,3%
SEAT91,3%
TOYOTA60,9%
NISSAN50,7%
PEUGEOT50,7%
CHEVROLET40,6%
HYUNDAI40,6%
MAZDA40,6%
HONDA20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
DAIHATSU10,1%
MCC10,1%
MITSUBISHI10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%
SUZUKI10,1%
TATA10,1%
VOLVO10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.