Înmatriculări în județul Maramureș, martie 2022

Noi111+73,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare888-17,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri144

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 7 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 17 rulate, prima înmatriculare2003: 30 rulate, prima înmatriculare2004: 46 rulate, prima înmatriculare2005: 69 rulate, prima înmatriculare2006: 77 rulate, prima înmatriculare2007: 73 rulate, prima înmatriculare2008: 77 rulate, prima înmatriculare2009: 66 rulate, prima înmatriculare2010: 81 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 77 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 33 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199807
199801
199903
2000010
200109
2002017
2003030
2004046
2005069
2006077
2007073
2008077
2009066
2010081
2011080
2012045
2013033
2014026
2015037
2016025
2017027
2018022
2019121
202002
2021774
2022330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18218,2%
AUDI10210,2%
DACIA848,4%
RENAULT707,0%
FORD686,8%
BMW656,5%
MERCEDES-BENZ494,9%
PEUGEOT373,7%
NISSAN353,5%
CITROEN333,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL333,3%
HYUNDAI292,9%
SKODA282,8%
TOYOTA262,6%
VOLVO232,3%
MAZDA212,1%
SEAT202,0%
SUZUKI191,9%
MITSUBISHI111,1%
FIAT101,0%
KIA90,9%
LAND ROVER80,8%
JEEP70,7%
HONDA60,6%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF515,1%
AUDI A4484,8%
VOLKSWAGEN PASSAT484,8%
FORD FOCUS292,9%
DACIA DUSTER272,7%
AUDI A6242,4%
NISSAN QASHQAI212,1%
DACIA SPRING191,9%
DACIA LOGAN181,8%
RENAULT MEGANE181,8%
Toate (214)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3171,7%
SKODA OCTAVIA171,7%
BMW SERIA 5161,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN161,6%
DACIA SANDERO151,5%
VOLKSWAGEN POLO151,5%
VOLVO XC60141,4%
RENAULT SCENIC131,3%
BMW X3121,2%
FORD FIESTA121,2%
OPEL ASTRA111,1%
RENAULT KOLEOS111,1%
VOLKSWAGEN CADDY101,0%
VOLKSWAGEN TOURAN101,0%
FORD KUGA90,9%
FORD MONDEO90,9%
HYUNDAI TUCSON90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
PEUGEOT 50890,9%
TOYOTA RAV490,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,9%
AUDI A380,8%
SUZUKI GRAND VITARA80,8%
CITROEN C570,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,7%
RENAULT CLIO70,7%
AUDI Q560,6%
CITROEN C360,6%
MAZDA 660,6%
RENAULT LAGUNA60,6%
VOLKSWAGEN SHARAN60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
BMW X550,5%
CITROEN C4 PICASSO50,5%
HYUNDAI IX3550,5%
HYUNDAI KONA50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MERCEDES-BENZ ML50,5%
NISSAN JUKE50,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
PEUGEOT 300850,5%
PEUGEOT 30750,5%
SEAT IBIZA50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
VOLVO XC9050,5%
AUDI A540,4%
BMW SERIA 140,4%
BMW X140,4%
CITROEN C440,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD PUMA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ40,4%
OPEL CORSA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 80740,4%
RENAULT ESPACE40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SEAT LEON40,4%
SKODA FABIA40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
AUDI A130,3%
BMW X430,3%
DACIA JOGGER30,3%
FIAT PANDA30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
JEEP CHEROKEE30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA CX-530,3%
MAZDA CX-730,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SMART FORTWO30,3%
SUZUKI SX430,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
BMW X620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN DS520,2%
CITROEN XSARA PICASSO20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I3020,2%
KIA PICANTO20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN NOTE20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 400720,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SUBARU XV20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA CELICA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ510,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN NEMO10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT 50010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31431,4%
Compacte (C)18618,6%
Medii (D)17617,6%
Mici (B)11111,1%
Monovolume (MPV)11011,0%
Mari și de lux (E)595,9%
Mini (A)333,3%
Neclasificate40,4%
Sport40,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88888,9%
Noi11111,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74174,2%
Benzină17817,8%
Hibrid454,5%
Electric232,3%
GPL121,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91091,1%
Companie898,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42342,3%
Berlină cu hayon21721,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19819,8%
Berlină14414,4%
Cabriolet101,0%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21321,3%
75-109 kW46846,8%
110-149 kW23023,0%
150-219 kW515,1%
220 kW și peste131,3%
Necompletat242,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc454,5%
1000-1399 cmc939,3%
1400-1599 cmc20120,1%
1600-1999 cmc49949,9%
2000-2999 cmc13413,4%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat232,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12687,5%
Export1812,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3322,9%
OPEL1711,8%
RENAULT1611,1%
FORD149,7%
DACIA139,0%
FIAT96,2%
AUDI64,2%
MERCEDES-BENZ53,5%
CITROEN42,8%
MAZDA42,8%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,8%
DAEWOO32,1%
PEUGEOT32,1%
BMW21,4%
NISSAN21,4%
VOLVO21,4%
BENTLEY10,7%
CHRYSLER10,7%
ROVER10,7%
SMART10,7%
SUBARU10,7%
SUZUKI10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.