Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 < 1998: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 13 rulate, prima înmatriculare 2006: 19 rulate, prima înmatriculare 2007: 17 rulate, prima înmatriculare 2008: 20 rulate, prima înmatriculare 2009: 10 rulate, prima înmatriculare 2010: 22 rulate, prima înmatriculare 2011: 23 rulate, prima înmatriculare 2012: 13 rulate, prima înmatriculare 2013: 7 rulate, prima înmatriculare 2014: 9 rulate, prima înmatriculare 2015: 9 rulate, prima înmatriculare 2016: 12 rulate, prima înmatriculare 2017: 11 rulate, prima înmatriculare 2018: 3 rulate, prima înmatriculare 2019: 2 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 28 noi 2022: 20 noi < 1998 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1998 0 1 1998 0 0 1999 0 0 2000 0 0 2001 0 1 2002 0 4 2003 0 4 2004 0 2 2005 0 13 2006 0 19 2007 0 17 2008 0 20 2009 0 10 2010 0 22 2011 0 23 2012 0 13 2013 0 7 2014 0 9 2015 0 9 2016 0 12 2017 0 11 2018 0 3 2019 0 2 2020 0 1 2021 28 0 2022 20 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 57 22,7% BMW 26 10,4% DACIA 24 9,6% AUDI 19 7,6% FORD 19 7,6% SKODA 16 6,4% OPEL 15 6,0% MERCEDES-BENZ 12 4,8% RENAULT 10 4,0% SEAT 8 3,2%
Toate (27) Mărci: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI 7 2,8% PEUGEOT 7 2,8% SUZUKI 5 2,0% CITROEN 3 1,2% KIA 3 1,2% MAZDA 3 1,2% VOLVO 3 1,2% FIAT 2 0,8% LAND ROVER 2 0,8% NISSAN 2 0,8% TOYOTA 2 0,8% CHEVROLET 1 0,4% HONDA 1 0,4% MINI 1 0,4% MITSUBISHI 1 0,4% PORSCHE 1 0,4% SSANGYONG 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN GOLF 16 6,4% VOLKSWAGEN PASSAT 16 6,4% BMW SERIA 3 11 4,4% DACIA DUSTER 8 3,2% MERCEDES-BENZ CLASA E 8 3,2% BMW SERIA 5 7 2,8% FORD FOCUS 7 2,8% SKODA OCTAVIA 6 2,4% AUDI A4 5 2,0% AUDI A5 5 2,0%
Toate (103) Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 5 2,0% DACIA SANDERO 5 2,0% DACIA SPRING 5 2,0% VOLKSWAGEN POLO 5 2,0% VOLKSWAGEN TOURAN 5 2,0% AUDI A6 4 1,6% FORD MONDEO 4 1,6% OPEL ASTRA 4 1,6% OPEL CORSA 4 1,6% RENAULT MEGANE 4 1,6% SEAT LEON 4 1,6% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 4 1,6% AUDI A3 3 1,2% HYUNDAI TUCSON 3 1,2% PEUGEOT 3008 3 1,2% RENAULT LAGUNA 3 1,2% SKODA FABIA 3 1,2% SKODA SUPERB 3 1,2% VOLKSWAGEN SHARAN 3 1,2% BMW SERIA 1 2 0,8% FORD C-MAX 2 0,8% FORD FIESTA 2 0,8% HYUNDAI I30 2 0,8% KIA SPORTAGE 2 0,8% LAND ROVER FREELANDER 2 0,8% MAZDA CX-5 2 0,8% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 0,8% NISSAN JUKE 2 0,8% OPEL ZAFIRA 2 0,8% OPEL ZAFIRA TOURER 2 0,8% SEAT IBIZA 2 0,8% SUZUKI VITARA 2 0,8% VOLKSWAGEN CC 2 0,8% AUDI Q5 1 0,4% AUDI Q8 1 0,4% BMW SERIA 4 1 0,4% BMW X1 1 0,4% BMW X3 1 0,4% BMW X5 1 0,4% BMW X6 1 0,4% BMW X7 1 0,4% CHEVROLET CRUZE 1 0,4% CITROEN C4 1 0,4% CITROEN C4 PICASSO 1 0,4% CITROEN DS5 1 0,4% DACIA LODGY 1 0,4% FIAT DUCATO 1 0,4% FIAT PUNTO 1 0,4% FORD GRAND C-MAX 1 0,4% FORD KUGA 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% FORD TRANSIT 1 0,4% HONDA CIVIC 1 0,4% HYUNDAI I10 1 0,4% HYUNDAI IONIQ 1 0,4% KIA STONIC 1 0,4% MAZDA 6 1 0,4% MERCEDES-BENZ ML 1 0,4% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,4% MINI COOPER 1 0,4% MITSUBISHI ASX 1 0,4% OPEL CROSSLAND 1 0,4% OPEL INSIGNIA 1 0,4% OPEL MOKKA 1 0,4% PEUGEOT 2008 1 0,4% PEUGEOT 407 1 0,4% PEUGEOT 508 1 0,4% PEUGEOT PARTNER 1 0,4% PORSCHE CAYENNE 1 0,4% RENAULT CLIO 1 0,4% RENAULT MODUS 1 0,4% RENAULT TALISMAN 1 0,4% SEAT ATECA 1 0,4% SEAT TARRACO 1 0,4% SKODA KAMIQ 1 0,4% SKODA KAROQ 1 0,4% SKODA RAPID 1 0,4% SKODA SCALA 1 0,4% SSANGYONG KORANDO 1 0,4% SUZUKI ACROSS 1 0,4% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,4% SUZUKI SX4 1 0,4% TOYOTA C-HR 1 0,4% TOYOTA RAV4 1 0,4% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,4% VOLKSWAGEN FOX 1 0,4% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,4% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,4% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,4% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,4% VOLVO S60 1 0,4% VOLVO S80 1 0,4% VOLVO V60 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 58 23,1% Compacte (C) 55 21,9% SUV 53 21,1% Mici (B) 32 12,7% Monovolume (MPV) 24 9,6% Mari și de lux (E) 20 8,0% Mini (A) 7 2,8% Utilitare 2 0,8%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 203 80,9% Noi 48 19,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 161 64,1% Benzină 63 25,1% Hibrid 14 5,6% GPL 7 2,8% Electric 6 2,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 223 88,8% Companie 28 11,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 78 31,1% Berlină cu hayon 63 25,1% Berlină 53 21,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 53 21,1% Cupeu 3 1,2% Cabriolet 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 50 19,9% 75-109 kW 111 44,2% 110-149 kW 72 28,7% 150-219 kW 11 4,4% 220 kW și peste 1 0,4% Necompletat 6 2,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 17 6,8% 1000-1399 cmc 33 13,1% 1400-1599 cmc 53 21,1% 1600-1999 cmc 113 45,0% 2000-2999 cmc 29 11,6% Necompletat 6 2,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.