Înmatriculări în județul Călărași, martie 2022

Noi56+60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2140,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri65

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 18 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 47 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199901
200001
200100
200204
200302
200407
200507
2006019
2007023
2008021
2009019
2010021
2011018
2012012
2013012
201408
201509
201609
201703
2018010
201902
202013
2021471
202280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5219,3%
BMW2810,4%
DACIA207,4%
RENAULT207,4%
AUDI186,7%
OPEL186,7%
SKODA186,7%
FORD176,3%
HYUNDAI103,7%
MERCEDES-BENZ83,0%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN72,6%
FIAT62,2%
PEUGEOT62,2%
VOLVO62,2%
MAZDA51,9%
SSANGYONG51,9%
HONDA41,5%
NISSAN41,5%
MITSUBISHI31,1%
SEAT31,1%
TOYOTA31,1%
CHEVROLET20,7%
SUZUKI20,7%
ALFA ROMEO10,4%
JAGUAR10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
LEXUS10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT186,7%
AUDI A4103,7%
DACIA DUSTER103,7%
FORD FOCUS103,7%
OPEL ASTRA103,7%
SKODA OCTAVIA103,7%
RENAULT MEGANE93,3%
VOLKSWAGEN GOLF83,0%
VOLKSWAGEN TOURAN83,0%
DACIA LOGAN72,6%
Toate (109)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN72,6%
BMW SERIA 362,2%
BMW SERIA 562,2%
BMW X162,2%
AUDI A651,9%
SKODA FABIA51,9%
AUDI A531,1%
BMW SERIA 131,1%
BMW X331,1%
HYUNDAI KONA31,1%
HYUNDAI TUCSON31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,1%
OPEL ZAFIRA31,1%
RENAULT TALISMAN31,1%
VOLKSWAGEN CC31,1%
VOLKSWAGEN POLO31,1%
VOLVO XC6031,1%
BMW X520,7%
CITROEN C320,7%
DACIA SANDERO20,7%
FIAT PUNTO20,7%
FORD FIESTA20,7%
FORD KUGA20,7%
FORD MONDEO20,7%
HONDA CIVIC20,7%
MAZDA 320,7%
MITSUBISHI ASX20,7%
PEUGEOT 300820,7%
RENAULT CAPTUR20,7%
RENAULT CLIO20,7%
RENAULT LAGUNA20,7%
SKODA KAROQ20,7%
SSANGYONG TIVOLI20,7%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,7%
ALFA ROMEO MITO10,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 710,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CHEVROLET CRUZE10,4%
CITROEN C110,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C4 PICASSO10,4%
CITROEN C510,4%
CITROEN DS310,4%
DACIA SPRING10,4%
FIAT CROMA10,4%
FIAT DUCATO10,4%
FIAT MAREEA10,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD PUMA10,4%
HONDA ACCORD10,4%
HONDA HR-V10,4%
HYUNDAI ELANTRA10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI IX3510,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
JAGUAR X-TYPE10,4%
JEEP COMPASS10,4%
KIA SORENTO10,4%
LEXUS RX10,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-510,4%
MAZDA MX-510,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MITSUBISHI COLT10,4%
NISSAN PIXO10,4%
NISSAN QASHQAI10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL ANTARA10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
PEUGEOT 20610,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT CORDOBA10,4%
SEAT LEON10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUZUKI SX410,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN FOX10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO S8010,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO V6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7126,3%
Compacte (C)6624,4%
Medii (D)5821,5%
Mici (B)3412,6%
Monovolume (MPV)186,7%
Mari și de lux (E)165,9%
Mini (A)41,5%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21479,3%
Noi5620,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16962,6%
Benzină6825,2%
Hibrid217,8%
GPL114,1%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23787,8%
Companie3312,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11341,9%
Berlină6524,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4516,7%
Berlină cu hayon4416,3%
Cabriolet20,7%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5821,5%
75-109 kW12345,6%
110-149 kW7327,0%
150-219 kW114,1%
220 kW și peste41,5%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc165,9%
1000-1399 cmc269,6%
1400-1599 cmc8230,4%
1600-1999 cmc12445,9%
2000-2999 cmc207,4%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5990,8%
Export69,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1624,6%
DAEWOO1015,4%
FORD812,3%
VOLKSWAGEN812,3%
OPEL57,7%
MERCEDES-BENZ46,2%
RENAULT34,6%
CITROEN23,1%
HYUNDAI23,1%
SKODA23,1%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LANCIA11,5%
MINI11,5%
PEUGEOT11,5%
PORSCHE11,5%
TOYOTA11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.