Înmatriculări OPEL ZAFIRA, martie 2022

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare218-35,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 108 rulate, prima înmatricularedec 24: 130 rulate, prima înmatriculareian 25: 99 rulate, prima înmatricularefeb 25: 115 rulate, prima înmatricularemar 25: 125 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 121 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 rulate, prima înmatriculareiul 25: 124 rulate, prima înmatriculareaug 25: 95 rulate, prima înmatricularesep 25: 105 rulate, prima înmatriculareoct 25: 132 rulate, prima înmatricularenov 25: 85 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 rulate, prima înmatriculareian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 80 rulate, prima înmatricularemar 26: 69 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 rulate, prima înmatriculareiun 26: 72 rulate, prima înmatriculareiul 26: 80 rulate, prima înmatriculareaug 26: 66 rulate, prima înmatricularesep 26: 75 rulate, prima înmatriculareoct 26: 69 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240108
dec 240130
ian 25099
feb 250115
mar 250125
apr 250118
mai 250121
iun 250104
iul 250124
aug 25095
sep 250105
oct 250132
nov 25085
dec 25084
ian 26043
feb 26080
mar 26069
apr 26071
mai 26063
iun 26072
iul 26080
aug 26066
sep 26075
oct 26069

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200002
200106
200208
2003011
200409
2005018
2006038
2007041
2008036
2009013
2010011
2011012
201204
201305
201402
201500
201600
201700
201800
201901

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)218100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj156,9%
Iași146,4%
Prahova125,5%
București104,6%
Caraș-Severin104,6%
Arad94,1%
Bacău83,7%
Bihor83,7%
Cluj83,7%
Hunedoara73,2%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș73,2%
Neamț73,2%
Suceava73,2%
Timiș73,2%
Argeș62,8%
Alba52,3%
Brașov52,3%
Buzău52,3%
Maramureș52,3%
Botoșani41,8%
Covasna41,8%
Ilfov41,8%
Mehedinți41,8%
Vaslui41,8%
Vrancea41,8%
Bistrița-Năsăud31,4%
Călărași31,4%
Constanța31,4%
Galați31,4%
Harghita31,4%
Sălaj31,4%
Satu Mare31,4%
Sibiu31,4%
Vâlcea31,4%
Brăila20,9%
Dâmbovița20,9%
Giurgiu20,9%
Gorj20,9%
Ialomița20,9%
Tulcea20,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare218100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18082,6%
Benzină3616,5%
GNC/GNL10,5%
GPL10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică20795,0%
Companie115,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21799,5%
Break10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5123,4%
75-109 kW12858,7%
110-149 kW3917,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc136,0%
1600-1999 cmc19689,9%
2000-2999 cmc94,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5194,4%
Export35,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.